₺4.750,00 KDV Dahil
₺5.399,99 KDV Dahil
%12 İndirim
%12İndirim
Ücretsiz Kargo

 

   

 

    

₺890,00 KDV Dahil
₺1.292,00 KDV Dahil
%31 İndirim
%31İndirim
Ücretsiz Kargo

 

   

 

    

₺890,00 KDV Dahil
₺1.224,00 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo

 

   

 

    

₺2.305,20 KDV Dahil
₺2.720,00 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo

Yan Flüt

Yan flüt, genel olarak ahşap veya metal maddelerden oluşturulan üflemeli bir müzik aletidir. Bu enfes tınıya sahip enstrüman kullanıcısına göre dik veya yakın bir açı verecek şekilde yanlamasına çalına bilmektedir. Çok köklü bir müzik aleti olmakla birlikte oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Flüt türleri içerisinde en yaygın şekilde kullanılanıdır. Daha çok orkestralarda, bandolarda ve benzeri yerlerde sıklıkla karşınıza çıkabilen bir üflemeli çalgı aletidir. Çalma şeklini göz önüne aldığımız takdirde alto flüt, bas flüt ve pikolo flüt gibi üflemeli çalgı aletleri de yan flüt olarak değerlendirilmektedir. Kısaca bu türlerden de bahsedecek olursak eğer;


Pikolo flüt, ebat bakımından sıradan bir yan flüt’ün sadece yarısı kadar, alto flüt ise bir tık daha büyüğüdür. Ebatlarına göre çeşitlenen bu muhteşem çalgı aletleri birçok alanda kullanılmaktadır. Yanlamasına çalınan üflemeli bu müzik aletinin kısımlarından bahsedecek olursak eğer, ağızlık, gövde ve kuyruktan oluşmaktadır.


Ağızlık Kısmı: Oluşturulan sesin ilk başlangıç noktası bu bölümdür.  Sesin bu bölümde oluşturulduğu gibi bu bölümde mantar, mantar kapağı ve üfleme deliği bu kısımda yer almaktadır. Direkt olarak nefes verdiğimiz bu kısım oldukça temizliğine dikkat edilmesi gereken bir bölümdür. Kesinlikle her ne kadar direkt olarak teması engelleyici aparatlar kullanılsa da şahsi olarak kullanılmalıdır. 

Gövde Kısmı: Perdelerin ve parmaklarımızla kapatarak notaların oluşturulduğu deliklerin bulunduğu bölümdür. Deliklerin alt kısmında güderiler bulunmaktadır. Güderiler, notaların daha temiz ve net çıkması için havayı en verimli şekilde absorbe ederek kaçırmayı önlemek için yan flüt modellerinde kullanılmaktadır. Ayrıca perdelerin havada konumlandırıla bilmesi için yaylar ve babalar ’da bu bölümde bulunmaktadır.


Kuyruk Kısmı: Ağızlık kısmından gelen hava dalgalarını seslere dönüştürmek için tasarlanmış gövdeden sonraki ikinci kısımdır. Bu kısmın gövdeden farklı olarak değerlendirilmesinin sebebi ise daha kalın notaların bu bölümde yer almasıdır. Gövde bölümünde olduğu gibi babalar, yaylar, güderiler ve perdeler ’de bu bölümde mevcuttur.

Sürekli ve periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyan bu üflemeli çalgı aleti en az yılda bir kez kendisi için özel üretilmiş yağ ile yağlanmalıdır. Uzun süreli performanslardan sonra ise üfleme esnasında nefesinizdeki buhar taneciklerinin daha soğuk alanlarla buluşması sonucunda meydana gelen su damlacıları sürekli olarak kurutulmalı ve temizlenmelidir. Her bir parçası özenle bir araya gelerek muhteşem ezgilerin oluşturulmasında büyük rol oynayan yan flüt adındaki bu muhteşem çalgı aletinin tarihine de biraz daha yakından bakalım…


Geçmişten Bugüne Yan Flüt

Sonradan adının sıklıkla kullanılmaya başlandığı bu flüt türü eskiden direkt olarak flüt olarak değerlendirilirdi. Şimdiler de ise sahip olduğu tınılar ve özellikler bakımından kendisine oldukça gerekli ve özel bir alanda değerlendirilmeyi fazlasıyla hak etmiştir. İlk olarak abanoz ağacından meydana gelen bu zarif müzik aleti şimdilerde ise metal, nikel hatta gümüş ve altın gibi değerli hammaddelerden bile özel yapılmaktadır. Kullanım açısından ve sürekli olarak geliştirilmesinden dolayı kendine münhasır tını ve özelliklere sahip olmuş günümüzde ise standart ölçüleri 67 santim uzunluğunda, 1.9 santim çapında olmak üzere sınırlı hale getirilmiştir. Batı müziğinden bizlere adapte edilmiş olan bu muhteşem üflemeli çalgı aleti milattan önce 900’lü yıllarda ilk olarak Çin’de kullanıldığı bilinmektedir.  Avrupa ve yakın bölgeleri ise 12. Yüzyıl askeri bandoların sayesinde yan flüt ile tanışmıştır. Yan flüt geçmişine baktığımızda sadece altı adet deliğe ve tek parçadan oluşan ahşap bir müzik aleti olduğunu görmekteyiz. Şimdilerde ise 1600lü yıllardan sonra üç parçaya bölünmüş ve her bir parçası için özen olarak geliştirilmiş ve üretilmiştir. Sonrasında ise üzerine eklenen butonları sayesinde günümüzdeki temel haline ulaşmıştır. Son olarak yan flüt’ün boehm(böhm) ismi ile bilinmesine sebep ise delik mesafeleri ile ilgili değişiklikleri alman flüt virtüözü boehm tarafından yapılmış olmasıdır. Bu şahsiyet hem sanat bilgisini hem de fizik bilgisini kullanarak en doğru biçimde ihtiyaç duyulan tuş mesafelerini insanların doğru biçimde çalabilmesi için düzenlemiştir.  Tarihinden de kapsamlı olarak bahsettiğimiz bu muhteşem çalgı aletini tını ve ses bakımdan inceleyelim.

 

Yan Flüt’ün Ses Özellikleri

Yan flüt modelinin kendine özel bir dal olabilmesine olanak tanıyan özelliklerden bahsetmeden önce bilmeniz gereken şey ise en hünerli, yanlamasına kullanılan üflemeli çalgı aletidir. Sahip olduğu melodi adedi oldukça az olmasına rağmen diatonik ve kromatik sesler hatta arpejler ve üst düzey pasajlar oldukça yavaş veya hızlı bir şekilde icra edilebilir. Belki de birçoğumuzun ilk defa duymuş olduğu bu kelimelerden kısaca bahsedecek olursak eğer, diotanik yarım ses isimleri birbirinden farklı olmak kaydıyla bu iki nota arasındaki geçişte üretilen yarım sese denir. Kromatik yarım ses ise mantığı aynı sadece isimleri aynı olan iki nota arasındaki geçişteki sese denilmektedir. Arpej ise bir çalma tekniğidir. Asıl konumuz yan flüt olduğu için çokta sizleri sıkmak ve konuyu yaymak istemiyorum bu yüzden bu tipteki bilgilere kısaca değineceğim. Son olarak ise pasajlar birçok alanda farklı anlamlara gelen bu kelimenin genel anlamı ise geçit yani geçişlerdir. Bir tabloya bakıyor ve pasajdan bahsedildiğini duyuyorsanız o tablodaki renk geçişlerinden bahsedildiğini algılayabilirsiniz. Yan flüt ile birlikte kullanılan bu kelime ise nota ve benzeri geçişleri ifade etmektedir. Muhteşem notalara ve eşsiz tınılara sahip bu müzik aletini en doğru biçimde kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken unsurları aşağıda yer almaktadır.


Öncelikle özel yetenekleri olan kişiler dışında yan flüt kullanmak ve bu alanda önemli bir virtüöz olabilmek için gerekli olan unsurlar şunlardır;


1-  *Sanatçı ve üretici bir karaktere sahip olmalı,

2-  *Gerçekten önemli bir kulağa sahip olmalı, kulaktan kastım sadece duymak değil nota ve tınıları yaşamak, algılamak ve en doğru biçimde hissettirmektir.

3-  *Alt ve üst dudağın simetrik ve kusursuz olması gerekmektedir.

4-  *Dudaklarınızın ne çok ince nede çok kalın olmaması gerekmektedir.

5-  *Diş yapınızın ağzı yapınıza oranla ne önde nede arkada olmaması gerekmektedir.

6-  *Özellikle parmak ve ellerinizin kas ve uzuv yönünden kısıtlama ve eksikliklerinin olmaması gerekmektedir.

7-  *on olarak ise kesinlikle sesin başlangıç noktasının nefesiniz olduğunu göz önünde bulunduracak olursak eğer herhangi bir nefes veya nefese dayalı bir rahatsızlığınız olmaması gerekmektedir.


İstisnalar dışında bu ve benzeri özelliklere sahip olan kişi siz iseniz beklide bir gün Şefika Kutluer gibi sihirli flüt lakabını almış öncelikle ülkemiz ve dünya için çok önemli bir flüt virtüözü olabilirsiniz. Elbette sadece bu özelliklere sahip olmak yeterli değil bir çocuk büyütürcesine yeteneğinizi ve becerilerini sürekli olarak emek vererek, zaman harcayarak geliştirmelisiniz. Belki de dünya çapında kabul görmüş Sir James Galway gibi yüksek bir konuma yükselebilirsiniz. Severek ve gönülden yapılan hiçbir şey imkânsız değildir. Hayal ettiğiniz ve emek vermek istediğiniz müzik aletinin yan flüt olduğuna inanıyorsanız ve gerçekten bu üflemeli çalgı aletini tecrübe etmek istiyorsanız herhangi bir yan flüt modelleri satın almadan önce aşağıdaki yan başlığı inceleyiniz.

 

Yan Flüt Fiyatları

Yan flüt fiyatları oldukça kapsamlı değerlendirilmesi gereken bir konudur. Çünkü daha öncede bahsettiğim gibi farklı maddelerde üretilebilmektedir. Başlangıç seviyesi için ekonomik tasarlanmış ürünler veya çok daha maliyetli özel maddelerden üretilmiş yan flüt modelleri bulunmaktadır. Bu yüzden benim bu konudaki size tavsiyem ise bu çalgı aletine yeni merak sarmış kişiler için bütçenize en uygun kaliteli ürünler tercih etmenizdir. Kendini daha üst aşamalara ulaştırmak isteyen kişiler içinse özel yapım daha çok seri üretilmeyen yan flüt modelleri tercih etmesiniz. Ama asla unutmayın ki sesi çıkaran sizsiniz, elbette çıkacak olan sesin kalitesini doğru bir ürün direkt olarak etkileyebilir ama bugün siz Şefika Kutluer’e ahşap bir flüt dahi verebilseniz sizi eşsiz diyarlara bulunduğunuz yerden alıp götürür. Dinleyicisine muhteşem hisler ve duygular katabilen bu muhteşem üflemeli çalgı aleti olan yan flüt fiyatları bakımından almak isteyen kişiye göre şekillenmektedir. Ayrıca çok değerli ve pahalı yan flüt modelleri bulunmaktadır. Yani anlayacağınız yan flüt hakkındaki alt ve üst fiyat aralığını belirlemek imkânsızdır. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise kesinlikle kaliteli ve uzun vadeli kullanılabilecek bir ürünü bu alanda profesyonel bir tedarik firmasından talep etmenizdir. Çünkü gerçekten sanata ve çalgı aletlerine gönül ve emek veren biri iseniz ruhunuza ve kulağınıza gelen tınıları duydukça verdiğiniz her kuruşu bu çalgı aletinin fazlasıyla hak ettiğiniz göreceksiniz.


Değerli okurlarım, ben Uğur Can Selli yan flüt hakkındaki detaylı ve kapsamlı yapmış olduğum araştırmalarımı sizleri sıkmadan eksiksiz ve en akıcı şekilde sizler ile paylaşmaya çalıştım. Umarım bu konudaki merakınızı bir nebzede olsun giderebilmiş ve sizlere yardımcı olabilmişimdir. Bir sonraki yazımda görüşene dek kendinize iyi bakın… 

Çerez Kullanımı