Elektronik Bateri

Elektronik bateri, gelişen teknoloji ile birlikte müzik kategorisinde daha sık karşımıza çıkmaktadır. Akustik baterinin devamı niteliğinde değerlendirilecek bir müzik aletidir. Eskiden çok kısıtlı olmasına rağmen günümüz teknolojisinden payını fazlasıyla alarak birçok sahne, stüdyo hatta profesyonel bateristlerde dahi bulunması gereken müzik aletlerinden biridir. Elektronik bateri konusuna gelmeden önce bateri hakkında bilgi vermek istiyorum. Standart bir bateri 5 adet davul 2 adet zil bulunmakta ve baget aracılığı ile kullanılmaktadır. Elbette kullanım tarzı ve şekline göre bu adetler artıp azalabilmekte hatta bagetlerimizin bile ölçüleri değişebilmektedir. Köken bakımından en eski müzik aletlerinden biridir. Bateriler aslında davul ve zillerden oluşan kompleks yapıdaki müzik aletleridir. Ve asıl ana parçası davullardır. Davullar ise çeşitli din insanı tarafından oldukça sık bir şekilde kullanılmıştır. Çok eski zamanlarda savaşlarda, ayinlerde ve birçok benzeri alanlarda sıklıkla kullanılmıştır. Bateriler ritim aletleri olduğu için gerek haberleşmede gerekse de tempoyu arttırıp azaltmakta sıklıkla kullanılan araçlardan olmuşlardır. Fakat bu bahsettiğim bateri türü sade bir davul olarak düşünülmesi gerekmektedir. Özellikle Afrika kabilelerinde çokça karşımıza çıkabilen davul türleri mevcuttur. Vurmalı çalgı aleti üyesinden biri olan bateri yani davullar her geçen gün daha çok kişiye ulaşmakta ve daha çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Dünyaca üne ve bilinirliğe kavuşma durumu ise birinci dünya savasında orduların bando takımlarında sıklıkla kullanılan araçlar olmasıyla birçok kişi tarafından bilinen bir müzik aleti haline gelmiştir. Sonraki süreçte ise rock ve benzeri müzik türlerinde yer almasıyla bateri dünyanın en bilindik müzik aletlerinden biri olmuştur. Bateri hakkındaki mutlaka bilinmesi gereken bilgilerden de bahsettiğimize göre asıl konumuz olan elektronik bateri konusuna geçelim isterseniz. Bu yazımda elektronik bateriyi birçok açıdan ele alacağım ihtiyacınız veya ilgi duyduğunuz bir müzik aleti çeşidi ise mutlaka bu yazımda alabileceğiniz yararlı bilgiler olduğunu düşünüyorum. Gelin isterseniz öncelikle elektro baterinin artı ve eksilerine birlikte göz atalım…

Elektro Bateri Farkı

Bu konuya geçmişten bugüne doğru zamansal gelişim süreçlerine bakarak cevap vereceğim. Öncelikle elektro bateri ya da elektronik bateri ilk üretildiği zamanlar oldukça verimli bir şekilde kullanılmaya olanak sağlayacak özelliklere sahip değildi. Bu yüzden akustik bateriye oranla tercih edilmesi hatta kıyaslanması bile mümkün değildi. Şimdi ise teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte birçok alanda akustik bateriden pek bir farkı kalmamış hatta birçok alanda daha üstün duruma dahi geçmiştir. Gelin isterseniz bu artı ve eksileri maddeler eşliğinde sırayla bir göz atalım…

 

Elektronik bateriyi en ön planda tutan özelliklerden biri ise ses avantajı olmasıdır. Gerçekten çok düşük seviyelerde kullansanız dahi gerçekten üst düzey kayıpsız net ve şiddetli sesler elde edebiliyorsunuz. 

• Ayrıca oldukça kapsamlı ses türlerine sahiptir. Bu durumu akustikten örnek vererek açıklayacak olursak eğer akustik bateride davul türü ve zil çeşidi hatta çalma baget ve benzeri aracınıza göre standart sesler üretebilirisiniz. Farklı türde müzikler üretmek ve farklı tarzda çalmak için mutlaka mevcut baterinizde az çok değişiklikler veya ilaveler yapmanız gerekebilir. Elektro bateride ürününüzü destekleyen yazılımlar sayesinde her bir davul, zil ve benzeri araçtan sahip olduğu özelliklerine göre atadığınız çeşitli sesleri kullanabilirsiniz.  Bu hiç şüphesiz ki en önemli özelliklerinden biridir.

• İlk bakışta maliyetli bir müzik aleti gibi görünse de kayıt ve benzeri amaçlı kullanımlarda oldukça tasarruflu bir müzik aleti olmaktadır.  Bu durumu yazımın devamında daha detaylı açıklayacağım.

• Benim gibi üst düzey bir kullanıcı değil iseniz birçok açıdan ihtiyacını fazlasıyla görebilmekte hatta bir durum var ki bu elektronik davullar iyi ki var diyorsunuz. Bu durum ise akustik davulları evlerimizde kullanmak oldukça sıkıntılı hal alabiliyordu. Toplu yaşam alanlarında yüksek sesi sayesinde insanları rahatsız edebiliyor ve bu durum sizin hevesinizi ve keyfinizi kaçırabiliyordu. Elektro davullarda bu durum en minimize hale gelmektedir. Çünkü üretilen ses çok az derecede kulaklarınızla duyulmakta ve bu sayede çevrenizdeki insanları rahatsız etmeden saatlerce keyifle müzik aletinizi kullanabilmektesiniz. 

Elektro davulda üretilen sesi dijital ortama taşıyarak ister kulaklığınızdan isterseniz de hoparlör ve benzeri bir aygıttan dinleyebilirsiniz.

• Yeni nesil elektronik davul seti modellerinde ritim, ses ve benzeri birçok bakımdan akustik davullar kalitesinde performanslar sunabilmektedir.

• Hatta bu müzik aletlerini ister baget ve benzeri bir araçla hatta ellerinizle dahi kullanabilirsiniz.

Dijital davul olarak da bilinen bu muhteşem ürünün en büyük artılarından biri olan kayıt esnasında bize kattığı durumlara gelin isterseniz birlikte göz atalım.

Elektronik Baterilerin Kayıt İçin Artıları

Gelelim en çok tercih edilmesine sebep olan büyük artılarına, elektronik davul seti sadece bir midi kablo yazılım ve yazılımın yüklü olduğu bir bilgisayar ile kayıt alabileceğiniz bu kayıtları da en ufak ses kaybı yaşamadan evinizde dahi alabileceğiniz ürünlerdir. Fakat akustik davuldan kayıt alabilmek için yapmanız gerekenler şunlardır;

• Kesinlikle akustik bateride ses kaydı almadan önce ortamı dış seslerden izole etmelisiniz.

• Ses üretebilen her parçasına özel mikrofonlar kullanmalı ve o parçalardan üretilen sesleri en iyi şekilde alabilmelisiniz.

• Bu demek oluyor ki birden fazla mikrofon satın almalı ve hatta bu mikrofonlardan gelen sesleri tek bir parçada en doğru ve kayıpsız şekilde buluşturmak için ise gerçekten işlevsel ve üst düzey bir mikser satın almanız gerekecektir.

• Hatta kayıt edeceğiniz müzik türüne göre belki de ekstra davul veya zile ihtiyaç duyulacak ve ek donanımlar satın almak zorunda kalabileceksiniz.

Oysaki elektronik bateri veya elektro bateri ürününde tüm bu saydığım donanım ve aparatlara ihtiyaç duymadan bir birçok stüdyo ve benzeri yerde mevcut olan bilgisayara kurabileceğiniz bateri yazılımı sayesinde istediğiniz parçalara ihtiyacınız olan tondaki sesleri atayıp sadece bir midi kablo aracılığıyla ürettiğiniz sesleri dijital ortama aktararak gerekli olan kaliteli ve kayıpsız olan üst düzey sesleri kayıt altına en iyi şekilde alabileceksiniz.

Bence elektronik davul seti birçok alanda oldukça verimli bir şekilde kullanılabilecek bir müzik aletidir. Ben bu yazımda akustik bateri daha iyi veya elektro davul daha iyi demek istemiyorum. Her ikisi de oldukça verimli müzik aletleri olduğunu birbirlerine göre artılarını ve eksilerini anlatmaya ve asıl konum olan elektronik bateriyi akustikten yola çıkarak anlatmaktır.  Çünkü elektro bateri akustiğin devamı bir bateri türüdür. Ayrıca günümüz teknolojisinin gelişmesi ve direkt olarak teknoloji ile birlikte gelişebilen bir aygıt olduğu için geleceğin vazgeçilmez müzik aletleri arasında yer alacağını en iyi şekilde artı yönleriyle anlatmaya çalıştım. Fakat her iki ürünü de kullanan birisi olarak günümüzde değil de geçmişte olsa kesinlikle akustiği tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederdim. Şimdi ise her ikisini de oldukça verimli bir şekilde kullanabileceğinizi bilmenizi istiyorum. Tabi her ne kadar teknolojinin gelişmesiyle artıları olsa da elektro davulların akustiğin yer her zaman ayrı kalacaktır. Çünkü bu olayın aslı akustik bateridir hiç şüphesiz ki akustik deneyimi yaşayan birisinin üründen aldığı tadı ve tecrübeyi dijitalden tam anlamıyla alması mümkün değildir. Bu yüzden bu muhteşem iki ürünü mutlaka müzik ekipmanlarınız arasında bulundurmalı ve yerine göre verimli bir şekilde kullanmalısınız.  

Birçok açıdan ele aldığımız bu muhteşem müzik aleti hakkındaki satın almadan önce dikkat etmeniz gereken unsurlar ile ilgili bilgilere ise aşağıdaki yan başlıktan ulaşabilirsiniz.

Elektronik Davul Ya Da Elektro Davul Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektronik davul seti satın almadan önce hesaba katmanız gereken unsurları maddeler halinde en anlaşılır bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu söylediklerime lütfen dikkat ediniz. Çünkü direkt olarak üründen beklentiniz olan performansları alabilmek için maliyeti etkilemektedir. 

• Kesinlikle ürün dijital ortam için üretildiğini göz önünde bulundurmalı ve bir bilgisayara ve ürüne uygun bir üst düzey yazılıma ihtiyaç duyacağınızı göz ardı etmeyiniz.

• Ürünü akustik kadar hor kullanmamalı daha dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.

• Ürünün başına gelebilecek her hangi bir aksam problemi veya zarar ürünün bütününü etkileyebilir yani ürünü tamamıyla iş görmez hale getirebilir. Akustikte ise problem yaşadığınız parçayı atıyorum davul veya zili kullanmadan diğer parçalarından ses üretebilir belki de kullanmaya belli bir süre devam edebilirsiniz.

• Satın alacağınız ürünü kesinlikle ihtiyaçlarınız oranında hesaba katmalı ve bütçenize uygun ürünler tercih etmelisiniz. Çünkü elektro bateriler oldukça maliyetli ürünlerdir.

• Kullanım yerine göre satın alacağınız ürünün tasarımına dikkat edip doğru renkler tercih ediniz.

• Son olarak ise sesi kulaklık veya hoparlör ve benzeri bir elektronik cihaz aracılığıyla işiteceğiniz için ürüne uyumlu ideal bir kulaklık ve hoparlör masrafını da göz önünde bulundurunuz. 

Bu yazımda sizlere elektro bateri ya da diğer bir adıyla elektro davul hakkında kapsamlı ve detaylı araştırmalarım sonucu sahip olduğum bilgileri sizleri sıkmadan elimden geldiğince akıcı bir şekilde paylaşmaya çalıştım. Umarım bu konudaki merakınızı giderebilmiş ve bu tip bir ürün satın almadan önce ihtiyacınız olan bilgileri size aktarabilmişimdir. Ben Uğur Can Selli sıradaki yazımda görüşene dek kendinize iyi bakın.

Çerez Kullanımı