⁠   ⁠
%6 İndirim
%6İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Kampanya! Online Ders %20 İndirimli!
Çok Satan
₺599,00 KDV Dahil
₺714,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Çok Satan
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Kampanya! Online Ders %20 İndirimli!
Gün Saat Dakika Saniye
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı!
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Gün Saat Dakika Saniye
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı!
Videolu Ürün
₺5.985,00 KDV Dahil
₺7.151,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
₺3.843,00 KDV Dahil
₺4.610,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Gün Saat Dakika Saniye
₺5.650,00 KDV Dahil
₺6.930,00 KDV Dahil
%18 İndirim
%18İndirim
Ücretsiz Kargo
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı!
Videolu Ürün
Çok Satan
Gün Saat Dakika Saniye
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı!
Videolu Ürün
Kampanya! Online Ders %20 İndirimli!
Çok Satan
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Kampanya! Bu Ürün İle Birlikte Online Ders %20 İndirimli!
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
₺3.623,00 KDV Dahil
₺4.379,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%11 İndirim
%11İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Telli Çalgılar Müzik Aletlerinin En Geniş Ailesidir

Telli müzik aletleri ile anılan enstrümanların farklı yörelerde farklı atalara sahip ve her kültürde çeşitli modelleri bulunan bir tür müzik aletidir. Bu müzik aletlerinin tarihte çok fazla örneği bulunmaktadır. Bunun için, çok fazla eskilere gidip sizi bu makalede sıkmak istemiyorum. Öncelikle telli müzik aletleri nasıl yapılmaktadır? Sorusu ile başlayalım. Bu enstrüman modellerinin her bir modeli için farklı ağaçlar kullanılarak her zaman doğadan yararlanılmaktadır. Tabi ki, bu ağaçlar özen ile seçilip zamanın deneme yanılma yolu ile yapılarak günümüze en doğru seçim yapma şansı ile atalarımızdan bize aktarılmıştır. Bu yüzden, eğer hangi enstrüman hangi ağaç ile yapılırsa daha iyi olur gibi bir merakınız varsa, alt yan başlıkta tek tek her enstrümanı açıklayacağım. Ancak şimdilik biraz daha geniş bilgi ile devam edelim. Telli müzik aletlerinin farklı yörelerde farklı kasalara sahip olduğunu söylemiştik. İşte bu noktada, kültürlerin çeşitliliğini göz önüne almak gerekmektedir. Örneğin, gitarın birçok modeli vardır veya kemanın farklı modelleri vardır ya da bizim yöremiz olan saz çeşitlerinin de çok fazla modeli vardır. Bu bol varlı cümlede dikkat etmeniz gereken, aynı isim ile andığınız enstrümanların aslında birbirinden farklı amaçlara hitap ederek yapıldığı ve farklı alanlarda kullanıldığıdır. Bunun en büyük nedeniyse, eskide iletişim az olduğu ve insanların gezinen ozanları taklit etmeye çalışırken hayal güçlerini katması ve bu mükemmel hayal güçleri sayesinde farkında olmadan tarihe isimlerini yazdırdıklarındandır. Tam bu noktada, fabrikasyon ve el yapımı telli çalgılar hakkından bahsetmek doğru olur diye düşünüyorum. Bu konuya en iyi örneği verecek olursak, bizim ozanlarımız yani sanatçılarımız ve zanaatkarlarımız gelmektedir. Öncelikle, el yapımı müzik aletleri riskli bir konudur. Çünkü bu tarz yapımlarda dikkat ve sabır beraber çalışmaktadır. Her milimi ince ince işlenen ve mükemmel eşsiz enstrümanları yapan zanaatkarlarımızız en küçük hatasında tüm ses kalitesini bozabileceğini göz önünde bulundurduğumuz zaman, fabrikasyonlar bunlara kıyasla biraz daha garantili ürünler olmaktadır. Ancak, her zaman dediğimiz gibi insan elinin deymesinin oluşturduğu kaliteliyi de, hiçbir fabrikasyon ürün ile karşılaştıramazsınız. Bunun için, doğru bir ustaya gidip doğru seçimler yapmak tamamen size kalmaktadır. Son olarak, eğer bir bilginiz yoksa, diğer makalelerimizi okuyarak daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bu yüzden, tüm çalgılar için makalelerimiz mevcuttur. Eğer hala bir şüphe bulunuyorsa içinizde, bize ulaşabilirsiniz. Bu sayede profesyonel ekibimizden yardım alarak daha verim alabilirsiniz. Şimdiyse, telli enstrümanlar isimleri başlığına devam edelim.

Telli Müzik Aletleri İsimlerini Merak Ettiniz mi ?

Telli Müzik Aletleri İsimlerini Merak Ettiniz mi ?

Gitar

Gitar denilince çok genel bir kapsamdan bahsetmiş oluyoruz. Telli çalgılar ailesinden olan bu müzik aleti, birçok yöreye göre farklı isimlerle adlandırılmıştır. Bunun için, farklı yan başlıklara ayırarak incelememiz daha doğru olacaktır. Zaman zaman ukulele ile karıştırılsa da aralarında ki en önemli fark tel sayılarıdır. 

Klasik Gitar

Klasik gitar müzik aleti telli müzik aletleri isimleri konu başlığının en üstte gelmesinin en büyük nedeni, atalarının büyük bir tarihe sahip olması ve klasik gitar modeli görünümünü alana kadar savaşlar ve göler ile dünyada tanınmasından dolayıdır. İlk olarak, Antonio Torres isimli bir İspanyol tarafından günümüz görünümünü almıştır. Peki ispanyaya nasıl gelmiştir? İşte bu noktada küçük bir tarih bilgi verelim. İran ile araplara yayılan bu müzik aleti, ispanyanın fethi ile başlamıştır. Şimdi konuyu toplayacak olursak, klasik gitar telli çalgılar arasında en çok revaç gören ürünlerden biridir. Karşılaştıracak olursak, elektro gitar ile ses tonu olarak aşırı farklı ama bas gitardan daha ince sese sahiptir. Klasik gitar yine diğer enstrüman modelleri gibi özel olarak el yapımı veya fabrikasyon olarak yapılmaktadır. Son olarak, 6 telli çalgı modeli olan bu ürün, gitar modelleri ve telli müzik aletleri arasında en kolay çalınabilir enstrüman modelidir.

Elektro Gitar

Elektro gitar müzik aleti telli müzik aletleri isimleri adı altında, sahne performansları ve günümüz şarkı kültüründe en çok kullanılan enstrüman modelidir diyebiliriz. Bu enstrüman modeli normal koşullarda çok ses alamayacağınız fakat profesyonel bir ses sistemi ile bağlantı yaptığınız zaman sesisn doruklarına ulaşabileceğiniz ve çok eğlenceli olan bir enstrüman modelidir. Teknoloji ile doğru orantıda gelişen bu enstrüman modeli, kullanım alanı ve konfor yönünden ustaların en çok beğendiği enstrüman modelidir.

Bas Gitar

Bas gitar modeli telli müzik aletleri isimleri altırnda, belli başlı aparatları ile çalınan ve klasik gitardan biraz daha kaba ses tonuna sahip bir enstrüman modelidir. Bu enstrüman modelinin üretilmesinde ki en büyük amaç, farklı şarkılar ve kültürler için gerekli olan pes sesi alabilmenizden gelmektedir. Klasik gitar ile birçok benzerliğe sahip olan bu ürün, doğru kullanım alanında kendini oldukça belli ettirmektedir.

Bağlama

Bağlama Türk yöresi ile hemen hemen aynı tarihe sahip atalardan gelen enstrüman modelidir. Bu enstrüman modeli, yine gitar gibi çeşitli alanlar için değişik modelleri mevcut ve farklı kültürlerden etkilenmiş kasa ve göz çarpıcı farklılıklara sahip telli müzik aletleri arasında yer alır. Bağlama için özel olarak yazdığımız makaleden daha detaylı bilgileri alabilirsiniz. Çünkü böyle büyük bir konu için ayrı makale yazılması gerekmektedir. Bu kadar küçük bir konu başlığı altında inceleyemeyiz. Ancak, bağlama türlerine örnek vermek gerekirse, kısa sap bağlama, uzun sap bağlama, elektro bağlama ve diğer bağlama ve diğer adıyla saz türleri.

Keman

Keman isimi Avrupa ülkelerinin hepsinin el birliği ile farklı geliştirmelere katarak günümüze son hali ile gelmiştir. Keman türlerinin günümüzde fabrikasyon ve el yapımı olarak üretildiği doğrudur. Ancak, farklı yaş aralığına özel olarak üretimi olan bu enstrüman modelinin, 1/4 keman, 2/4 keman, 3/4 keman ve 4/4 keman olmak üzere, farklı yaş aralığına göre üretilmektedir. Son olarak, keman kasasına baktığınız zaman farklı markaların çeşitli kasalar ile yaptığı gözlemlenmektedir. Bu çeşitliliğin bir çeşit markanın imzası ve çok nadiren kalite farkı olduğunu göreceksinizdir. Buradaki kalite farklı ses tonu farklı anlamındadır.

Hepsine son olarak bakacağınız zaman, telli müzik aletleri ve telli müzik aletleri isimleri hakkında detaylı bilgiyi alabilir ve alt yan başlıkları okuyarak enstrüman modellerinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Benim düşünceme gelecek olursak, yeni bir enstrüman veya müzik aleti öğrenmek istiyorsanız, telli müzik aletleri tam size göre enstrüman modelleri diyebiliriz. Bazen yetenek olarak doğuştan bazı insanların özünde bulunan çalma yeteneğinin yanı sıra, telli çalgılar diğer enstrüman modellerine göre öğrenimi daha kolay modeller bulundurmaktadır. Bunun için, bu makaleyi okuduktan sonra diğer makalelerimize göz atabilir ve www.yonkamuzikmarket.com üzerinden ben ve profesyonel çalışma arkadaşlarım ile iletişime geçebilirsiniz.

Telli Müzik Aletleri Hakkında Soru ve Cevaplar?

Telli Müzik Aletleri Hakkında Soru ve Cevaplar?

Telli müzik aletleri nelerdir?

Başta bağlama yani saz olmak üzere gitarlar bu alanda değerlendirilir. Ayrıca son yıllarda adından sıkça söz ettiren ukulele bu alanda kabul görür. Telli müzik aletleri ailesine ise kapsamlı bir şekilde örnek vermek gerekirse, gitar, bağlama, ukulele, tambur, ud, cümbüş, mandolin, kanun arp ve bu ürünlerin elektro versiyonları söylenebilir. Ayrıca yöresel ve bölgesel olarak özelleşmiş olan birçok müzik aleti bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra ise gitar dediğimizde klasik, akustik, elektro, bas ve benzeri birçok alt sınıfları yer almaktadır.

Telli müzik aletleri nasıl kullanılır?

Oldukça geniş ve kapsamlı bir konu olmakla birlikte, gitarlar ve ukuleleler pena, bağlamalar tezene veya diğer bir adıyla mızrap ile kullanılabilir. Telli müzik aletlerinin neredeyse tamamı elleriniz ile de ses ve tını üretebileceğiniz biçimdedir. Günümüzde en çok tercih edilen müzik aleti türü de telli müzik aletleridir. Ayrıca telleri olup da yaylı müzik aleti olarak kabul gören keman arşe adı verilen keman yayı ile birlikte kullanılır. 

Telli Müzik Aleti Olan Gitarın Kısımları Nelerdir?

Gitarda başta gövde olmak üzere sap, burgu, perde ve teller bulunmaktadır. Ayrıca pena ve ellerimiz ile icra edilen gitar çeşitlerine özelleşmekte ses deliği ve benzeri kısımlar yer alabilmektedir.

Telli Müzik Aletlerinin Kargo Süresi nedir?

Sitemizden satın almış olduğunuz telli enstrümanlar 1 iş günü içerisinde vermiş olduğunuz adres ve isme kargo edilir. Normal şartlar altından en uzak notalara dahi devamında yer alan 2 iş günü içerisinde teslimat gerçekleşir.

Telli Müzik Aletleri Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

 

İnternet üzerinden 3d güvenlikli ve çok hızlı olan kredi kartı biçimi başta olmak üzere havale ve eft seçeneklerini kullanarak da ödeme yapabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yonka Elektronik A.Ş. olarak web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanmaktayız. Sitemizde kalmanız halinde çerez erişimine izin vermiş sayılırsınız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.