⁠   ⁠
₺10.900,00 KDV Dahil
₺12.900,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Sınırlı Stok
₺4.290,00 KDV Dahil
₺4.990,00 KDV Dahil
%14 İndirim
%14İndirim
Ücretsiz Kargo
%14 İndirim
%14İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
₺119,00 KDV Dahil
₺149,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Videolu Ürün
₺59,00 KDV Dahil
₺89,00 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Videolu Ürün
₺59,00 KDV Dahil
₺89,00 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Videolu Ürün
₺59,00 KDV Dahil
₺89,00 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Videolu Ürün
₺119,00 KDV Dahil
₺149,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Videolu Ürün
₺189,00 KDV Dahil
₺235,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Videolu Ürün
₺189,00 KDV Dahil
₺235,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Videolu Ürün
₺189,00 KDV Dahil
₺235,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Videolu Ürün
₺189,00 KDV Dahil
₺235,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Videolu Ürün
₺135,00 KDV Dahil
₺179,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Videolu Ürün
₺135,00 KDV Dahil
₺179,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Videolu Ürün
₺135,00 KDV Dahil
₺179,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
₺6.250,00 KDV Dahil
₺7.250,00 KDV Dahil
%14 İndirim
%14İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
₺5.490,00 KDV Dahil
₺6.490,00 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%14 İndirim
%14İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
₺4.250,00 KDV Dahil
₺4.990,00 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%13 İndirim
%13İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nefesli Üflemeli Çalgılar ile Müziğin Rengini Yakala

üflemeli çalgılar adı altında müzik aletlerini inceleyeceğimiz bu makalede, elimden geldiğince size nefesli müzik aletleri örneği vereceğim ve nefesli çalgı türleri arasında detaylı bilgiler vereceğim. İlk olarak, üflemeli çalgılar üçe ayrılır. Örneğin, tahta, bakır ve diğer nefesli çalgılar olmak üzere yan başlıklar ile üflemeli müzik aletleri isimleri adı altında anlatacağım. Ancak, genel olarak nefesli çalgılar nelerdir? Sorusuna yanıt vererek başlamak isterim. Hepsinden önce, dünyanın dört bir yanında farklı coğrafyalar, farklı kültürler ve farklı ulusların kendine göre şekillendiği ve günümüze aktarılan, tarihi milattan önceye kadar dayanan bir müzik aleti türüdür. Bu müzik aletlerine detaylı olarak binlerce makale, önemli sanatçı ve zanaatkarlar tarafından birçok kez araştırma yapılmış ve hala ilk olarak hangi yöreden geldiği bulunamamıştır. Bunun en büyük nedeniyse, zamanında ozanların ve gezginlerin birbirlerini tanımayan kültürlere ve halklara bilgi akışı sağlamasından dolayı, istemsiz bir şekilde birbirlerine benzemeleri ve gelişmeyi her kültürün ve tabi ki ulusun istediği gibi yakalamaya çalışmasından kaynaklanan çeşitlilikler sonuç olmuştur. Bundan dolayın, her kıta ve topluluğun farklı üflemeli ve birbirinden benzersiz ses, nota ve çalış tarzı olmaz üzere özgü modeller ortaya çıkmıştır. İşte böyle genel bir konuda size üflemeli çalgılar hakkında gruplandırma yaparak bilgi vereceğim. İlk olarak üflemeli müzik aletleri araştırmamın anlatımını kolaylaştırmak için, alt yan başlıklarda tek tek modelleri okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nefesli Çalgılar İsimleri Nelerdir

Tahta Nefesli Çalgılar

• Obua

• Ney

• Fagot

• Flüt

• Klarnet

Obua

Obua nefesli müzik aletleri arasında gelen ve üflemeli müzik aletlerinden olan diğer bir türün adıdır. İlk olarak, bu müzik aleti diğer müzik aletlerine kıyasla biraz daha farklı çalınmaktadır. Örneğin, hava basıncı ile notalar çıkaracağınız bu müzik aleti, tabi ki her müzik aletinde olduğu gibi hava ve hava basıncının bir araya gelmesi sonucu melodiler üretmektedir. Yalnız farklı yanına baktığımız zamana, üzerindeki ince boru işlemeleri sayesinde soluk direkt çıkmayıp, boruların içinde dolaştıktan sonra istediğiniz delikten çıkarabileceğiniz diğerlerinden çok farklı bir müzik aleti olan obua, abanoz ya da gül ağacı ile yapılmaktadır.

Ney

Ney bizim yani Türk atalarının ve Arap soyundan ortak olarak gelen, fakat bizim daha çok sahiplendiğimiz ve bugünlere kadar getirdiğimiz bir tür nefesli müzik aletidir. Bu tahta üflemeli çalgılar arasında yer alan enstrüman modeli, kargı isimli bir tür bitkiden yapılmaktadır. Bu bitkinin yanı sıra çatlamalar olmaması için bakır tel ile sarılan ney, 7 adet ve toplam 9 bölmeden oluşmaktadır. Bu başlığa son olarak, ney çalana neyzen denir ve ilahi müzik türünün vazgeçilmez nefesli çalgılar arasında yer alır.

Fagot

Fagot nefesli müzik aletleri arasında bahsederken nefesli çalgılar nelerdir? Sorumuzun cevaplarını ararken çok farklı bulduğumuz diğer bir müzik aleti modelidir. Bu ürün büyük bir boruya benzer yapısı varmış gibi gözükse de, ince bir boru yardımı ile hava üfleyerek farklı tonlar çıkardığınız bir tür tahta nefesli çalgılar arasında yer alan müzik aletidir. Avrupa kültüründe ve son yıllarda Amerika da yaygın olan bu enstrüman modeli bizim coğrafyamızda nadir kullanıcısı vardır.

Flüt

Flüt için yakın tarihe baktığınız zaman, günümüze kadar farklı kasalar ile gelmesinin nedeni, 16.yy dan sonra Avrupa da yaşayan ozanlar tarafında çeşitli anahtar girişleri eklenmesidir. Normalde daha düz bir çalıma sahip olan bu müzik aleti, şimdi birçok alanda kullanıyor ve dünya üstünde kalıcı olarak üflemeli müzik aletleri adı altında yerini almıştır. Buna son olarak, yan flüt, blok flüt ve bas flüt gibi birçok modeli bulunan bu enstrüman modeli, tahta nefesli çalgılar ve diğer nefesli çalgılar adı altında yer almaktadır. Çünkü farklı yörelerde, farklı kasalar ile çeşitli maddelerden yapılmıştır.

Klarnet

Klarnet özellikle Türkiye sınırları içerisinde birçok ustanın bulunduğu ve aşkın müzik aleti olarak bilinen özel tür olarak nefesli müzik aletleri arasında kabul edilir. Genellikle sert abanoz ağacından yapılır. Ancak, demir ile yapılan modelleri de vardır. Kendine has klarnet kamışı sayesinde icrası yapılan bu enstrüman, türk müziklerininde olmazsa olmazları haline gelmiştir. Genel sol klarnet daha sık tercih edilse de si bemol karar icra edenlerin sayısıda az sayılmaz.

Zurna

Zurna hepimizin hayatında sık sık rastladığı düğünlerde ve diğer eğlence alanlarında kullanılan nefesli çalgılar arasında oldukça ünlü bir müzik aletidir. Genellikle tahta nefesli çalgılar arasında yer alsa da, diğer nefesli müzik aletleri adı altında olan demir ile yapılan modelleri de vardır.

Bakır Nefesli Çalgılar

• Trompet

• Trombon

• Korno

• Tuba

• Saksafon

Trompet

Trompet özellikle batıda oldukça sık kullanılmaktadır. Ancak bizimde önemli devlet karşılama törenlerinde yer alan bu enstrüman modeli, özel ses aralıklarında ses çıkarabilmesinin yanı sıra, uğraş gerektiren bir müzik aletidir.

Trombon

Trombon müzik aleti yine batı dünyasının bakır nefesli çalgılar kategorisinin en revaçta olan ürünlerinden biridir. Kulis adlı bir aparat yardımı ile çalınan bu enstrüman, sesi istediğiniz notada yönetebileceğiniz müzik aleti modelidir.

Korno

Korno bakır nefesli çalgılar arasında en farklı modele sahip bir nefesli çalgılar isimleri arasında ilgi çeken bir enstrüman modelidir. Bu enstrüman nefesli müzik aletleri arasında salyangoza benzetilen bir çeşit üflemeli enstrümandır.


Tuba

Tuba görünüşü ile korkutan ve nefesli çalgılar arasında en pes sesi çıkarabileceğiniz müzik aleti modelidir. Bakır nefesli çalgılar arasında en ağır ve çalınması en zor olan bu müzik aleti, sadece nefesi güçlü olan insanlar için yapılmıştır diyebiliriz. Ancak bizden size bir püf nokta, doğru çalınma taktiğini öğrenebilirseniz, kolayca çalabilirsiniz.

Saksafon

Saksafon jazz müziğinin değişilmez enstrümanlarından olan enstrüman modeli, hoş bir ritme sahip olan ve dünyada çok önemli sanatçılar tarafından kullanılmış bir müzik aletidir.

Diğer Nefesli Müzik Aletleri

• Kaval

• Mey

• Tulum

Kaval


Kaval olarak adlandırılan bu müzik aleti, bizim yöremizde genellikle kaval çalan ozanlar ve çobanlar olarak kulağımıza gelmiştir. Ancak bu önemli enstrüman modeli, tahta nefesli çalgılar arasında yer alan fakat farklı malzemelerin kullanılmasından dolayı, diğer nefesli çalgılar arasında bulunan müzik aletidir. Kavalın üzerinde 1 arka ve 7 ön olmak üzere toplam 8 delik bulunmaktadır. Dilli kaval ve Dilsiz kaval olmak üzere 2 modeli mevcuttur.

Mey

Mey üflemeli müzik aleti, ney müzik aletinin bir küçük modeli gibi görünse de, oldukça farklı çalma tarzına sahip olan iki ayrı nefesli çalgılar isimleri arasında yer alan modelidir. Bu enstrüman modelinin çalınabilmesi için özel ağaçlar seçilmekte ve ses çıkarabilmeniz için ağız bölgesindeki kamışı doğru seçmeniz çok önemlidir. Çünkü burada asıl görev yapan kamıştır.

Tulum

Tulum nefesli çalgılar arasında çok farklı bir çalma tarzına sahip olan diğer bir müzik aletidir. Özeli olarak hayvan organlarından ve doğa yardımı ile yapılan bu ürün, Avrupa ve Türkiye olmak üzere farklı kültürlerin geliştirdiği, günümüze aktardığı ve sahip çıktığı enstrüman modelidir. Nefesli çalgılar isimleri arasında farklı modellerden olan ve güzel bir tını olan bu müzik aleti, eğlence ve kahraman ağırlama törenlerinde farklı yörelerde önemli bir yere sahiptir.

Tüm makaleye baktığınız zaman size nefesli çalgılar hakkında bilgi verdim. Ancak daha detaylı göz gezdirdiğiniz zaman, üflemeli çalgılar isimleri, tahta nefesli çalgılar, bakır nefesli çalgılar, diğer nefesli müzik aletleri ve nefesli çalgılar nelerdir? Sorusuna kolaylık yanı bulabilir ve nefesli müzik aletleri hakkında kolayca bilgi edinebilirsiniz.

Üflemeli Nefesli Çalgılar Hakkında Soru ve Cevaplar

Üflemeli nefesli çalgılar nelerdir?

Dünya çapında en çok tecrübe edilen ve ilk tanıştığımız üflemeli ve nefesli enstrüman hiç şüphesiz ki flüt olarak bilinmektedir. Fakat flüt dışında çalışma mantığı benzer fakat ses ve tını özellikleri sayesinde ayrı sınıflarda değerlendirilen müzik aletleri bulunmaktadır. Bu müzik aletleri arasında son yıllarda sıklıkla kullanılan ürünler ise, mey, ney, yan flüt, klarnet, saksafon, mızıka ve benzeri müzik aletleridir.

Hangi üflemeli ve nefesli çalgıdan başlamalıyım?

Genellikle hepimiz okul yıllarında flütle tanışmış bir şekilde tecrübe etmişizdir. Fakat tamamı ile ilginizi çeken ürünlerden başlamanız sizin için daha verimli yol kat etmek adına daha mantıklı olacaktır. Elbette ney ve mey gibi modellerin kullanılması zor olsa da tamamı ile ilgi ve istek meselesidir.

Üflemeli ve nefesli çalgıları en iyi nasıl koruyabilirim?

Üflemeli ve nefesli enstrümanlar kullanıldıktan sonra sıkı bir temizlik gerektirir. Çünkü içerisinde her ne kadar dikkat edilse de tükürük ve nem kalacaktır. Bu damlacıklar ürüne uzun vadede zarar verebilir. Bu yüzden üründe elde ettiğiniz eşsiz tınıların daimiliği için ürünü doğru bir şekilde temizleyerek kuru tutmalısınız.

Üflemeli nefesli çalgıları en iyi şekilde kullanmak için neler yapabilirim?

Bu konuda en önemli unsur ise nefes egzersizleridir. Çünkü doğru bir şekilde alınan nefes elde edeceğiniz ses ve tınının kalitesini ve verimini arttıracaktır. Nefes egzersizlerin yanı sıra ürünü en iyi şekilde icra etmek için düzenli ve periyodik bir şekilde çalışmalısınız. Ayrıca ürünü doğru bir pozisyonda kullanarak hem icra esnasında ki kendi sağlığınızı hem de elde ettiğiniz sesin kalitesini arttırabilirsiniz.

Satın aldığım üflemeli ve nefesli çalgı ne zaman elime ulaşır?

Bizden satın alacağınız birçok ürün genellikle aynı gün kargoya verilir. Fakat gönderme prensibimiz genellikle sipariş verildikten 1 iş günü içinde kargoya verilip, devamında yer alan 2 iş içerisinde de sizlere normal şartlar altında ulaştırılmaktadır.

Tecrübe etmek istediğim üflemeli ve nefesli çalgının ödeme yöntemleri nelerdir?

 

Bizden satın almayı düşündüğünüz herhangi bir üflemeli ve nefesli müzik aletini vade farksız taksit imkanları ile satın almak istiyorsanız site üzerinden 3d güvenlikli kredi kartı ödeme şeklinde ödeyebilir ya da bankanız aracılığı ile havale ve eft seçenekleriyle de ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yonka Elektronik A.Ş. olarak web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanmaktayız. Sitemizde kalmanız halinde çerez erişimine izin vermiş sayılırsınız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.