ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Saz

Saz diye duyduğumuz isim aslında bağlama türlerinin genel bir adıdır. Yani saz dediğimiz enstrüman çeşitleri aslında bağlama türleridir. Ama saz demek yanlış bir tabir olmamaktadır, sadece hepsinin genel bir ismini söylemiş olursunuz. Sazlar tarihte yüzyıllardır hatta binlerce yıldan beri günümüze gelen ve her döneme göre şekil değiştiren bağlama çeşitlerinin genel adlandırılması diyebiliriz. Saz türleri aşağıdan bakabilirsiniz.

 

Cura (en küçük boy)

Çöğür (kısa kol bağlama)

Tanbura (uzun kol bağlama)

Divan Sazı (büyük boy bağlama)

Meydan Sazı (en büyük boy bağlama)

Elektro Saz (manyetik ile donatılmış bağlama)

 

Saz çeşitlerine genel olarak baktığımızda, her ezgiye ve her çalı stiline uygun farklı kasa ve tasarım saz modellerini göreceksiniz. Bu modellere baktığınızda hepsi ayrı kullanım ve ayrı tınılar yani tonlarda çalınan saz yani bağlama çeşitleri olduğunu göreceksiniz. Ama bizim günümüzde en yaygın olan ve birçok ozanın ustalığı bulunan ve adeta önemli isimler tarafından teknik ve çalış stili olarak imzalarını attıkları, kısa sap bağlama ve uzu sap bağlama hakkında bilgi vereceğim. Önce saz çeşitlerinin fiyat analizine bir bakalım…

 

Telli Müzik Aletlerinin Atası Saz | Bağlama
Bağlama geçmişten bugüne genlerimize işlemiş olan Türk telli çalgı aletidir. Kendine has yapı ve ses özelliklerine sahip olan bu eşsiz enstrüman hakkında bilmeniz gereken önemli kısımlar hakkında sizlere elimden geldiğince açıklayıcı bir şekilde bilgiler vermek istiyorum. Birçok telli tür enstrümana göre gövde üzerinde ses deliği bulunmayan oldukça özgün ses ve tını özelliklerine sahip müzik aletidir. Türk halk müziğinin vazgeçilmez olan diğer bir adıyla tezeneli çalgı aletidir. Yerel bir enstrüman olduğu için kullanıldığı bölge ve alan odağında hem isim hem de yapı bakımından ince değişiklikler içinde bulunmaktadır. Ayrıca bu eşsiz enstrüman hakkında karşınıza çıkabilecek olan birkaç adlandırmalardan bahsetmek gerekirse eğer, cura, saz, dombra, ikitelli, tambura, kopuz ve tar olarak söz edebiliriz. Yapı ve adlandırılma biçimlerine açıklık getirmek gerekirse eğer, ilk olarak neden tezeneli çalgı aleti olduğundan bahsetmek istiyorum. Tezene aslında genellikle kiraz ağacı dış yüzeyinden yapılan mızrap adı verilen pena benzeri ekipman ile üzerinde yer alan tellere temas edilerek icra edilmesidir. Ayrıca bağlama adındaki bu eşsiz enstrümanın gövdesine diğer bir adıyla tekne denilmektedir. Bunun sebebi ise yapı özelliklerini iyi bir şekilde taşıyacak olan kütüğün oyularak bir armut ya da tekne biçiminde uygun kavis ve biçime sahip olmasıdır. 


Saz olarak da sıklıkla bahsedilen bu enstrümanı mızrap yani diğer bir adıyla tezene ile icra edebilir ya da parmaklarınız ile de kullanabilirsiniz. Çalma teknikleri özgün ve özel şekilde adlandırılmaktadır. Parmaklarınız ile bu eşsiz enstrümanı icra ettiğiniz de isim olarak şelpe veya dövme icra etmiş olursunuz. Yani bu kullanma biçimlerine verilen isim dövme ve şelpe olarak kabul görmektedir. Sıklıkla karşınıza çıkan bağlama modellerinde genellikle 7 adet tel mevcut olmakla birlikte bu telleri ayrı kısımlarda gruplar halinde değerlendirebilirsiniz. Bu eşsiz ses özelliklerine elde ettiğimiz tellerin çelik ile bir sırma kısmına bam adı verilir. 


Bağlama ya da diğer bir adıyla saz adındaki bu eşsiz enstrümanların kullanılan birçok isminin kendi içerisinde yapı ve ses özellikleri bulunur. Önceden de belirttiğim gibi icra edildiği toplum ve alana göre şekillenip özelleşen eşsiz enstrümandır. Bu ürünler ile ilgili detaylara daha yakından bakmak ve genel bilgilere sahip olmak istiyorsanız kısaca olan açıklamalarımı dikkatli bir şekilde inceleyiniz. 


Saz adındaki bu eşsiz enstrümana genellikle bağlama denilmesinin yanı sıra ailenin diğer özel üyeleri de bulunur. Bunlar ise başlıca, küçükten büyüğe gidecek şekilde kaleme aldığımız takdirde, cura ile başlamalıyız. Ailenin en küçük üyesi olan bu eşsiz enstrümanı mutlaka araştırmalısınız. Sonrasında ise çöğür gelmekte ve kısa kol bağlama olarak da kabul görmektedir. Son yılların en popüler adlandırma biçimi ve kullanılan saz türü ise kısa saplı bağlama modelleridir. Devamında ise tambura dan bahsetmeseydik olmazdı, uzun kol bağlama olarak da bilinen telli çalgı müzik aletidir. Bağlama çeşitleri için ise divan sazı büyü boy bağlama olarak kabul görmekte ve son olarak ise meydan sazı adı verilen en büyük boy saz modelidir. Neredeyse bilindik tüm çeşitlerinden bahsettiğimize göre bağlama adındaki bu eşsiz enstrümanın kısımları hakkında bilgiler vermeliyiz. Saz genel olarak tekne, göğüs ve sap olmak üzere üç kısımda değerlendirilir. Yapısını tamamlayan kısımlar hakkında detaylardan bahsetmek gerekir ise eğer, tekne denilen gövde kısmında genellikle dut ağacı tercih edilir. Yalnız alternatif olarak da ardıç, kestane, ceviz, gürgen ve benzeri ağaç türleri de kullanılmaktadır. Diğer kalan kısmı olan göğüs alanı genellikle ladin olmakla birlikte sap bölümünde gürgen başta olmak üzere ak gürgen ve ardıç ağaç türü de tercih edilmektedir. 


Günümüzde adından sıkça söz edilen başta uzun sap bağlama ve kıs sap bağlama modelleri karşınıza çıkabilmektedir. Bu eşsiz bağlama ve saz türleri hakkında oldukça kapsamlı bir şekilde konuyu kaleme almaya çalıştım. Şimdi ise son olarak saz fiyatları ya da diğer bir adıyla bağlama fiyatları konusuna değinmek istiyorum.


Saz fiyatları daha öncede belirttiğim gibi mevcut işçilik başta olmak üzere tercih edilen ağacın türü ve kalitesine göre çeşitlenir. Yani manevi ve maddi değerli oldukça yüksek olan ürünler olduğu kadar da hevesleriniz odağında seri üretime tabi tutulan uygun fiyatlı bağlama fiyatları da bulunmaktadır. Bu konuyu mutlaka bütçeniz başta olmak üzere kullanım düzeyinize göre değerlendirmelisiniz. Ayrıca bağlama ve saz alanında üstün bilgi ve tecrübeye sahip olan profesyonel tedarik firmalarından satın almaya özen göstermeli ve mutlaka kapsamlı araştırma yapmalısınız.

 

Saz Fiyatları

Saz fiyatları hakkında yaptığımız araştırma sonucu, sonu olmayan bir fiyat artışı gözlemlemekteyiz, bu fiyat artışı ve kalite, el yapımı ve fabrikasyon olmak üzere iki kulvara ayrılmaktadır. Tabi ki, yapılırken kullanılan ağaçlar, el işçiliği ve ses kalitesi maksadında yapılan hesaplamalara baktığımızda, çok zor ve ustalık gerektiren bir iş olduğu sonucuna vardık. Fiyatlarına genel olarak göz gezdirdiğimizde saz fiyatlarının yaklaşın 100 TL den, kalite ve bazı paha biçilmez usta ve ozanların elinin değdi pahalı modellere göre muazzam bir fiyat artışı oluşmaktadır. Bu yüzden yeni başlayanlar için ortalama kaliteli biz bağlama yani saz türü 700 TL ve altını önermekteyiz. Günümüzde internet satışı çok revaçta olan bu enstrüman modelinin, her marka ve kaliteye göre fiyat farkını gözlemler isek, doğru güvenilir bir siteden kaliteli bir fiyata alabilirsiniz.

 

Bağlama

Bağlama çeşitleri 17 ile 24 perde sayısı arasında değişiklik göstermektedir. Bu perde sayısı uzadıkça yani uzun sap kısa sap mevzusu tam olarak şu işe yaramaktadır. Öncelikle, kullanım konfor, kolaylık ve frekans aralığı, yani ne kadar sap uzu olursa, frekans aralığı artıp, genlik olarak da daha derin sesler yani biraz daha pes ve tellere temas ettiğiniz anda uzayıp giden bir melodi tonu dinleyeceksinizdir. Bağlamalar farklı ağaçlardan yapılmaktadır. Örneğin, dut, gürgen, kestane, ardıç, ceviz ve karagöz gibi ağaç türleri uygun olmaktadır. Çünkü, bağlamanın göğüs, sap ve tekne olmak üzere 3 kısımdan var olmaktadır. Bu kısımların her biri özel uygun ağaç ve özellikle, iklim yani havaya göre herhangi bir şekilde genleşmeye şekli bozulmaması için dikkat ile seçilmektedir. Çünkü en küçük bir bozulma büyük sorunlara yol açabilir. Bu sorunların oluşmaması için özen ile seçilen bu ağaç türlerinden başka türler çeşitli sorun çıkarabilir. Bağlamalar tel ayarlama düzeni olmak üzere, çalınan tarih ve ortam gibi veya ozanın kendi çaldığı tınıya göre değişmektedir. Geçmiş yılları düşünecek olur isek, nota ayarlamanın ne kadar zor olacağının bir düşünelim, bu yüzden ozanlar genellikle kulaklarının kullanarak belli başlı tınılara göre ayarlamaktadır. Bundan dolayı, farklı nota ayarları ve çalma biçimleri çıkmıştır. Çok fazla düzen mevcuttur. Örneğin, Aşık Veysel yani Veysel düzen, bozuk düzen (kara düzen), misket düzeni, Abdal vb. düzen vardır. Peki, bu akort bazı ustalar arasında düzen adıyla anılan farklı ses ezgileri nedir? Bu soruya yanıt olarak yaptığımız araştırma sonucu, akort denilen nota düzenin, belli başlı akortlara göre ezbere ayarladığımız isim diyebiliriz. Ancak, düzen konusuna geldiğimizde, geçmişe göz attığımızda teknolojini olmadığı dönemde herkes kendi ayarlamasıyla çaldığı için oluşan isimdir. Fakat, ozanlarımızın tamamen kulakları ile yani günümüzde müzik kulağı dediğimiz olayı düşünecek olursak, bu düzenlerin isimleriyle anılmaları ve isimlerini tarihe yazdırdıklarını baktığımızda, büyük ozanların kendi düzeniyle çaldığı ve aralarında birbirlerinin düzenini sorarken kullandıkları bağlam olduğunu anlayabiliriz. Son olarak, günümüz dünyasında en çok kullanılan, uzun sap bağlama ve kısa bağlamadan bahsedeceğim.

 

Uzun Sap Bağlama

Uzun sap bağlama ismiyle anılan ve 15 ile 18 perde arası değişiklik sağlayan bu bağlama modeli, tahmin ettiğiniz üzere zor bir bağlama modelidir. Çünkü, uzun sap bağlamayı çalabilmek için, sap kısmında ki her türlü notaya hakim olmanız gerekmektedir. Fakat, hem hızlı olup, doğru tınıları çıkarıp ve diğer yandan da, kulaklara güzel hitap etmek için çok hızlı ve enstrümana hakim olmak için enstrümanın her bir alanını doğru ve zamanlama olarak, salise bile şaşmadan kullanmanız gerekmektedir. Bu unsurları göz önüne alacak olur isek, yeni başlayanlar için uzun sap saz modelini önermemekteyiz. Fakat, bazı müzik kulağına sahip özel yetenekli insanlar için tercih edeceğimiz bu bağlama modeli, belli başlı ozanların kullandığı bağlama modeli olduğunu söylemek isteriz. Tavrı ise, yöreye ve ozana göre değişmektedir. Yani eğer enstrüman öğrenmek istiyor iseniz, belli başlı düzenler ile çalabilirsiniz. Fakat, siz kendiniz bu alana adamayı ve ilerde bir gün büyük bir ozan olmak istiyor iseniz, kendi tavrınızı keşfedip, bu düzen üzerinde gitmeniz bizim tavsiyemizdir.

 

Kısa Sap Bağlama

Kısa sap bağlama modelleri, uzun sap bağlamaya kıyas ile 4 perde kadar bir fark göstermektedir. Tahmin edeceğiniz üzere, daha az derin sesler ve daha tiz sesler duyacağınız bağlama modelidir. Bu tarz bağlama modelleri yeni başlayanlar için oldukça uygundur. Çünkü, kısa sap bağlamalara, daha hızlı adapte olabilir ve daha hakim olarak çalabileceğiniz bağlama modelidir. Kısa bağlamalar, uzun sap gibi benzer ağaçlardan yapılmaktadır. Diğer yandan, uzun sap bağlamayı istediğiniz gibi çalabilecek iken, kısa sap bağlama çalar iken, kapo kullanmanız gerekmektedir. Son olarak, tezeneler yani tellere değdirdiğimiz cisim. İnternete bakacak olur iseniz, çok fazla çeşit göreceksinizdir. Çünkü tezeler her türlü yöreye ve insana göre fazla modeli bulunan bir aparattır. Eğer kendi tezenenizi yapmak istiyor iseniz, bunu doğru yere giderek mümkün kılabilirsiniz. Son olarak, çoğunluk ile yeni başlayanların tercih ettiğin kısa sap bağlama modelleri, fabrika üretimi veya el yapımı olmak üzere piyasada bulabilirsiniz. Ancak, şunu unutmayın ki ustalık gerektiren bir ürün olduğunu düşünecek olursak, kısa sap bağlamalar ustalık gerektiren bir elden çıkmalı olduğu düşüncesindeyiz.

 

Bağlama Fiyatları

Bağlama fiyatları analizimizde, en baş sebep günümüzde marka ve ustalık olarak gözükmektedir. Bu yüzden, uygun fiyat ve farklı ödeme seçenekleri ile internet aleminde bulabileceğiniz kanısındayız. Eğer yeni başlıyor iseniz tavsiyelerimizden yola çıkıp, belli başlı işi bilen insanlara başvura bilirisiniz. Bağlama fiyatları 150 TL gibi fiyatlardan başlayıp, git gide büyüyen rakamlara ulaşmaktadır. Bunu göz önünde bulunduracak olur isek, tamamen sizin bütçenize ve istediğiniz kalite yada el yapımı olmak üzere ustaya göre fiyat artış göstermektedir. Son olarak, bu makaleyi araştırırken okuduğumuz metinlerden yola çıkarak, el yapımı olmasını tavsiye etmekteyiz.

 

Öğrenci Saz

Eğer saz öğrencisi olmak istiyor iseniz, nerden başlayacağınız hakkında bir bilginiz yok ise, bu makaleyi okuduktan sonra öğrenciler için en uygun olanın, kısa sap bağlama olduğu kanaatındayız. Çünkü, büyük ozanlar uzun sap kullanıyor olabilir. Ancak, kısa sap bağlanın da çok değerli ozanları olduğunu göz önüne koyduğumuzda, kısa bağlama satın almanızı öneriyoruz. Öğrenci sazları, daha kolay olması gereken saz modelleri olduğu için, belli başlı kriterleri de göz önünde bulundurduğumuzda, hem uygun olup hem de konforlu olması daha önemlidir. Çünkü, hayalinizde ki sazı ileride bir gün alabilirsiniz fakat, ilk başlarda biraz daha serbest çalabileceğiniz ve öğrenmek için birazda istemsiz hor kullanabileceğinizi düşünecek olur isek, öğrenci saz modelleri için tavsiyemiz, uygun ve kullanışlı sağlam saz modelleridir.

 

Öğrenci Saz Fiyatları

Günümüzde bir çok kursun kayıt parası içinde, kurs dönemi boyunca kullanabileceğiniz sazlar size vermektedir. Eğer sizin kursunuzda böyle bir sistem yok ise ya da sizin bütçeniz yetmiyor ise, iki türlüde 800 TL sınırını geçmemeniz gerekmektedir. Çünkü, öğrenci olarak bilmediğiniz bir enstrüman üstünde, ustaların hangi amaçlar ile aldığını bilmeden pahalı saz modellerinden alıp ve bu saz ya da bağlama modelini tam olarak her şeyini kullanmadan çaldığınızı varsayar isek, doğru olmayan bir durum oluşacaktır.

 

Öğrenci saz fiyatları başlığımızda doğru internet sitelerinden almanız konusunda altını çiziyoruz, çünkü güvenilir ve kargo gibi unsurda hasar almaması için sağlam kargolama ve garanti kapsamı çok önemlidir. Bu kriterleri göz önünde bulundurduğumuzda doğru internet adresi seçimi, uygun fiyat dan daha önemlidir. Son olarak, öğrenci saz fiyatları için okuduğunuz bu başlıkta ve diğer başlıklarda tavsiyeler ve bir bilene başvurmanızı rica ettik, günümüzde bu olayı kısaca çözmek için sitelerde canlı sohbet butonları bulunmaktadır. Bizce, bu butonları kullanmayı asla unutmayın, çünkü ne kadar iyi bilirseniz bilin, her zaman bir sorun oluşmaması için danışmanız çok önemlidir.

 

Bağlama | Saz Hakkında Soru ve Cevaplar

 

 

Bağlama | saz ile ilgili diğer adlandırma isimleri ve çeşitleri nelerdir?
Günümüzde sıklıkla kısa sap bağlama ve uzun sap bağlama olarak telaffuz edilse de bu adlandırmaların dışında cura, çöğür, tambura, kopuz, ikitelli, tar, tambura, dombra, divan sazı ve meydan sazı olarak da bilinen üyeleri de bulunur.


Bağlama da tezene ne anlama gelir?
Tezene aslı olarak anlatılmak gerekirse kiraz ağacı kabuğundan üretilen diğer bir adıyla mızrap olarak geçen bağlama çalmak için kullanılan pena benzeri ekipmandır.
Sazı mızrap yani tezene dışında parmaklarımız ile çalma biçimine ne ad verilir?
Bağlama adındaki bu eşsiz enstrümanları parmak ile icra etme şekline dövme ve şelpe denilmektedir. 


Satın aldığım bağlama ne zaman elimde olur?
Bizden satın aldığınız saz ve bağlama modelleri 1 iş günü içerisinde kargoya verilir devamında ki 2 iş günü içerisin de ise normal şartlarda sizlere ulaşmaktadır.


Satın aldığım bağlamanın ödemesini nasıl yapabilirim?
Saz ve bağlama modellerimizi 3d güvenlikli kredi kartı ödemesi yöntemi başta olmak üzere eft ya da havale biçimiyle ödeyebilirsiniz.

 

Çerez Kullanımı

Yonka Elektronik A.Ş. olarak web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanmaktayız. Sitemizde kalmanız halinde çerez erişimine izin vermiş sayılırsınız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.