Nota Sehpası

Nota sehpası, üzerine nota koyularak icra esnasında notaların sabitlenmesi ve icracı tarafından görülebilmesini sağlayan sehpa türüdür diyebiliriz. Bir solist için notalar oldukça önemlidir. Sizde hak verirsiniz ki yüzlerce şarkı ve binlerce nota bulunmaktadır. Hiçbir sanatçının ezberi bu kadar kuvvetli olmadığına göre :) nota sehpası kullanımı şarttır. Performans esnasında notaların istenilen yükseklikte olması ve tam karşıdan gürünmesi hayati öneme sahiptir. 


Nota sehpası, bir başka deyişle konserlerde, barlarda müzisyenlerin ve sanatçıların kullandıkları, üzerine notaları koymaya yarayan sehpa türüdür de diyebiliriz. Kısacası müzisyenin sağ kolu desek yanılmış olmayız. Bu arada havada çok şiddetli rüzgar olduğunda hayat kurtarmaya yarar, açık hava konserlerinde lastik ve mandal ile birlikte rüzgarı engellemeye yarayan sehpa çeşiti diyebiliriz. Nota sehpasının bir diğer özelliği ise sanatçıların repertuvarlarını karıştırmadan görebilmesi performanslarını en iyi şekilde yapabilmesi için yardımcı olan eşya olmasıdır. Nota sehpası diğer adı yöreye göre de isim farklılıkları olarak farklı şekillerde söylenebiliyor. Örneğin, genel olarak kullanılan isim nota sehpası iken, bazı yerlerde ise nota ayağı veya nota standı denilebilmektedir. 


Nota Sehpası Kullanım Alanları

Nota sehpası, aslında sadece sahne de kullanılmıyor. Sahne dışında bir çok alanda da karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Bu alanlardan biri de müzik kurslarıdır. Kursa gelen öğrenciler kursta öğrendikleri notaları tecrübe ederken muhakkak ki bir nota standına ihtiyaç duyarlar. Bir örnek ile açıklayalım ; enstrüman öğreniyorsunuz. Ve öğrenirken kullandığınız müzik notalarını görmeniz gerekiyor. Ve bu notaları karşıdan görebilecek şekilde sabitlemeniz gerekiyor. Nota sehpası olmadan bunu yapabilmeniz imkansızdır. Çünkü icra esnasında enstrüman elinizde olacak ve notlarınızı elinizde tutamayacaksınız. 


Nota sehpası satış noktaları internette, mağazalarda ve çeşitli yerlerde satılabilmektedir. Kolayca isteğiniz zaman nota sehpasını veya nota standını bulabilirsiniz. Geçmişten günümüze bakıldığında müzisyenler veya şeflerin farklı çözümler bulduğu nota okuma şekilleri bugün son halini aldı diyebiliriz, çok kolaylık sağlayan nota sehpası genel ölçüleri 30 ile 50 cm boyutlarında üretilmektedir. Diğer bir yandan solistlerin işini kolaylaştıran dahası notaları sabitlemeye görevini üstlenen ekstra bir üründür. 


Nota Sehpası Özellikleri 

Nota sehpası, farklı renk, ve boylarda kullanırken üretiminde ise metal malzemeler ile yapılmaktadır. Ahşap modeller de yapılmaktadır, fakat en çok tercih edilen metal nota sehpasıdır. Diğer bir yandan üçayaklı tripot nota sehpası modellerinin yanında geniş tabanlı nota sehpası da kullanılmaktadır. Tripot ayaklı nota sehpası en çok tercih edilen modeldir. Nota sehpasının tabla boyutu önemli konulardan biridir. Notanın boyutununa4 kağıdı büyüklüğünde olabileceğini göz önünde bulundurur isek bu ebattaki bir kağıdın sığabileceği büyüklükte olması gerektiğini söyleyebiliriz. 


En iyi Nota Sehpası Markaları 

Kullanıcıların en çok tercih ettiği marka lastvoice nota sehpası markaları arasında yer almaktadır. Tüm kullanıcılara hitap eden uygun bütçe seçenekleri ile lastvoice nota sehpası amatör, profesyonel ve pratik ürün tasarımları ile kullanıcılara hitap etmektedir. Bu arada lastvoice markasının yanında speakon, hercules gibi markalarda en iyi nota sehpası markaları arasında yerini almaktadır. Nota sehpası fiyatına bakacak olursak, kalite, model, menşei ve özelliklerine göre fiyatları değişkenlik göstermektedir. İnternet ortamında ise rekabetin yüksek olduğu düşünülürse buna göre de nota sehpası fiyatlarında farklılıklar olacaktır.


Nota Sehpası Tavsiye

Nota sehpası alırken dikkat edilmesi gereken bazı ince detaylar vardır. Öncelikle markalardan gitsek yanlış olmaz, lastvoice ve hepa merz gibi sektöründe lider olan kaliteli ve güvenilir markaları tercih etmelisiniz. Bunların yanında, boyutu, ölçüleri ve diğer yan faktörleri göz önünde bulundurmalıyız. Son olarak eğer İnternet üzerinde sipariş vermek isterseniz, özelliklerini, ölçülerini ve boyutlarını öğrenmenizde fayda var, bunu da; yonka müzik marketten güvenli bir şekilde siparişinizi verebilirsiniz.


Nota Sehpası Fiyatları

Nota sehpası fiyatları bazı değişkenlere ve kriterlere göre belirlenmektedir. Şef tipi sehpalar kalın tabla ve büyük tripod ayaklara sahip olduğu için fiyat olarak biraz daha pahalıdır. Ama tabii ki sağlamlık konusunda daha iyi olduğundan önerilen modelde budur. Bunun yanı sıra daha düşük bütçelerle de alabileceğiniz ürünler mevcut. Tel nota sehpaları 50-70 lira aralığında satılmaktadır. Daha basit bir kullanım için bu tip ürünler de seçebilirsiniz. 

 

  

₺104,40 KDV Dahil
₺152,25 KDV Dahil
%31 İndirim
%31İndirim
Yeni Ürün

 

 

 

₺187,34 KDV Dahil
₺220,40 KDV Dahil

 

 

 

₺171,10 KDV Dahil
₺214,63 KDV Dahil

 

 

 

₺443,70 KDV Dahil
₺522,00 KDV Dahil

 

 

 

₺174,00 KDV Dahil
₺208,80 KDV Dahil

 

 

 

₺121,80 KDV Dahil
₺133,40 KDV Dahil

 

 

 

₺290,00 KDV Dahil
₺307,40 KDV Dahil

 

 

 

₺381,00 KDV Dahil
₺450,85 KDV Dahil
Çerez Kullanımı