₺4.490,00 KDV Dahil
₺6.800,00 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Ücretsiz Kargo
Tükendi

 

   

 

    

₺2.441,31 KDV Dahil
₺3.916,80 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo

Saksafon
Saksafon, tür bakımından üflemeli ve nefesli çalgı aletidir. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan klarnetin devamı niteliğinde sıklıkla kullanılan saksafonlar her geçen gün daha geniş alanlarda kullanılmaktadır. Bu eşsiz çalgı aletinin ailesi çok geniştir. Dünya üzerinde kullanılan tam on adet saksafon türü bulunmaktadır. Bu ailenin üyelerini büyükten küçüğe sıralayacak olur isek eğer, kontrabas, bas, bariton, tenor, c-ezgi, alto, F mezzo-soprano, soprano, C soprano, Sopranino saksafon olarak sıralanmaktadır. Yalnız en çok kullanılan türleri soprano başta olmak üzere alto, tenor ve baritondur. Büyük orkestralarda ise bas saksafon modelleri de görebilirsiniz.


Saksafon modellerinin birçoğu iki parça oluşur. Deve boynu olarak adı geçen kısmın uçunda bek ve kamış ve diğer kısımda ise gövde yer almaktadır. Bu muhteşem müzik aletine yeni merak salıyor iseniz, mutlaka alto modellerinden başlamalısınız. Çünkü alto modeller kullanım yönünden diğerlerine oranla daha anlaşılır ve öğrenilir düzeydedir. Yanlış anlaşılma olmasın bu türler ses ve tını bakımından da diğerlerine kıyas ile basit ve elverişsiz değildir. Sadece diğerlerine oranla öğrenilmesi daha kolay, zaten acemilik denilen bu dönemi geçtikten sonra muhtemelen tenor veya soprano türlerinden kullanıma devam edeceksiniz. Peki neden sopranoya ilk tercih etmemelisiniz?


Bu soruyu şu şekilde anlatayım, soprano saksafon modellerinde ses üretirken hata yapmak veya kusursuz performanslar çıkarabilmek daha zordur. Fakat bu gibi konular tamamı ile kulak başta olmak üzere, nota bilgisi ve icra düzeyiniz ile alakalı ve orantılı olan unsurlardır. 

Saksafon Egzersizleri
Saksafon egzersizleri bu muhteşem ürünü kullanırken dikkat etmeniz gereken hatta üzerine en çok düşmeniz gereken unsurların başında gelmektedir. Ciddi bir nefes kapasiteniz başta olmak üzere düzenli ve istikrarlı bir şekilde bu alanda emek vermeniz gerekmektedir. Bu alanda yeni tecrübe sahibi oluyorsanız mutlaka deve boynu ve kamış dahil bir parça halinde tek ses çıkararak ses üretebilirsiniz. Bu egzersiz hem nefesinizi hem de kamış ve bekinizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. 

Saksafonun mucidi olan Belçikalı Adolphe Sax aynı zamanda klarnet üstadıdır. 1840 yıllarının ilk kısmında ilk saksafonu icat etmiştir. Oldukça özel bir yapıya sahip olan saksafon, çeşitli hammaddelerden üretilmektedir. 

Saksafon Fiyatları
Saksafon fiyatları cevap vermesi en güç enstrüman konularından biridir. Neden mi? Çünkü, oldukça özel ve tür bakımından geniş bir alanda olan saksafonlar her geçen gün daha da değerlenmektedir. Saksafon fiyatları satın almayı düşündüğünüz tür, marka ve modelin üretiminde kullanılan hammaddeler ile değerlendirilmesi gereken bir unsurdur. 


Benim bu konuda sizlere diyeceğim ise, mutlaka ürününüzü bu alanda üstün bilgiye ve tecrübeye sahip bir satıcıdan satın almanızdır.  Bunun en büyük sebebi ise ülkemizde bu çalgı aleti ile ilgili kapsamlı ve detaylı bilgi sahibi olan noktaların nadir olmasıdır. Ayrıca yapısında gümüş ve altın kullanılan oldukça maliyetli modellerde bulunmaktadır. Bu yüzden bu konuyu ele alırken mutlaka bütçenize göre değerlendirmeniz gerekmektedir. Verimli performanslar alabileceğiniz ve uzun vadede kullanabileceğiniz ürünleri talep etmenizi tavsiye ederim.

Çerez Kullanımı