⁠   ⁠
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%13 İndirim
%13İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%13 İndirim
%13İndirim
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%14 İndirim
%14İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Bunlar da İlginizi Çekebilir
 

Org Çalmaya Hemen Başla ve Hayallerini Erteleme

Org enstrümantel bir müzik aleti olup, genel olarak çeşitli müzik türünde ve ortamında kullanılmaya devam eden güçlü ve çok yönlü bir müzik aletidir. Büyük bir konser salonunda ya da küçük bir kilisede bile çalınabilen org, zengin sesi ve de çok yönlülüğü sayesinde tüm dünyanın dört yanındaki dinleyicileri her zaman büyülemektedir. 
 
İlk olarak org, klavye modelinin kullanım alanlarına bakıldığında kasa değişimi, içerik değişimi ve de özellik değişimi olarak farklılıklar görünmektedir. Bu durumun ilk nedeni kullanımı en konforlu haline getirmektir. Diğer nedeni ise, gerekli olan ihtiyacın yeterli olması ve de böylece sabit belli temel bir takım özelliklere sahip olan org modelleri üretilmektedir.
 
 Org klavyeler insanoğlunun gelişimleri, müzik sektörlerinin ihtiyacı ile beraber bazı zorunlu kullanımlarda tercih edilmektedir. Örneğin, katedral gibi alanlar iyi örnek olmaktadır. Diğer yandan, ise atası piyano ve de piyano benzeri çalgılar olan bu org enstrüman modelinde, dikkatli bakıldığında, piyanonun kardeşi gibi olduğu fark edilmektedir.
 
 Buna ek olarak günümüzde kullanımı piyanoyu aşmış ve piyanodan çok daha fazla kullanılan ürün haline gelmektedir. Bunun nedeni ise, org çalan insanlar, piyanoyla karşılaştıracağınız zaman bu alet kullanıcıları özgür ve zengin özelliklerle donatıldığından dolayı kullanım alanı daha çok olmaktadır. Bu kapsamda org çalışmayı hedef haline getiren tüm insanlar hayallerini ertelemeden bir an önce çalma derslerine başlayarak hayallerini gerçekleştirmektedir.

Çocuk Orglarında Hangi Modeli Seçmeliyim

 Çocuk Orglarında Hangi Modeli Seçmeliyim

Günümüzde pek çok sayıda kullanıcı ebeveyn çocuklarını müzik dalına yönlendirmek adına çeşitli müzik aletleri tercih etmektedir. Birçok müzik aletinin arasından org ürünleri de farklı tarzda kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen ürünlerinden biridir. Pek çok ebeveyn özellik ile küçük yaşlardaki çocuklarına müzik sevgisini hissettirmek amacı ile çocuk org ürünlerini tercih etmektedir.
 
 Genellikle çocuklar için org ürünleri, gerek ses yapılarına bağlı olarak gerekse ürünün tasarımsal görünümleri bakımından oldukça ilgi çekmektedir. Buna ek olarak küçük çocuklarda motor becerilerinin erken yaşlarda geliştirilebilmesi için aileler tarafından bilinçli bir şekilde eğitilerek müziğe yönlendirilmelidir. Bu bağlamda çocuk kullanıcıların orgları uzun süreli kullanımları adına ürünün malzeme kalitesi oldukça büyük önem taşımaktadır.
 
 Yüksek malzeme kalitesine sahip olan, aynı zamanda tasarımsal özelliği yüksek yapıda bulunan çocuk org piyano modelleri kullanıcılar tarafından sık tercih edilmektedir. Bu bağlamda çocuklar için org gerek kullanım ömrünü uzatabilmek için gerek ise verimli kullanımı elde edebilmek için kaliteli materyallerle tasarlanmış olan ürünleri tercih etmektedir. 
 
 Çocuk org ürünleri içinde bulundurduğu çeşitli özelliklerin sayesinde çocukların eğlenceli vakitler geçirmesine ve zihinsel özelliklerini güçlendirmesine destek olmaktadır. Kompakt tasarımı sayesinde çocuklar için piyano tuşlu org hem taşınabilir hem de kullanımı kolay olmaktadır.
 
 Renkli tuşları ile çeşitli enstrüman sesleri sayesinde çocukların ilgisini çeken çocuk org müzik aleti ürünleri, çocuklarda ritim duygusunu geliştirirler ve tuş hassasiyetli org kullanımı verimli olmaktadır. Bu nedenle başlangıç için kullanımı daha basit olan çocuk küçük org ürünleri tercih edilmektedir.
 
 Farklı ritim ve farklı şarkı seçenekleri ile çocukların müzikal becerilerini tam olarak geliştirmelerine olanak sağlayan tuş hassasiyetli org ürünleri yaratıcılığı ve çocuklarda özgüveni desteklemektedir. Bazı çocuk org müzik aleti modellerinde kaydedebilme özelliği bulunan orglar, çocuklara kendi müziklerini oluşturabilme ve dinleyebilme imkanı sunmaktadır. Bu çocuk küçük org ürünleri başlangıç için daha idealdir.
 
 Bu org fiyatları modelden modele değişiklik göstermektedir. Kulaklık çıkışı sayesinde org kullanan çocuklar istedikleri zamanlarda sessiz şekilde pratik yapabilmektedir. Müzikal becerilerin gelişmesine destek olan orglar modellerine göre el-göz koordinasyonunu güçlendirerek odaklanma ve konsantrasyon becerisini geliştirmektedir.
 

Tuş Hassasiyetli Orglar İle Piyano Hissiyatını Yakala

Tuş Hassasiyetli Orglar İle Piyano Hissiyatını Yakala

Org müzik aleti, tuşlu müzik enstrümanı şeklinde pek çok sayıda farklı modellere ayrılmakta olan bir müzik ürünü olarak tuş hassasiyetini hissettirmektedir. 61 tuşlu olan elektronik org setleri ve de tekli olarak satışlara sunulan çok çeşitli org klavye modelleri de tercih edilmektedir. Org müzik aletleri, Batı müziğinin bilinmekte olan en eski müzik enstrümanlarının arasında yer almaktadır.
 
 Kilise org enstrüman aletleri ise bilinen en eski org modellerinin arasında bulunmaktadır. Org müzik aletlerinde eller ile çalmak için genel olarak iki ya üç ya da en fazla beş temel kılavuz ve de ayaklar ile çalmak için de pedal tahtası bulunmaktadır.
 
 Günümüzde org enstrümanının en önemli olan özelliklerinden biri tuş hassasiyetine tam olarak sahip olmasıdır. Bu bağlamda gerçek piyanoya yakın deneyimi elde etmek için tuş hassasiyetli org kullanımında bu özellik oldukça önemli olmaktadır.
 
 Tuş hassasiyeti; orglarda tuşlarına sert vurulduğunda sesin yüksek çıkmasına karşılık yumuşak bir dokunuşta ses kısık çıkması şeklinde açıklanmaktadır. Bu sayede dokunma tepkisi de tuş hassasiyeti özelliği ile kullanıcı kişide devreye girmektedir. Tuş hassasiyetli olan org modellerine örnek vermek gerekirse, midex ps-3500 ve de midex ps-4500 modelleri şeklindedir. 

Tuşlu ve 61 Tuşlu Org Seçenekleri

 88 Tuşlu ve 61 Tuşlu Org Seçenekleri

Genel olarak, 61 tuşlu org modelleri standart küçük org modelleri olmaktadır. Org müzik aleti eğitiminde öğretmenlerin genel olarak tavsiye ettiği en düşük tuş sayısı 61 şeklindedir. Toplam olarak 5 oktav değerindeki bu 61 tuş, öğrenimler için ideal sayı olmaktadır.
 
Sol el ve de sağ el birlikte kullanımları düşünüldüğünde dünya standardında bulunan 61 tuşlu org ürünleri devreye girmektedir. Bu bağlamda 61 tuşlu org örneği olarak, midex marka bütün piyano tuşlu org ürünleri verilmektedir. 61 tuşlu org ürünlerinin yanı sıra 88 tuşlu org ürünlerinde yer almaktadır.
 
 Deneyimli bir müzisyenler, daha büyük klavye ve de gelişmiş özelliklere sahip 88 tuşlu org tercih etmektedir. Standart olan orglar, 61 tuşlu klavyeye sahipken daha profesyonel elektronik org modellerinde 76 tuşlu ve ya 88 tuşlu org klavye ürünleri yer almaktadır.
 
 Org çalmayı öğrenir iken 88 tuşa sahip olunması büyük bir fark yaratmaktadır. Daha küçük olan 61 tuşlu ya da 76 tuşlu orglar genç müzisyenlerin kullandığı taşınabilir ve de kullanımı kolay ürünler olmaktadır. 88 tuşlu org ürünler tam boyutlu olup doğru tekniği geliştirmeye ve etkileyici piyanist olmaya yardımcı olmaktadır.
 
 Bunların yanı sıra 5 oktav org modelleri genellikle yeni başlayanlar adına önerilmektedir. Bunlara ek olarak mikrofonlu 32 tuşlu olan org modelleri de çok işlevsel olan modellerden olmaktadır. Mikrofon desteği ile kullanıcılar dilediği gibi müzik yaparak şarkı söylemektedir.
 
 Her yaşa uygun org piyano modellerinin arasından acemi olan kişiler seçim yapar iken, başlangıç seviyesinden başlamaktadır. Bu bağlamda org fiyatları da değişiklik göstermektedir. Özellikle, tuş hassasiyetli org kullanımında 61 tuşlu olan org ve 88 tuşlu org mikrofonlu karaoke modelleri genel olarak şarkı söyleyip müzik yapabilen özellikteki ürünler olmaktadır.
 
 Tüm bu org ürünlerinin yanı sıra piyano ürünleri de aynı tipte olan müzik aletleridir. Modern bir piyanonun en temelde ses genişliği açısından 7 oktava sahip olduğunu bilinmektedir. Yani diğer bir söyleyiş ile 7 oktav ile toplamda bir minör üçlüyü de kapsamaktadır. 

Org Enstrümanı Özellikleri

Org Enstrümanı Özellikleri

Org müzik aletleri, genellikle kiliselerde, sunum salonlarında, tiyatrolarda ve de konser salonlarında kullanılmakta olan büyük ve çok yönlü bir enstrüman olmaktadır. Hem elektronik org aletleri hem de klavye aletleri, birçok farklı çeşitte müziklerde kullanılmaktadır. Org, piyonalar gibi sabit durması gerekli bir müzik aleti olmadığı için bu aletleri taşımak kolaydır.
 
Klasik müzik seçeneklerinden rock müziğe, caz müzik seçeneklerinden pop müziğe kadar pek çok tarzda kullanılabilecek olan geniş bir yelpazede ses üretmektedirler. Bu nedenle de hem başlangıç seviyesi için hem de profesyonel müzisyenler için popüler bir enstrüman olmaktadır.
 
 Son zamanlarda pek çok sayıda kişi tarafından talep gören org müzik aleti modelleri, tuşlu müzik aletlerinin başında gelen, çok zengin içeriğe ve kullanıma sahip bir ürün olmaktadır. Farklı tuş seçenekleri bulunan bu enstrümanda, her yöreye özel olan tınılar barındırmakta ve evrensel müzik aleti olmaktadır.
 
 Bu durumun nedeni gam ayarları, kolayca ritim geçişi, ton değiştirme özelliği ve de transpoze özellikleri başta olacak şekilde istenilen yörenin ve coğrafyanın şarkı zevklerine göre çalınmaktadır. Transpoze özelliği, klavye org piyano adının da özel olmasının başlıca önemli özelliği olmaktadır.
 
 Diğer yandan ise çeşitli hoparlör gücü yer alan bu ürünlerde, ekstra monitör hoparlör bağlanabilmektedir. Böylece sistem daha zengin hale getirilmektedir. Ek olarak tüm orglarda kaydetme seçenekleri ritim, parça kaydı, tuş hassasiyetli org, ton ve de daha pek çok etkeni kaydederek piyano tuşlu org ürünleri kullanırken herhangi bir tuşa dokunuşla parçayı yorumlayıp kişiler kendi mix kayıtların oluşturabilmektedir.
 
 Bu sayede ise kulaklık, pedal ve de mikrofon gibi diğer tüm aparatların bağlanılacağı jak girişi sayesinde, ilgili parça istenilen yöne akabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak ise, orglarda dijital ekran var ise bu sayede çalış tarzlarına daha kolay yön verilmektedir.
 
 Girişlerine bakıldığında, org klavye modellerinde genel olarak mp3, sd kart, usb ve aux gibi bazı kanallardan yayın yapmak mümkün olmaktadır. En önemli özelliklerden biri ise hiç kuşkusuz ki tek bir tuş yardımı ile piyano ses tınısı aralığı içinde müzik yapılmasıdır.

Org Fiyatları ve Modelleri


Org Fiyatları ve Modelleri

Günümüzde org fiyatları için çok farklı seçenekler bulunmaktadır. Çeşitli fiyat seçeneklerinin bulunmasında asıl sebep çeşitli markaların piyasada yer almasıdır. Öncelikle, bilinmekte olan casio org modeli ürünleri ile yamaha org modeli ürünleri genellikle en revaçta ürünler olmaktadır.
 
 Yamaha elektronik org modelleri ile diğer yamaha müzik aletleri bilindiği gibi piyasada adını iyice duyurmuş olan ve kalite anlamında yerini almış olan ürünlerdir. Bu nedenle, yamaha org fiyatlarıyla ilgili bir araştırma yapıldığında yüksek rakamlar bulunmaktadır. Bunun nedeni içinde bulunan hoparlör gibi bazı kaliteli parçaların ve de konfor anlamında geliştirmiş oldukları özel tasarımın yansıması olmaktadır.
 
 Ancak, casio org modellerine göz atıldığında biraz daha uygun olduğu görülmektedir. Günümüz koşullarında müzik aleti çalmak isteyen pek çok sayıda kişi org gibi bir müzik aletini çalmayı amaç geline getirmektedir. Hiç kuşkusuz ki org piyano modellerini incelerken kalite, özellik ve de kullanım ömrü gibi pek çok özel kritik unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır.
 
 Org fiyatlarına ve org markaları bakıldığında bir org aletinin ihtiyacı olan bütün özelliklerinin cihazda bulunmasına da dikkat edilmelidir. Ek olarak, teknolojik gelişmeler ile doğru orantılarda geliştirilen bu küçük org modelleri, son güncellemelerle şu an piyasaya sunulmaktadır. 
 
 Org fiyatları ile org modelleri bu bağlamda paralellik göstermektedir. Genellikle tasarlanan elektronik org modelleri, çeşitli fiyat aralıkları ile satışa sunulmaktadır. Çünkü her org piyano modelinin farklı niteliklerde tasarlanmış olduğu org markaları fiyatlarına yansımaktadır. Bu nedenle org satın al işlemi için öncesinde detaylı bir araştırma yapmak kullanıcı için verimli olmaktadır. 
 
 Tuşları olan bu org müzik aleti üzerinde yer alan tuş sayıları ise 32 ile 88 arasında değişiklikler göstermektedir. Günümüz koşullarında birçok sayıda kişi org piyano ya da klavye gibi bir müzik aleti çalmayı hedef geline getirmektedir. Org müzik aleti ürünündeki tuşların sayısındaki artışlar aynı oranda farklı sesin çıkması anlamına gelmektedir.
 
 Bu gibi bazı niteliklerin artış gösterdiği org piyano ürünleri fiyat olarak da yüksek oranlarda olmaktadır. Ortalama herhangi bir orgun tuş sayısıysa 61 olarak tasarlanmıştır. Bu bağlamda orglardaki fiyat oranları marka, model, çeşit, kalite gibi özelliklere bağlıdır. Bununla birlikte, orglardaki fiyatları etkileyen diğer unsur ise orgun büyüklüğü olmaktadır.
 
Org müzik aleti fiyat bandı oldukça geniş olup kalite, marka, model, renk, tuş sayısı, malzeme kalitesi, sağlamlığı, antikalığı ve de popülerliğine bağlı olarak değişmektedir. Org fiyatları çalgının boyutu ile de yakından ilişkilidir. Tuş sayıları ve tasarım özellikleri org fiyatı oranına yansımaktadır. Bunun yanında, belli dönemlerde de yapılan çeşitli kampanya durumları ise org fiyatının ederinden daha düşük fiyatlarda satışa sunulabileceğini de göstermektedir. 

En İyi Org Markası Midex Hangi Modelleri Üretiyor

Günümüz koşullarında pek çok sayıda kişi org piyano ya da klavye gibi bir müzik aleti çalmayı hedef geline getirmektedir. Müzik aletleri sektöründe ve müzisyenlik sektöründe yer alan hemen herkesin bildiği gibi en iyi org markası hiç kuşkusuz ki midex modelleri olmaktadır.
 
 Bu midex modelleri içinden en çok tercih edilen en iyi org markası genelde Midex PS-1500, Midex PS-2500, Midex PS-3500 ve de Midex PS-4500 ürünleri olmaktadır. Bu müzik aletlerinin tercih edilmesinin temel sebebi ise org fiyatları ve org özellikleri şeklinde yer almaktadır. Yeni başlayan kişiler için org ve de profesyonel olan org kullanıcıları için de uyumlu olduğu görülmektedir.
 
 Özel ders fonksiyonuna da sahip olması ile içinde ekli şarkılara her zaman mix yapabilme özelliği de yer almaktadır. Bu nedenle daha kullanışlı olmaktadır. Diğer bir yandan ise diğer org modelleri de kullanıcıların tercihlerine göre seçilmektedir.

 Bunların yanı sıra en iyi org markası olan midex modelleri ve diğer org modellerini alan kişiler, çeşitli renk seçeneklerini tercih edebilmektedir. Bu müzik aleti, toplamda 6 adet AA pil yardımı ile çalışmakta olup ek olarak kulaklık, ses kartı, mikrofon, bilgisayar ve de telefon bağlantısını kabul etmektedir. Çok hafif ağırlığa sahip olan bu org ürünü çok dikkatli kullanılmalıdır.
 
 Bu nedenle özel olarak bir org standı ya da diğer ismiyle org klavyesi üretilmektedir. Bunun yanında, pedal bağlayarak sistemleri daha farklı hale getirmekte mümkündür. Arka panelde hemen hemen her türlü girişin yer aldığı bir panel bulunmakta olup bu paneli doğru kullananlar, bu enstrüman modeliyle her bir işi yapabilmektedir.
 
 Son olarak ise, klavye org ve de diğer adıyla küçük org klavye modelinde ses kayıt özelliği olduğundan dolayı, sd kart girişi de bulunmaktadır. Sd kart girişi, şarkı sırasında aktif şekilde hafızayı kullanmaya destek olurken 2 kanalı olan mikser özelliği ile sadece bir ürünle koca bir ses sistemini de kurabilmek mümkündür.
 
 Buna ek olarak org müzik aleti modelini seçerken her zaman için seviyeye göre ve profesyonel bir kişiden bilgi alınarak tercih yapılması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından önerilen başlangıç seviye bir org piyano alıp geliştikçe daha iyi modelleri geçilmesi olmaktadır.

 Org Müzik Aleti Nasıl Çalınır?

Günümüzde org nasıl çalınır öğrenmek amacı ile parmak egzersizlerini sık sık yapmak gereklidir. Parmak egzersizleri yaparak çalınabilecek bir enstrüman olan org, parmakların aktif olduğu tüm müzik aletlerinin en başında gelmektedir. Doğru bir parmak duruşu bu noktada en önemli pozisyon olmaktadır. Geri kalanı ise yoğun bir egzersizle sağlanmaktadır. 

 Org müzik aletleri, hemen hemen her yaşta bireylerin çalabileceği bir alet olmaktadır. Ancak org müzik aletindeki klavye ve de tuş takımına tam olarak hakim olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bir de nota bilmek ve de kullanım amacınıza uyum sağlayan org müzik aletlerini tercih etmek gerekmektedir. Org ya da klavye müzik aletlerini çalmak, belli bir müzikal beceri ve müzikal tecrübe gerekmektedir.
 
 Aynı zamanda org kullanmak zaman içinde ve pratikler ile geliştirilmektedir. Piyanoda org gibi temel olan ritim öğeleri yer almamakta olup yalnızca sağ el ile de çalınamamaktadır. Toplamda iki elin de kullanılması gerekmekte olup org müzik aletinin ritim öğeleri olduğundan dolayı genel olarak tek el ile de çalınabilmektedir.
 
 Temel olarak herhangi bir org, piyano ya da klavye gibi müzik aleti çalmak, her zaman için doğru notaları en doğru zamanda basmanızı gerektirmektedir. Bu bağlamda org nasıl çalınır aşağıdaki aşamalar incelenmesi gerekmektedir. En basit şekli ile org müzik aleti şu şekilde alınmalıdır. Bunlar;
 
 İlk olarak tuşları tanımak gereklidir. Klavyenin tuşlarına bakılır ve her tuşun adı öğrenilir. Temel bir org klavye ürünleri, 88 tuşa sahip olmaktadır. Tuşların üzerinde yazan tüm harfler ya da rakamlar, hemen her tuşun ismini ya da hangi notayı çıkardığını rahatlıkla göstermektedir.
 
 İkinci olarak, el pozisyonunu öğrenmek gerekmektedir. Org ya da klavye gibi aletleri çalmak için en doğru el pozisyonlarını öğrenmek önemli olmaktadır. Sağ el ile sağ taraftaki tuşa, sol el ile ise sol taraftaki tuşu çalmak gerekmektedir. Parmakları kıvrık ve de gevşek tutup, klavyenin tuşuna dokunmak gerekmektedir.
 
 Üçüncü olarak org çalmadan öncesinde notaları öğrenmek gerekmektedir. Her tuş, belli bir nota ve frekans üretmektedir. Klavye ya da org notalarını öğrenmek amacı ile müzik teorileri konusunda bilgi edinmek son derece önemli olmaktadır. Basit bir anlatım ile bir nota yüksek ya da alçak bir sese de sahip olabilmektedir.
 
 Diğer bir adım ise hiç kuşkusuz ki ritim öğrenmektir. Ritim, günümüz koşullarında bir müzik parçasının temposu olarak bilinmektedir. Müzikal eserlerin duygusunu ve de atmosferini belirlemektedir. Müzikal ritimleri öğrenmek amacı ile bir metronom kullanıp ritmi ayarlamayı ya da bir parçayı dinleyip ritim ve de tempo hakkında fikir edinmeyi öğrenmek gerekmektedir.
 
 Beşinci aşamada şarkı çalmayı öğrenmek gelmektedir. Şarkı çalmak, klavye ya da org çalmanın bilinen en keyifli kısmı olmaktadır. Nota ve ya ritimleri öğrendikten sonrasında, çalmak istenilen şarkının notalarını bulmak gereklidir. Ardından klavye ya da org üstünde çalmaya çalışılması gerekmektedir. Başlangıçta yavaş yavaş bir tempo ile başlamak gerekmektedir.
 
 Sonrasında öğrendikçe yavaş yavaş hızlanılmaktadır. Org piyano ya da klavye çalmak, her müzik aletinde olduğu için zaman, emek, özveri ve de sabır gerektiren bir süreç olarak bilinmektedir. Düzenli olarak pratikler yaparak ve de müzik teorileri hakkında bilgiler edinerek, kişiler zaman içerisinde çok daha iyi bir müzisyen olma yolunda ilerlemektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yonka Elektronik A.Ş. olarak web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanmaktayız. Sitemizde kalmanız halinde çerez erişimine izin vermiş sayılırsınız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.