Enstrüman satış kategorimizin altında yer alan bağlama satış sayfamızda halk arasında saz diye de bilinen genelde ceviz ve maun ağacından üretilen saz modelleri yer alır. En iyi ödeme seçenekleri ile öğrenci saz ve bağlama fiyatları yonkamuzikmarket.com'da. Kendi içerisinde kısa sap ve uzun sap saz diye çeşitlenen bağlama modelleri ağaç kalitesine ve işçiliğine göre fiyatlanmaktadır. 


Bağlama Fiyatları

Ülkemizin kültürel çeşitliliği sayesinde, birçok farklı enstrüman da müzik yapımında rahatlıkla kullanılmaktadır. Telli çalgılar kategorisine giren bağlama da bunlardan bir tanesidir. Bu yüzden bağlama kursları tüm ülkeye yayılmış, bağlama fiyatları da herkes tarafından soruluyor olmuştur. Kursa ilk başlayan öğrenciler için de öğrenci saz fiyatları çok popüler olarak merak edilen konuların başında gelmektedir. Kullanıldığı bölgeye göre isminde değişiklikler görülecek olan bağlama; aynı zamanda cura, kopuz, dombra ve iki telli olarak da lanse edilmektedir. Son yıllarda elektronik aksam eklenen bağlamalar ise elektronik bağlama olarak da piyasada kendisine yer bulmaktadır. Kolay ve sıklıkla bulunabilen malzemelerden yapılan bağlamalar, bu yüzden genelde düşük fiyatlarla kendisine müşteri bulmaktadır. En ucuz saz fiyatları kategorisine çok yakın olan bağlama fiyatları, amatör ve yeni öğrenenler için 150 TL ile 200 TL arasında bir değişiklik göstermektedir. Profesyonel olarak bu işle uğraşanlarda ise fiyatlar elbette çok daha hızlı şekilde yükselmektedir.


Bağlamanın Özellikleri

Bağlamalar kategori olarak telli ve tezeneli çalgılar arasına girmektedir. Parmaklar bağlama çalmaya yeterli olabileceği gibi, aynı zamanda dokunularak veya mızrapla da çalınmaktadır. Tezene de mızrap benzeri bir alet olduğu için, tezene ile de bağlama çalmak mümkündür. Bağlamayı parmaklarla çalma tekniğine ise literatürde şelpe denir. Bağlamada bulunan deliklerin sayısı 7 olmaktadır. Bir sırma bam teli, bir çelik tel, iki çelik tel, bir sırma bam teli ve en altta da iki çelik tel vardır. Bağlama genel olarak sap, göğüs ve tekne olmak üzere üç farklı kısımdan oluşmaktadır. Farklı bölümlerinde, farklı malzemelerden ağaçlar kullanılabilir. Genel olarak sap kısmında gürgen ve akgürgen ağaçları kullanılır. Bunun yanında ardıç ağacından da faydalanıldığı bilinmektedir. Göğüs kısmında bağlama üreticileri ladin ağacı kullanmaktadır. Tekne kısmında ise dut, ceviz, kestane, gürgen ve ardıç ağaçları tercih opsiyonu olarak bulunur. 

 

Bağlama Çeşitleri

Bağlamalar kullanım amaçlarına göre farklı büyüklüklerde üretirler ve farklı tarzlara sahip olurlar. Bu kullanımlara göre de farklı isimler alırlar. Özellikle büyüklüklerine göre en küçük bağlamalara cura adı verilir. Boyu ise en fazla 60 cm olup, 40 cm kısmını sapı oluşturmaktadır. Kısa kollu olan bağlama ise literatüre çöğür olarak bilinir. 6 veya 9 tel kullanılarak çalınır. Sapı kısa olan bağlamalara kısa saplı bağlama, uzunlarına ise tambura adı verilir. Büyük boy bağlama divan sazı olarak kullanılır. En büyük boy bağlama ise meydan sazı olarak bilinmektedir. Bağlama fiyatları da bu büyüklük ve çeşitlere göre farklılık gösterecektir.


Bağlama Düzenleri Hakkında

Bağlamalarda farklı düzenler bulunur. Bu düzenler genel olarak farklı akortlar yapmak için kullanılır. Bağlama düzeni, genel olarak kısa saplı bağlamalarda kullanılır. Burada alt tel la, orta tel re ve üst tel mi kullanılarak akort edilir. Uzun saplı bağlamaların akort düzeni ise bozuk düzendir. Burada alt tel la, orta tel ve üst tel sol kullanılarak akort edilir. Misket düzeninde ise alt tel la, orta tel re ve üst tel fa olarak bağlamayı akort etmek mümkündür. Müstezat düzeninde ise akort edilirken sırasıyla alt tel la, orta tel re ve üst tel fa akort düzenleri kullanılmaktadır.


Bağlama Fiyatları

Bağlamalar, birçok farklı türe ve özelliğe sahiptir. Bu yüzden de sürekli olarak tarz olarak bir farklılık ortaya çıkmaktadır. Bağlama fiyatları da, bağlamanın bu türlerine göre değişiklik gösterecektir. Bağlamanın yapımında kullanılan ağaç türleri ise, fiyatların oluşmasında çok etkili olacaktır.


Saz Fiyatları

Sazlar, birçok çeşidi bir özelliği ayrılabilmektedir. Bu çeşitleri birçok seçenek belirlemektedir. Örneğin ürünlerin marka, model ve teknik özelliklerine uygun olarak fiyat değişkenlikleri gösterdiğini belirtmemiz doğru olacaktır. Saz fiyatları ürünlerin belirlemiş olduğu özelliklere göre değişkenlik göstermiş olsa da marka konusunda önemli bir unsurdur. En uygun fiyat avantajları ve uygun ödeme koşullarıyla saat fiyatlarına Yonka Müzik Market sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. Kullanım amaçlarına uygun olarak saat fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin ürünler teknik özelliğe göre kısa sap ya da uzun sap olarak fiyat değişkenliklerine sahiptir. Ya da profesyonel kullanımlar için fiyat yüksek olduğu amatör kullanımlar için fiyat daha düşük olabilmektedir. Fiyat konusunu kullanımlarınız ve kullanım amaçlarımız doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle saz fiyatlarını, bu konular etkileyebilmektedir. Ürünlerimizi belirlerken kullanım amaçlarımızı doğru bir şekilde belirlerseniz net bir fiyat aralığına erişmiş olacaksınız. Uygun ödeme koşullarıyla saz modellerini Yonka Müzik Market sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. Farklı dizaynlarda imalat sağlanan ve üretilen Sazlar yine fiyatta farklılığa neden olabilecektir. Elektronik Sazlar anfi bağlanabilen Sazlar gibi birçok model fiyatlarda değişken diye neden olan durumlardan birkaç tanesidir. Alacağınız ürünlerin kaliteli olması da ürünlerimizin uzun süreli kullanılmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle ürünlerinizi almadan iyi bir araştırma yaparak almalı sizler için avantajlı bir alışveriş seçeneği olacaktır.


Saz Özellikleri

Saz ya da bağlama olarak adlandırılabilecek bu enstrümanların birçok özelliği bulunmaktadır. Saz özellikleri olarak ürünler Üründen ürüne farklılık gösterebilmektedir. Örneğin herhangi bir bağlama özelliğinden sizlere bahsedecek olursak, ülkemizde çok fazla kullanımı sağlanan telli Çalgı bulunmaktadır ve sazda bunlardan bir tanesidir. Özellikle ülkemizde birçok kurs ve yaygın olarak bu kursların eğitmenliğini yapan kişiler mevcuttur. En çok kurs açılan Çalgı modelleri saz kursları olarak ifade edilebilir. Sazlar, kullanım sağlandı bölgelere göre değişik isimlerle adlandırıla bilmektedir. En yaygın olanları ise kopuz, cura, saz, tambura, İkitelli gibi birçok isme sahiptir. Bu ürünler son zamanlarda Bağlamalar elektronik aksamlarla eklenti sağlanarak elektro bağlama adı verilen bağlamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde ise Bağlamalar çeşitli malzemelerden yapılmaktadır. Amatör kullanımlar için 100 veya 150 TL gibi Rakamlarla satışa sunulmaktadır. Profesyonel kullanımları içinse bu tutar tabii ki değişkenlik gösterebilmektedir. Bağlama özelliği olarak ise bulabileceğiniz özelliklerdeki ürünleri en iyi fiyat garantisi ile Yonka Müzik Market sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. Bu ürünlerin yedi adet deliği bulunmaktadır. Toplam olarak üç ana kısımdan oluşan bu ürünler tekne, göğüs ve sap kısmından oluşmaktadır. Genellikle ahşap ve ağaç bir malzemeden yapılan bu ürünler tercihe göre kişiselleştirme bilmektedir.


Saz Çeşitleri

Sazların özelliklerinin yanı sıra birçok çeşidi de bulunmaktadır. Bu ürünlerin çeşitlerini geniş kapsamlı olarak Yonka Müzik Market sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. Özellikle kullanım amaçlarına göre belirli türlerde ve boyutlarda çeşitler bulunmaktadır. Genellikle bunların tamamı farklı isimlerde isimlendirme bilmektedir. Büyüklüklerine göre isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Bağlamanın en küçük olanına cura adı verilmektedir. Oldukça küçük olan bu ürün yaklaşık 50-60 cm kadar boyuta sahiptir. Bir diğeri ise kısa kollu olanla çögür adı verilir. Bu ürünü ise 6 ya da 9 telli olarak satışa sunulan modellerdir. Saz çeşitleri olarak sunacağımız diğer bir ürün ise sapı kısa olan bağlama türü kısa saplı bağlamadır. Bunun yanı sıra tambura, divan sazı, meydan sazı gibi saz çeşitleri de bulunmaktadır. Kişiler kullanımlarına göre saat çeşitlerini seçebilir ve satın alabilirler.

Çerez Kullanımı