Yan Flüt
Yan flüt, genel olarak ahşap veya metal maddelerden oluşturulan üflemeli bir müzik aletidir. Bu enfes tınıya sahip enstrüman kullanıcısına göre dik veya yakın bir açı verecek şekilde yanlamasına çalına bilmektedir. Çok köklü bir müzik aleti olmakla birlikte oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Flüt türleri içerisinde en yaygın şekilde kullanılanıdır. Daha çok orkestralarda, bandolarda ve benzeri yerlerde sıklıkla karşınıza çıkabilen bir üflemeli çalgı aletidir. Çalma şeklini göz önüne aldığımız takdirde alto flüt, bas flüt ve pikolo flüt gibi üflemeli çalgı aletleri de yan flüt olarak değerlendirilmektedir.

 

Yan Flüt Hakkındaki Önemli Detaylar


Yan flüt sahne ve benzeri alanlarda sıklıkla karşınıza çıkabilecek şık tasarıma sahip olan yan müzik aleti modelidir. Klarnet ile çok benzer yönleri olan bu eşsiz enstrümanı birçok açıdan ele alacağım bu yazımda ilk olarak ses üretme prensibi hakkında genel bilgiler vermek istiyorum. Yan flüt çoğunuzun da bildiği üzere nefesli ve üflemeli çalgı aleti sınıfında değerlendirilen enstrümandır. Bu sınıfta yer alan müzik aletleri ses üretme biçimi olarak iç hattı ve yapısını oluşturan hava sütunları sayesinde ses üretmektedir. Ağzımız ile içerisine aktaracağımız hava iç hattan geçerken basılan delik ve notalara göre enfes sesler üretmektedir. Yan flütün bu şekilde adlandırılmasına olanak tanıyan kısmı ise tutuş biçimidir. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse, yan flüt modellerinde yer alan bek kısmı yani ağızlık bölümü enstrümana paralel bir şekilde yan kısımda yer aldığı içindir. Dolayısı ile ihtiyacı olan hava akımını içerisine aktarmak için ağzımıza konumlandırdığımız bek kısmı sayesinde tutuş olarak başımıza göre yan olacak şekilde konumlandırmış olmaktayız.
 

Büyük sanatsal uygulamalar başta olmak üzere birçok batı müziğinde sıklıkla kullanılan oldukça kullanışlı ve özel bir enstrümandır. Ayrıca son yıllarda karşımıza sıklıkla çıkan yan flüt ne kadar sorusuna da bu yazımda cevap vermek istiyorum. Yan flut fiyatları başta olmak üzere çeşitleri hakkındaki detaylar aşağıda yer almaktadır 


Yan Flüt Fiyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Yan flüt fiyatları oldukça geniş bir alanda değerlendirilmesi gereken oldukça çeşitlilik gösteren bir konudur. Bunun sebebi ise dünya çapında belirli bir potansiyele ve olmazsa olmaz olan ses ve tını özelliklerine sahip olmasından dolayı birçok marka tarafından sürekli olarak geliştirilmekte ve üretilmektedir. Ayrıca birçok müzik aleti türünde olduğu gibi yan flüt fiyat konusu oldukça kapsamlıdır. Diğer enstrümanlardan en büyük farkı ise nadir ve özel bir enstrüman olduğu için başlangıç fiyatları diğer enstrümanlara göre daha maliyetlidir. Fakat vereceğiniz her kuruşu sonuna dek hak edecek olan flüt fiyatları en kıza zamanda değerlendirmeli ve tecrübe etmeniz gereken eşsiz ürün özelliklerine sahiptir. Günümüzde en çok talep edilen Yamaha yan flüt modelleridir. 


Yan flüt Yamaha konusundan hiç şüphesiz ki üstün performans beklentisini gerçekten karşılayan çok üst düzey icralara dahi sahip olan ürünlere sahiptir. Gerek özgün ve organik kaliteli ses özellikleri gerek kullanışlılık gerekse de dış yapısında tercih edilen eşsiz hammadde sayesinde oldukça maliyetli olarak kabul görülen ürünlere sahiptir. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise yan flüt başlangıç aşamasında iseniz mutlaka bütçenize oranla marka ve model tercihinde bulunmanızdır. Eğer üst seviye icralara gebe ürünler istiyor ve talep ediyorsanız mutlaka Yamaha yan flüt modellerini değerlendirmelisiniz. Çünkü gerçekten üstün performansı uzun vadede ilk günkü gibi sizlere sunabilen eşsiz ürünlere sahip enstrümandır. Yan flüt hakkında sizlere oldukça kapsamlı ve genel bilgiler vermeye çalıştım ama fiyat açısından net tutarlar vermemin yanlış olduğunu düşünüyorum. Sürekli olarak değişen fiyat ve oldukça geniş marka model dağarcığı odağında sizlere kullanım düzey, alan ve bütçeniz odağında tercihlerde bulunmanızı tavsiye ederim.

Pikolo flüt, ebat bakımından sıradan bir yan flüt’ün sadece yarısı kadar, alto flüt ise bir tık daha büyüğüdür. Ebatlarına göre çeşitlenen bu muhteşem çalgı aletleri birçok alanda kullanılmaktadır. Yanlamasına çalınan üflemeli bu müzik aletinin kısımlarından bahsedecek olursak eğer, ağızlık, gövde ve kuyruktan oluşmaktadır.

Ağızlık Kısmı: Oluşturulan sesin ilk başlangıç noktası bu bölümdür.  Sesin bu bölümde oluşturulduğu gibi bu bölümde mantar, mantar kapağı ve üfleme deliği bu kısımda yer almaktadır. Direkt olarak nefes verdiğimiz bu kısım oldukça temizliğine dikkat edilmesi gereken bir bölümdür. Kesinlikle her ne kadar direkt olarak teması engelleyici aparatlar kullanılsa da şahsi olarak kullanılmalıdır. 

Gövde Kısmı: Perdelerin ve parmaklarımızla kapatarak notaların oluşturulduğu deliklerin bulunduğu bölümdür. Deliklerin alt kısmında güderiler bulunmaktadır. Güderiler, notaların daha temiz ve net çıkması için havayı en verimli şekilde absorbe ederek kaçırmayı önlemek için yan flüt modellerinde kullanılmaktadır. Ayrıca perdelerin havada konumlandırıla bilmesi için yaylar ve babalar ’da bu bölümde bulunmaktadır.

Kuyruk Kısmı: Ağızlık kısmından gelen hava dalgalarını seslere dönüştürmek için tasarlanmış gövdeden sonraki ikinci kısımdır. Bu kısmın gövdeden farklı olarak değerlendirilmesinin sebebi ise daha kalın notaların bu bölümde yer almasıdır. Gövde bölümünde olduğu gibi babalar, yaylar, güderiler ve perdeler ’de bu bölümde mevcuttur.

Sürekli ve periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyan bu üflemeli çalgı aleti en az yılda bir kez kendisi için özel üretilmiş yağ ile yağlanmalıdır. Uzun süreli performanslardan sonra ise üfleme esnasında nefesinizdeki buhar taneciklerinin daha soğuk alanlarla buluşması sonucunda meydana gelen su damlacıları sürekli olarak kurutulmalı ve temizlenmelidir. Her bir parçası özenle bir araya gelerek muhteşem ezgilerin oluşturulmasında büyük rol oynayan yan flüt adındaki bu muhteşem çalgı aletinin tarihine de biraz daha yakından bakalım…

 

Geçmişten Bugüne Yan Flüt


Sonradan adının sıklıkla kullanılmaya başlandığı bu flüt türü eskiden direkt olarak flüt olarak değerlendirilirdi. Şimdiler de ise sahip olduğu tınılar ve özellikler bakımından kendisine oldukça gerekli ve özel bir alanda değerlendirilmeyi fazlasıyla hak etmiştir. İlk olarak abanoz ağacından meydana gelen bu zarif müzik aleti şimdilerde ise metal, nikel hatta gümüş ve altın gibi değerli hammaddelerden bile özel yapılmaktadır. Kullanım açısından ve sürekli olarak geliştirilmesinden dolayı kendine münhasır tını ve özelliklere sahip olmuş günümüzde ise standart ölçüleri 67 santim uzunluğunda, 1.9 santim çapında olmak üzere sınırlı hale getirilmiştir. Batı müziğinden bizlere adapte edilmiş olan bu muhteşem üflemeli çalgı aleti milattan önce 900’lü yıllarda ilk olarak Çin’de kullanıldığı bilinmektedir.  Avrupa ve yakın bölgeleri ise 12. Yüzyıl askeri bandoların sayesinde yan flüt ile tanışmıştır. Yan flüt geçmişine baktığımızda sadece altı adet deliğe ve tek parçadan oluşan ahşap bir müzik aleti olduğunu görmekteyiz. Şimdilerde ise 1600lü yıllardan sonra üç parçaya bölünmüş ve her bir parçası için özen olarak geliştirilmiş ve üretilmiştir. Sonrasında ise üzerine eklenen butonları sayesinde günümüzdeki temel haline ulaşmıştır. Son olarak yan flüt’ün boehm(böhm) ismi ile bilinmesine sebep ise delik mesafeleri ile ilgili değişiklikleri alman flüt virtüözü boehm tarafından yapılmış olmasıdır. Bu şahsiyet hem sanat bilgisini hem de fizik bilgisini kullanarak en doğru biçimde ihtiyaç duyulan tuş mesafelerini insanların doğru biçimde çalabilmesi için düzenlemiştir.  Tarihinden de kapsamlı olarak bahsettiğimiz bu muhteşem çalgı aletini tını ve ses bakımdan inceleyelim.

 

Yan Flüt’ün Ses Özellikleri


Yan flüt modelinin kendine özel bir dal olabilmesine olanak tanıyan özelliklerden bahsetmeden önce bilmeniz gereken şey ise en hünerli, yanlamasına kullanılan üflemeli çalgı aletidir. Sahip olduğu melodi adedi oldukça az olmasına rağmen diatonik ve kromatik sesler hatta arpejler ve üst düzey pasajlar oldukça yavaş veya hızlı bir şekilde icra edilebilir. Belki de birçoğumuzun ilk defa duymuş olduğu bu kelimelerden kısaca bahsedecek olursak eğer, diotanik yarım ses isimleri birbirinden farklı olmak kaydıyla bu iki nota arasındaki geçişte üretilen yarım sese denir. Kromatik yarım ses ise mantığı aynı sadece isimleri aynı olan iki nota arasındaki geçişteki sese denilmektedir. Arpej ise bir çalma tekniğidir. Asıl konumuz yan flüt olduğu için çokta sizleri sıkmak ve konuyu yaymak istemiyorum bu yüzden bu tipteki bilgilere kısaca değineceğim. Son olarak ise pasajlar birçok alanda farklı anlamlara gelen bu kelimenin genel anlamı ise geçit yani geçişlerdir. Bir tabloya bakıyor ve pasajdan bahsedildiğini duyuyorsanız o tablodaki renk geçişlerinden bahsedildiğini algılayabilirsiniz. Yan flüt ile birlikte kullanılan bu kelime ise nota ve benzeri geçişleri ifade etmektedir. Muhteşem notalara ve eşsiz tınılara sahip bu müzik aletini en doğru biçimde kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken unsurları aşağıda yer almaktadır.

Öncelikle özel yetenekleri olan kişiler dışında yan flüt kullanmak ve bu alanda önemli bir virtüöz olabilmek için gerekli olan unsurlar şunlardır;

 

1-  *Sanatçı ve üretici bir karaktere sahip olmalı,

2-  *Gerçekten önemli bir kulağa sahip olmalı, kulaktan kastım sadece duymak değil nota ve tınıları yaşamak, algılamak ve en doğru biçimde hissettirmektir.

3-  *Alt ve üst dudağın simetrik ve kusursuz olması gerekmektedir.

4-  *Dudaklarınızın ne çok ince nede çok kalın olmaması gerekmektedir.

5-  *Diş yapınızın ağzı yapınıza oranla ne önde nede arkada olmaması gerekmektedir.

6-  *Özellikle parmak ve ellerinizin kas ve uzuv yönünden kısıtlama ve eksikliklerinin olmaması gerekmektedir.

7-  *on olarak ise kesinlikle sesin başlangıç noktasının nefesiniz olduğunu göz önünde bulunduracak olursak eğer herhangi bir nefes veya nefese dayalı bir rahatsızlığınız olmaması gerekmektedir.

 

İstisnalar dışında bu ve benzeri özelliklere sahip olan kişi siz iseniz beklide bir gün Şefika Kutluer gibi sihirli flüt lakabını almış öncelikle ülkemiz ve dünya için çok önemli bir flüt virtüözü olabilirsiniz. Elbette sadece bu özelliklere sahip olmak yeterli değil bir çocuk büyütürcesine yeteneğinizi ve becerilerini sürekli olarak emek vererek, zaman harcayarak geliştirmelisiniz. Belki de dünya çapında kabul görmüş Sir James Galway gibi yüksek bir konuma yükselebilirsiniz. Severek ve gönülden yapılan hiçbir şey imkânsız değildir. Hayal ettiğiniz ve emek vermek istediğiniz müzik aletinin yan flüt olduğuna inanıyorsanız ve gerçekten bu üflemeli çalgı aletini tecrübe etmek istiyorsanız herhangi bir yan flüt modelleri satın almadan önce aşağıdaki yan başlığı inceleyiniz.

 

Yan Flüt Fiyatları


Yan flüt fiyatları oldukça kapsamlı değerlendirilmesi gereken bir konudur. Çünkü daha öncede bahsettiğim gibi farklı maddelerde üretilebilmektedir. Başlangıç seviyesi için ekonomik tasarlanmış ürünler veya çok daha maliyetli özel maddelerden üretilmiş yan flüt modelleri bulunmaktadır. Bu yüzden benim bu konudaki size tavsiyem ise bu çalgı aletine yeni merak sarmış kişiler için bütçenize en uygun kaliteli ürünler tercih etmenizdir. Kendini daha üst aşamalara ulaştırmak isteyen kişiler içinse özel yapım daha çok seri üretilmeyen yan flüt modelleri tercih etmesiniz. Ama asla unutmayın ki sesi çıkaran sizsiniz, elbette çıkacak olan sesin kalitesini doğru bir ürün direkt olarak etkileyebilir ama bugün siz Şefika Kutluer’e ahşap bir flüt dahi verebilseniz sizi eşsiz diyarlara bulunduğunuz yerden alıp götürür. Dinleyicisine muhteşem hisler ve duygular katabilen bu muhteşem üflemeli çalgı aleti olan yan flüt fiyatları bakımından almak isteyen kişiye göre şekillenmektedir. Ayrıca çok değerli ve pahalı yan flüt modelleri bulunmaktadır. Yani anlayacağınız yan flüt hakkındaki alt ve üst fiyat aralığını belirlemek imkânsızdır. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise kesinlikle kaliteli ve uzun vadeli kullanılabilecek bir ürünü bu alanda profesyonel bir tedarik firmasından talep etmenizdir. Çünkü gerçekten sanata ve çalgı aletlerine gönül ve emek veren biri iseniz ruhunuza ve kulağınıza gelen tınıları duydukça verdiğiniz her kuruşu bu çalgı aletinin fazlasıyla hak ettiğiniz göreceksiniz.

 

Yan Flüt Hakkında Soru ve Cevaplar

 

Yan flüt nedir?
En yaygın şekilde kullanılan üflemeli ve nefesli enstrümandır. Sıklıkla bando, orkestra ve benzeri alanlarda kullanılan bu eşsiz enstrüman ürettiği ses ve tını özellikleri sayesinde günümüzde birçok müzik türünde kullanılmaktadır. Kısaca yanlamasına icra edilen tahta ve metal ürünlerinden oluşan eşsiz bir enstrümandır. Ayrıca alto flüt, pikolo flüt ve bas flüt modelleri de bu aileye kabul edilmektedir.


Yan flüt nasıl icra edilir?
Yan flütün en iyi şekilde icra edilmesi için ilk önce yapısını iyi bir şekilde bilmek gerekir. Üflemeli ve nefesli bir enstrüman olduğu için yan flüt de sesi üretmek için kullanılan kısım ağızlık yani bek adı verilen kısım baş kısmın yan bölümünde yer alır. Böylece ürünü sağ omuz yönünüzde tutmalı, tutarken de sağ el kuyruk tarafında yer alırken sol el ağızlık kısmına yan olan bölümde konumlandırılır. Sadece baş parmaklarınız ürünü kavrarken alt kısımda konumlandırılır ki ürünü alttan destekleyip verimli bir şekilde tutabilmek için. Ayrıca dik ve ürüne uygun pozisyonda icra edilen enstrümanda elde edilen eşsiz tını ve sesler uzun vadede hem sizin sağlığınız için hem de elde edilen seslerin kalitesi için daha doğru olacaktır.


Yan flüt kullanıcılarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
Yan flüt kullanıcıları en çok nota bilgisi ve nefes pratiklerini sürekli ve düzenli olarak pekiştirmelidir. Oldukça üst düzey ve kaliteli üflemeli sınıf bu enstrümanı en iyi şekilde icra etmek için en doğru pozisyonda kullanmalısınız. Ayrıca her kullanıcı maddi imkanları ışığında ihtiyacına en uygun yan flüt modelini tercih etmelidir.


Yan flüt bakımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?
Yan flüt nefesli ve üflemeli bir enstrüman olduğu için icra edilirken ne kadar dikkat edilse de içerisine tükürük ve nem birikir. Bu istenmeyen unsurlar ise ürüne uzun vadede zarar verir. Üründen elde ettiğiniz performansı korumak ve uzun vadede üstün performans sunmak istiyorsanız düzenli bir şekilde ürünü her kullandıktan sonra temizlemeli ve detaylı bakım yapmalısınız.


Hangi marka yan flüt satın almalıyım?
Tamamı ile kişilerce değerlendirilip kararlaştırılması gereken önemli bir konudur. Sıkça karşımıza çıksa da maddi imkanlarınız odağında her bütçeye göre mutlaka elverişli ve kullanışlı ürünler bulunur. Asıl önemli olan her zaman diyorum, kullanım düzeyiniz ve kullanım alanlarınız bu iki done üzerinden birde bu enstrümanın hayatınızdaki yerini göz önünde bulundurarak alabileceğiniz en iyi marka ve model yan flütü satın almalısınız.

 


Satın almayı düşündüğüm yan flütün kargo süresi ve ödeme yöntemleri nelerdir?
Bizden satın almayı düşündüğünüz ürünün ücretini taksit seçenekleri ile sitemiz üzerinde yer alan 3d güvenlikli kredi kartı ya da bankanız aracılığı ile havale ve eft yaparak ödeyebilirsiniz. Ayrıca satın alınan ürünler 1 iş günü içerisinde kargoya verilip normal şartlar altında ise devamında yer alan 2 iş günü içerisinde en geç sizlere ulaşmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yonka Elektronik A.Ş. olarak web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanmaktayız. Sitemizde kalmanız halinde çerez erişimine izin vermiş sayılırsınız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.