₺390,00 KDV Dahil
₺544,00 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Ücretsiz Kargo

₺390,00 KDV Dahil
₺544,00 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Ücretsiz Kargo

₺890,00 KDV Dahil
₺1.360,00 KDV Dahil
%35 İndirim
%35İndirim
Ücretsiz Kargo

₺852,69 KDV Dahil
₺1.360,00 KDV Dahil
%37 İndirim
%37İndirim
Ücretsiz Kargo

₺890,00 KDV Dahil
₺1.360,00 KDV Dahil
%35 İndirim
%35İndirim
Ücretsiz Kargo

₺1.590,00 KDV Dahil
₺2.500,00 KDV Dahil
%36 İndirim
%36İndirim
Ücretsiz Kargo

₺1.590,00 KDV Dahil
₺2.500,00 KDV Dahil
%36 İndirim
%36İndirim
Ücretsiz Kargo

₺99,00 KDV Dahil
₺150,00 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün

₺99,00 KDV Dahil
₺150,00 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Tükendi

₺802,40 KDV Dahil
₺1.020,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi

₺802,40 KDV Dahil
₺1.020,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo

Saz

Saz diye duyduğumuz isim aslında bağlama türlerinin genel bir adıdır. Yani saz dediğimiz enstrüman çeşitleri aslında bağlama türleridir. Ama saz demek yanlış bir tabir olmamaktadır, sadece hepsinin genel bir ismini söylemiş olursunuz. Sazlar tarihte yüzyıllardır hatta binlerce yıldan beri günümüze gelen ve her döneme göre şekil değiştiren bağlama çeşitlerinin genel adlandırılması diyebiliriz. Saz türleri aşağıdan bakabilirsiniz.


Cura (en küçük boy)

Çöğür (kısa kol bağlama)

Tanbura (uzun kol bağlama)

Divan Sazı (büyük boy bağlama)

Meydan Sazı (en büyük boy bağlama)

Elektro Saz (manyetik ile donatılmış bağlama)


Saz çeşitlerine genel olarak baktığımızda, her ezgiye ve her çalı stiline uygun farklı kasa ve tasarım saz modellerini göreceksiniz. Bu modellere baktığınızda hepsi ayrı kullanım ve ayrı tınılar yani tonlarda çalınan saz yani bağlama çeşitleri olduğunu göreceksiniz. Ama bizim günümüzde en yaygın olan ve birçok ozanın ustalığı bulunan ve adeta önemli isimler tarafından teknik ve çalış stili olarak imzalarını attıkları, kısa sap bağlama ve uzu sap bağlama hakkında bilgi vereceğim. Önce saz çeşitlerinin fiyat analizine bir bakalım…


Saz Fiyatları

Saz fiyatları hakkında yaptığımız araştırma sonucu, sonu olmayan bir fiyat artışı gözlemlemekteyiz, bu fiyat artışı ve kalite, el yapımı ve fabrikasyon olmak üzere iki kulvara ayrılmaktadır. Tabi ki, yapılırken kullanılan ağaçlar, el işçiliği ve ses kalitesi maksadında yapılan hesaplamalara baktığımızda, çok zor ve ustalık gerektiren bir iş olduğu sonucuna vardık. Fiyatlarına genel olarak göz gezdirdiğimizde saz fiyatlarının yaklaşın 100 TL den, kalite ve bazı paha biçilmez usta ve ozanların elinin değdi pahalı modellere göre muazzam bir fiyat artışı oluşmaktadır. Bu yüzden yeni başlayanlar için ortalama kaliteli biz bağlama yani saz türü 700 TL ve altını önermekteyiz. Günümüzde internet satışı çok revaçta olan bu enstrüman modelinin, her marka ve kaliteye göre fiyat farkını gözlemler isek, doğru güvenilir bir siteden kaliteli bir fiyata alabilirsiniz.


Bağlama

Bağlama çeşitleri 17 ile 24 perde sayısı arasında değişiklik göstermektedir. Bu perde sayısı uzadıkça yani uzun sap kısa sap mevzusu tam olarak şu işe yaramaktadır. Öncelikle, kullanım konfor, kolaylık ve frekans aralığı, yani ne kadar sap uzu olursa, frekans aralığı artıp, genlik olarak da daha derin sesler yani biraz daha pes ve tellere temas ettiğiniz anda uzayıp giden bir melodi tonu dinleyeceksinizdir. Bağlamalar farklı ağaçlardan yapılmaktadır. Örneğin, dut, gürgen, kestane, ardıç, ceviz ve karagöz gibi ağaç türleri uygun olmaktadır. Çünkü, bağlamanın göğüs, sap ve tekne olmak üzere 3 kısımdan var olmaktadır. Bu kısımların her biri özel uygun ağaç ve özellikle, iklim yani havaya göre herhangi bir şekilde genleşmeye şekli bozulmaması için dikkat ile seçilmektedir. Çünkü en küçük bir bozulma büyük sorunlara yol açabilir. Bu sorunların oluşmaması için özen ile seçilen bu ağaç türlerinden başka türler çeşitli sorun çıkarabilir. Bağlamalar tel ayarlama düzeni olmak üzere, çalınan tarih ve ortam gibi veya ozanın kendi çaldığı tınıya göre değişmektedir. Geçmiş yılları düşünecek olur isek, nota ayarlamanın ne kadar zor olacağının bir düşünelim, bu yüzden ozanlar genellikle kulaklarının kullanarak belli başlı tınılara göre ayarlamaktadır. Bundan dolayı, farklı nota ayarları ve çalma biçimleri çıkmıştır. Çok fazla düzen mevcuttur. Örneğin, Aşık Veysel yani Veysel düzen, bozuk düzen (kara düzen), misket düzeni, Abdal vb. düzen vardır. Peki, bu akort bazı ustalar arasında düzen adıyla anılan farklı ses ezgileri nedir? Bu soruya yanıt olarak yaptığımız araştırma sonucu, akort denilen nota düzenin, belli başlı akortlara göre ezbere ayarladığımız isim diyebiliriz. Ancak, düzen konusuna geldiğimizde, geçmişe göz attığımızda teknolojini olmadığı dönemde herkes kendi ayarlamasıyla çaldığı için oluşan isimdir. Fakat, ozanlarımızın tamamen kulakları ile yani günümüzde müzik kulağı dediğimiz olayı düşünecek olursak, bu düzenlerin isimleriyle anılmaları ve isimlerini tarihe yazdırdıklarını baktığımızda, büyük ozanların kendi düzeniyle çaldığı ve aralarında birbirlerinin düzenini sorarken kullandıkları bağlam olduğunu anlayabiliriz. Son olarak, günümüz dünyasında en çok kullanılan, uzun sap bağlama ve kısa bağlamadan bahsedeceğim.


Uzun Sap Bağlama

Uzun sap bağlama ismiyle anılan ve 15 ile 18 perde arası değişiklik sağlayan bu bağlama modeli, tahmin ettiğiniz üzere zor bir bağlama modelidir. Çünkü, uzun sap bağlamayı çalabilmek için, sap kısmında ki her türlü notaya hakim olmanız gerekmektedir. Fakat, hem hızlı olup, doğru tınıları çıkarıp ve diğer yandan da, kulaklara güzel hitap etmek için çok hızlı ve enstrümana hakim olmak için enstrümanın her bir alanını doğru ve zamanlama olarak, salise bile şaşmadan kullanmanız gerekmektedir. Bu unsurları göz önüne alacak olur isek, yeni başlayanlar için uzun sap saz modelini önermemekteyiz. Fakat, bazı müzik kulağına sahip özel yetenekli insanlar için tercih edeceğimiz bu bağlama modeli, belli başlı ozanların kullandığı bağlama modeli olduğunu söylemek isteriz. Tavrı ise, yöreye ve ozana göre değişmektedir. Yani eğer enstrüman öğrenmek istiyor iseniz, belli başlı düzenler ile çalabilirsiniz. Fakat, siz kendiniz bu alana adamayı ve ilerde bir gün büyük bir ozan olmak istiyor iseniz, kendi tavrınızı keşfedip, bu düzen üzerinde gitmeniz bizim tavsiyemizdir.


Kısa Sap Bağlama

Kısa sap bağlama modelleri, uzun sap bağlamaya kıyas ile 4 perde kadar bir fark göstermektedir. Tahmin edeceğiniz üzere, daha az derin sesler ve daha tiz sesler duyacağınız bağlama modelidir. Bu tarz bağlama modelleri yeni başlayanlar için oldukça uygundur. Çünkü, kısa sap bağlamalara, daha hızlı adapte olabilir ve daha hakim olarak çalabileceğiniz bağlama modelidir. Kısa bağlamalar, uzun sap gibi benzer ağaçlardan yapılmaktadır. Diğer yandan, uzun sap bağlamayı istediğiniz gibi çalabilecek iken, kısa sap bağlama çalar iken, kapo kullanmanız gerekmektedir. Son olarak, tezeneler yani tellere değdirdiğimiz cisim. İnternete bakacak olur iseniz, çok fazla çeşit göreceksinizdir. Çünkü tezeler her türlü yöreye ve insana göre fazla modeli bulunan bir aparattır. Eğer kendi tezenenizi yapmak istiyor iseniz, bunu doğru yere giderek mümkün kılabilirsiniz. Son olarak, çoğunluk ile yeni başlayanların tercih ettiğin kısa sap bağlama modelleri, fabrika üretimi veya el yapımı olmak üzere piyasada bulabilirsiniz. Ancak, şunu unutmayın ki ustalık gerektiren bir ürün olduğunu düşünecek olursak, kısa sap bağlamalar ustalık gerektiren bir elden çıkmalı olduğu düşüncesindeyiz.


Bağlama Fiyatları

Bağlama fiyatları analizimizde, en baş sebep günümüzde marka ve ustalık olarak gözükmektedir. Bu yüzden, uygun fiyat ve farklı ödeme seçenekleri ile internet aleminde bulabileceğiniz kanısındayız. Eğer yeni başlıyor iseniz tavsiyelerimizden yola çıkıp, belli başlı işi bilen insanlara başvura bilirisiniz. Bağlama fiyatları 150 TL gibi fiyatlardan başlayıp, git gide büyüyen rakamlara ulaşmaktadır. Bunu göz önünde bulunduracak olur isek, tamamen sizin bütçenize ve istediğiniz kalite yada el yapımı olmak üzere ustaya göre fiyat artış göstermektedir. Son olarak, bu makaleyi araştırırken okuduğumuz metinlerden yola çıkarak, el yapımı olmasını tavsiye etmekteyiz.


Öğrenci Saz

Eğer saz öğrencisi olmak istiyor iseniz, nerden başlayacağınız hakkında bir bilginiz yok ise, bu makaleyi okuduktan sonra öğrenciler için en uygun olanın, kısa sap bağlama olduğu kanaatındayız. Çünkü, büyük ozanlar uzun sap kullanıyor olabilir. Ancak, kısa sap bağlanın da çok değerli ozanları olduğunu göz önüne koyduğumuzda, kısa bağlama satın almanızı öneriyoruz. Öğrenci sazları, daha kolay olması gereken saz modelleri olduğu için, belli başlı kriterleri de göz önünde bulundurduğumuzda, hem uygun olup hem de konforlu olması daha önemlidir. Çünkü, hayalinizde ki sazı ileride bir gün alabilirsiniz fakat, ilk başlarda biraz daha serbest çalabileceğiniz ve öğrenmek için birazda istemsiz hor kullanabileceğinizi düşünecek olur isek, öğrenci saz modelleri için tavsiyemiz, uygun ve kullanışlı sağlam saz modelleridir.


Öğrenci Saz Fiyatları

Günümüzde bir çok kursun kayıt parası içinde, kurs dönemi boyunca kullanabileceğiniz sazlar size vermektedir. Eğer sizin kursunuzda böyle bir sistem yok ise ya da sizin bütçeniz yetmiyor ise, iki türlüde 800 TL sınırını geçmemeniz gerekmektedir. Çünkü, öğrenci olarak bilmediğiniz bir enstrüman üstünde, ustaların hangi amaçlar ile aldığını bilmeden pahalı saz modellerinden alıp ve bu saz ya da bağlama modelini tam olarak her şeyini kullanmadan çaldığınızı varsayar isek, doğru olmayan bir durum oluşacaktır. Öğrenci saz fiyatları başlığımızda doğru internet sitelerinden almanız konusunda altını çiziyoruz, çünkü güvenilir ve kargo gibi unsurda hasar almaması için sağlam kargolama ve garanti kapsamı çok önemlidir. Bu kriterleri göz önünde bulundurduğumuzda doğru internet adresi seçimi, uygun fiyat dan daha önemlidir. Son olarak, öğrenci saz fiyatları için okuduğunuz bu başlıkta ve diğer başlıklarda tavsiyeler ve bir bilene başvurmanızı rica ettik, günümüzde bu olayı kısaca çözmek için sitelerde canlı sohbet butonları bulunmaktadır. Bizce, bu butonları kullanmayı asla unutmayın, çünkü ne kadar iyi bilirseniz bilin, her zaman bir sorun oluşmaması için danışmanız çok önemlidir.

Çerez Kullanımı