Saksafon


Saksafon, tür bakımından üflemeli ve nefesli çalgı aletidir. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan klarnetin devamı niteliğinde sıklıkla kullanılan saksafonlar her geçen gün daha geniş alanlarda kullanılmaktadır. Bu eşsiz çalgı aletinin ailesi çok geniştir. Dünya üzerinde kullanılan tam on adet saksafon türü bulunmaktadır. Bu ailenin üyelerini büyükten küçüğe sıralayacak olur isek eğer, kontrabas, bas, bariton, tenor, c-ezgi, alto, F mezzo-soprano, soprano, C soprano, Sopranino saksafon olarak sıralanmaktadır. Yalnız en çok kullanılan türleri soprano başta olmak üzere alto, tenor ve baritondur. Büyük orkestralarda ise bas saksafon modelleri de görebilirsiniz.

 

Saksafon Çeşitleri

Saksafon çeşitleri, tıpkı diğer müzik aletlerinde olduğu gibi saksafon modellerinde de çeşitlilik mevcuttur. Bu çeşitliliğe bakacak olursanız, boyutlar, farklı müzik türleri, kullanım alanları ve farklı tonlar başta olmak üzere çeşitliliğin belli başlı nedenleri vardır. Ancak, daha çok kesime yayılmış ve saksafon çalmayı öğrenme yönünden daha kolay veya daha farklı bir deyişle daha uygun kullanıma sahip olan saksafon modelleri, diğerlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Örnek vermek gerekirse, Alto saksafon başta olmak üzere soprano saksafon ve tenor saksafon olarak sıralanabilmektedir. Tabi ki, her bir saksafon için farklı güzel ve iyi yanları mevcuttur. Ancak, bu oranlar genellikle belli başlı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Mesela, yeni başlayanlar için saksafon, başlangıç saksafon, saksafon fiyatları gibi bu önemli başlıklar kullanıcıların en araştırdığı önemli faktörler arasında yer almaktadır. Peki, bu başlıklar neden bu kadar önemlidir? Her müzik aletinde olduğu gibi bu tür araştırmalar üflemeli müzik aletleri için de geçerlidir, çünkü saksafon tavsiyeleri ve saksafon özellikleri için araştırma yapan bir birey, profesyonel saksafon modelleri yerine hem hevesini hem de yeteneğini test etmek için daha uygun saksafon ve fiyatına göre kaliteli saksafon modelleri almaya çalışmaktadır. İşte bu noktada, Sizler için belirlediğimiz üç saksafon modeli hakkında kısa bilgiler vermek istiyoruz.

 

Alto Saksafon

Alto saksafon, üflemeli müzik aletlerinden olan ve kendi kategorisinin ayrı ve güzide ürünü olan alto saksafon modeli, Türkiye sınırları içerisinde en çok tercih edilen ve yeni başlayanlar için saksafon modeli olarak en uygun ürün diyebiliriz. Boyut açısından 65 cm uzunluğa sahip olan bu müzik aleti, parmak pozisyonları ve çalma stilleri yönünden nasıl her birinden farklıysa, bu müzik aleti de çalış tarzı ve kasa boyutu yönünden farklılıklar mevcuttur.

 

Alto Saksafon Fiyatları

Alto saksafon fiyatları, saksafon ailesi için bu ve benzeri araştırmalar yapacak olursanız, saksafon fiyatları için etkileyen belli başlı faktörler mevcuttur. Mesela, marka, ürünün hammaddesi ve ürün içeriği olmak üzere genelleme yapabilirsiniz. Bunun için, saksafon fiyatı için büyük bir etken olan hammadde konusu, oldukça etkili ve fiyat dışında kullanım ömrü açısından dikkat etmeniz gereken önemli bir özelliktir. Tavsiye vermek gerekirse, saksafon alüminyum yapıda veya pirinç saksafon olarak adlandırılan özel bir hammadde ile kaplanan ürünleri tercih etmeniz, pas ve sağlamlık konusunda büyük ölçüde tercih edilmektedir.

 

Soprano Saksafon

Soprano saksafon, caz müziğin güzide müzik aleti olan ve filmler, diziler ve dünyaya gelmiş geçmiş en büyük sanatçıların imzasını attığı şarkılarda önemli rol oynamış bir müzik aleti olarak özetleyebiliriz. Kasa yapısı olarak, saksafon çeşitleri arasında genellikle düz bir kasa yapıya sahip olan bu ürün, alto saksafon gibi “S” şeklinde kasaya sahip modelleri de mevcuttur. Saksafonlar karşılaştırması için özgün özelliğine bakmak gerekirse, yine kendine özgü ton ve çalma stilidir veya kullanım alanları olarak özetleyebiliriz.

 

Soprano Saksafon Fiyatları

Soprano saksafon fiyatı, bu konu için alto saksafon fiyatları içerisinde bahsettiğim özelliklerin yanı sıra, altın, gümüş, saydam vernik gibi özel kaplamalarda kullanım ömrünü ve ürünün kalitesini arttıran özel dokunuşlardır. Bunun yanı sıra, soprano saksafon için fiyatı etkileyen diğer bir faktör, dış kasa farklılığıdır. Bunun dışında, konfor, bakım ve kullanım yönünden avantaj sağlayan ek ürünlerde, bazı markaların modelleri arasında paket halinde bulunmaktadır. Tüm bu gereksinimleri karşılamanızı sağlayan ürünler, anlarsınız ki tek tek alımda pahalı ama ürünün yanında satın alım yaptığınız zaman oldukça uygun olacaktır.

 

Tenor Saksafon

Tenor saksafon, fiziksel özellik olarak “S” şeklinde kasaya sahip en çok tercih edilen saksafonlar arasında yer almaktadır. 81 cm uzunluğunda olan bu üflemeli müzik aletleri için kısaca karşılaştırma yapmak gerekirse, saksafon ailesi içerisinde küçükten büyüğe olmak üzere boyut olarak 5. Sırada yer almaktadır. Ancak, tenor saksafon ile alto saksafon boyut olarak birbirinden farklı olsa da, bu iki saksafon için parmak dizilimi, çalış stilleri ve kullanılan müzik türleri aynıdır. Yani anlayacağınız, ses yani ton dışında büyük bir farklılık göremezsiniz.

 

Tenor Saksafon Fiyatları

Tenor saksafon fiyatları, bu konu için önemli noktalar mevcuttur. Bunları kısaca özetlemek gerekirse, dış kaplama, hammadde, model, kasa ve ek içerik olarak kısaca özetleyebiliriz. Ancak, saksafon eldiveni, saksafon bakım yağı, saksafon temizleme bezi, saksafon taşıma çantası, saksafon temizleme çubuğu, saksafon kamışı ve saksafon askısı gibi bu önemli gereksinimler, tenor saksafon veya diğer saksafon modelleri için fiyatı etkileyen ama avantaj yönünden oldukça fazla yararı dokunan küçük ama gerekli dokunuşlardır. Tabi ki, daha önce tavsiye ettiğimiz gibi bu ek aparat ve ürünleri enstrümanlarla beraber satın alma işlemi yapmanız, cebinize ve enstrümanınıza çok fazla faydası dokunacaktır.


Saksafon modellerinin birçoğu iki parça oluşur. Deve boynu olarak adı geçen kısmın uçunda bek ve kamış ve diğer kısımda ise gövde yer almaktadır. Bu muhteşem müzik aletine yeni merak salıyor iseniz, mutlaka alto modellerinden başlamalısınız. Çünkü alto modeller kullanım yönünden diğerlerine oranla daha anlaşılır ve öğrenilir düzeydedir. Yanlış anlaşılma olmasın bu türler ses ve tını bakımından da diğerlerine kıyas ile basit ve elverişsiz değildir. Sadece diğerlerine oranla öğrenilmesi daha kolay, zaten acemilik denilen bu dönemi geçtikten sonra muhtemelen tenor veya soprano türlerinden kullanıma devam edeceksiniz. Peki neden sopranoya ilk tercih etmemelisiniz?


Bu soruyu şu şekilde anlatayım, soprano saksafon modellerinde ses üretirken hata yapmak veya kusursuz performanslar çıkarabilmek daha zordur. Fakat bu gibi konular tamamı ile kulak başta olmak üzere, nota bilgisi ve icra düzeyiniz ile alakalı ve orantılı olan unsurlardır. 

 

Saksafon Egzersizleri


Saksafon egzersizleri bu muhteşem ürünü kullanırken dikkat etmeniz gereken hatta üzerine en çok düşmeniz gereken unsurların başında gelmektedir. Ciddi bir nefes kapasiteniz başta olmak üzere düzenli ve istikrarlı bir şekilde bu alanda emek vermeniz gerekmektedir. Bu alanda yeni tecrübe sahibi oluyorsanız mutlaka deve boynu ve kamış dahil bir parça halinde tek ses çıkararak ses üretebilirsiniz. Bu egzersiz hem nefesinizi hem de kamış ve bekinizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. 

 

Saksafonun mucidi olan Belçikalı Adolphe Sax aynı zamanda klarnet üstadıdır. 1840 yıllarının ilk kısmında ilk saksafonu icat etmiştir. Oldukça özel bir yapıya sahip olan saksafon, çeşitli hammaddelerden üretilmektedir. 

 

Saksafon Fiyatları


Saksafon fiyatları cevap vermesi en güç enstrüman konularından biridir. Neden mi? Çünkü, oldukça özel ve tür bakımından geniş bir alanda olan saksafonlar her geçen gün daha da değerlenmektedir. Saksafon fiyatları satın almayı düşündüğünüz tür, marka ve modelin üretiminde kullanılan hammaddeler ile değerlendirilmesi gereken bir unsurdur. 

 

Benim bu konuda sizlere diyeceğim ise, mutlaka ürününüzü bu alanda üstün bilgiye ve tecrübeye sahip bir satıcıdan satın almanızdır.  Bunun en büyük sebebi ise ülkemizde bu çalgı aleti ile ilgili kapsamlı ve detaylı bilgi sahibi olan noktaların nadir olmasıdır. Ayrıca yapısında gümüş ve altın kullanılan oldukça maliyetli modellerde bulunmaktadır. Bu yüzden bu konuyu ele alırken mutlaka bütçenize göre değerlendirmeniz gerekmektedir. Verimli performanslar alabileceğiniz ve uzun vadede kullanabileceğiniz ürünleri talep etmenizi tavsiye ederim.

 

Saksafon Hakkında Soru ve Cevaplar


Saksafon hangi müzik türlerinde kullanılır?
Saksafon batıdan bizlere aşina olan bir enstrümandır. Böylece batı müziğinde başta olmak üzere rock ve caz müziğinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca günümüzde evrensel olarak birçok alan ve müzik türünde kullanılan üflemeli ve nefesli müzik aletidir.


Saksafon türleri nelerdir?
Saksafon ürettiği ses ve yapı özellikleri bakımından değişkenlik gösterebilen büyük bir aileye sahip üflemeli ve nefesli müzik aletidir. Küçükten büyüğe doğru sıralayacak olursak eğer yapı özellikleri bakımından sopranino saksafon, c soprano saksafon, soprano saksafon, alto saksafon, c-ezgi saksafon, tenör saksafon, bariton saksafon, bas saksafon ve kontrabas saksafon olarak kabul görmektedir. Ayrıca günümüzde en çok kullanılan türleri ise soprano, alto, tenör ve bariton modelleridir.


Hangi saksafon türünden başlamalıyım?
Saksafon yer yer oldukça büyük ve icra edilmesi güç bir enstrüman olduğu için günümüzde genellikle hem ürettiği ses bakımından hem de ideal kullanışlı yapı ölçüleri sayesinde alto saksafon modelleri başlangıç için tavsiye edilir.


Saksafon kullanıcılarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
Saksafon değerli ve özenilmesi gereken kısımları ve yapısı olan bir enstrümandır. Bu yüzden ürünü kullandıktan sonra düzenli ve detaylı bir şekilde temizlemelisiniz. Ayrıca kullanım düzeyi ve alanınıza göre değerlendirerek maddi imkanlarınız odağında ihtiyacınıza en uygun saksafon marka ve modellerini satın almalısınız. Son olarak ise nefes kontrolü için egzersizler yapmalı ve ürünü en doğru açıda icra etmeye özen gösteriniz.


Saksafonun ödemesini nasıl yapabilirim?
Sitemiz üzerinden satın almak istediğiniz saksafon modelini oldukça basit bir şekilde kredi kartınız ile 3d güvenlikli bir şekilde taksitlerden de yararlanarak ödeyebilirsiniz. Ayrıca bankanız aracılığı ile havale ve eft olarak da ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

 


Satın aldığım saksafon kaç günde elime geçer?
Saksafon satın alındıktan itibaren 1 iş günü içerisinde kargoya verilir ve en geç devamında yer alan 2 iş günü içerisinde sizlere ulaşır. Elbette bu süre en uç noktalara verilen süredir ve normal şartlar altında temin edilir. Bize olan mesafeniz bu süreyi daha da kısaltabilmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yonka Elektronik A.Ş. olarak web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanmaktayız. Sitemizde kalmanız halinde çerez erişimine izin vermiş sayılırsınız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.