₺169,00 KDV Dahil
₺204,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo

 

   

 

    

₺170,00 KDV Dahil
₺272,00 KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
Ücretsiz Kargo

 

   

 

    

₺170,00 KDV Dahil
₺272,00 KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
Ücretsiz Kargo

 

   

 

    

₺170,00 KDV Dahil
₺272,00 KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
Ücretsiz Kargo

 

   

 

    

₺170,00 KDV Dahil
₺272,00 KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
Ücretsiz Kargo

 

   

 

    

₺170,00 KDV Dahil
₺272,00 KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
Ücretsiz Kargo

Kalimba

Kalimba son yıllarda oldukça popüler olmuş dünya çapında tanınır hale gelmiş bir enstrümandır. Oldukça yaygın bir şekilde birçok müzik türünde sıklıkla yer alan bu müzik aletini birçok açıdan ele almak istiyorum. Hem sizlerin merakını gidermek adına hem de bu konu ile ilgili kapsamlı ve detaylı bilgiler vermek için bu yazımda bu enstrüman türünü birçok açıdan açıklayıcı bir şekilde ele alacağım. Bu muhteşem sese sahip özel enstrümanı detaylı bir şekilde ele almadan önce, bu müzik aletinin tuşlu bir türe sahip olduğunu bilmelisiniz. Piyano ve kanun mantığı ile kullanılan bu müzik aleti iki elimizin arasına alınarak baş parmaklarımız ile üzerinde bulunan levhalara kuvvet uygulayaraktan kullanılmaktadır. Kendine özgü muhteşem tını ve sese sahip bu müzik aletinin ilk olarak tarihçesinden bahsetmek istiyorum. Bu konu ile ilgili detaylı bilgilere aşağıda bulunan başlıktan ulaşabilirsiniz.

 

Kalimba Tarihçesi

Kalimba olarak tanıdığımız bu müzik aletinin bir diğer yaygın adı ise ‘ mbira ‘ olarak geçmektedir. Ayrıca kullanıldığı bölgelere göre de birçok isim almıştır. Kullanıldığı bölgeye göre çeşitlenen ve şekil alan bir enstrümandır. Tarihte ilk örneklerini incelediğimiz zaman bu muhteşem ürün ilk olarak bambu ağacından yapıldığını görmekteyiz. Binlerce yıl önce de var olduğu söylenen bu müzik aleti 1300 yıl önce kalimba, Batı Afrika’da bulunan Zambezi Nehri yakınlarında ortaya çıkmıştır. İlk örnekleri daha ahşap bir yapıya sahip olan bu müzik aletine zaman içerisinde metal ve benzeri çeşitli parçalar dahil edilerek daha uzun soluklu ve kendine özel tınıya sahip bir enstrüman olması sağlanmıştır.

Güney Afrika’da doğmuş olan bu müzik aleti bölgenin Mozambik ve Zimbabwe adındaki yerlerinde de kullanılmaya başlanılınca birçok ülke ve bölgeye yayılmaya başlamıştır.

Kalimba adındaki bu muhteşem müzik aleti 1950 yıllarından sonra dünya çapında bilinen, talep gören ve satılan bir müzik aleti haline gelmiştir. Bu özel enstrümanın geçmişinden de bahsettiğimize göre yapısı, türü ve benzeri konularda daha detaylı bilgiler vermek istiyorum.

 

Birden fazla isimle tanınmakla birlikte, bölgede ki en yaygın adı ise Mbira’dır. 1900’lü yılların başında Nijerya’nın Güneydoğu bölgesinde kullanıldığı bilinmektedir. Kalimba’nın birçok çeşidine Güney Afrika ve Doğu Afrika ‘da rastlanmaktadır. Oluşumu birbirinden değişik boyutlarda yerleştirilen metal parçaların oturduğu tahtadan bir taban biçimindedir. Ve kalimba için 1970’lerin başında likembe, mbira huru, mbila, nhare, matepe, njari, sansu, zanzu, karimbao, marimba, karimba, sanza gibi isimler kullanılmıştır.Başparmak piyanosu diye de bilen kesimler mevcuttur.  Tarihi 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyetinde dini tören ve düğünlerde, sosyal toplantılarda yaygın olarak kalimba çalgı aletini kullanmaktadırlar. 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan kalimba, her şey gibi zamanla gelişmiştir. Ve zamanın değişimiyle bambu parçaların yerine metal aksamlar kullanılmıştır. Yerli gruplar arasında yaygınlaşarak günümüzde popüler hale gelmiştir. Oldukça küçük bir yapıya sahip olduğu için istediğiniz her yere götürebilirsiniz. Ayrıca ek bir araç olmadan sadece baş parmaklarınızla kullanabilirsiniz.

 

Kalimba’nın İnsanlar Üzerinde ki Etkisi

Etnik ve mistik bir çalgı aleti olan kalimba, geçmişte bir çok ruh hastalığı ve buna benzer rahatsızlıklarda kullanıldığı tespit edilmiştir. Günümüzde hala ses terapisi şeklinde kullanılmaya devam ediliyor. Bu tip 14 adet çalgı aletinden biri olan kalimba yaydığı titreşim ve o güzel tınıların beyin üzerinde iyileştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca stres ve kaygıyı azaltıp, konsantrasyon ve hafızayı iyileştirdiğine inanılmaktadır.

 

Nasıl Kullanırım? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhteşem bir yapıya sahip olan bu enstrüman türünü bir çok açıdan ele alacağım ama önce bu müzik aletinin tuşlu bir yapıya sahip olduğunu bilmelisiniz. Piyano ve kanun mantığı gibi kullanılan bu enstrüman iki elimizin arasına alarak baş parmaklarımızla üzerinde bulunan tuşlara hafif kuvvet uygulayarak kullanılmaktadır. Kendine özgü muhteşem bir tınıya sahip bu müzik aletini görür görmez ve bi kaç örnek dinler dinlemez sahip olmak isteyebilirsiniz ancak almadan önce kendi kendinize şu soruyu sorun; böyle bir müzik aletine sahip olmak istiyor muyum? Kullanabilir miyim? Vs. tüm bu soruların cevabı Evet ise dikkat etmeniz gereken diğer unsurlara geçiyorum;

 

* Genellikle ülkemizde 17 tuşlu modeller kullanılmaktadır. Ancak bu enstrümanın tuşları oldukça minik bir yapıya sahip olduğu için büyük ve kaba bir ele, parmaklara sahip kişiler için kalimba’nın tuşlarına temas etmek bir hayli zor olacaktır.

* Kendinizi geliştirmeye müsait ve iyi bir kulağa sahip olmalısınız

* İki elinizin başparmaklarını rahatlıkla kullanabiliyor olmalısınız

* Sesi iyi alabileceğiniz ve rahat hissedebileceğiniz açıda ve uygun mesafede iki elinizin arasında yer alacak şekilde kullanmalısınız

* Müzik aletinin tuşlarına çok fazla kuvvet uygulamadan, ezmeden gerektiği kadar kuvvet uygulayıp temas edebilirsiniz

* Dikkat dağınıklığınız varsa bu müzik aletinin en sade biçimi sizin için ideal olacaktır.

* Ritim ve ton bakımından kendinizi geliştirmek için zaman ve emek harcayıp düzenli olarak çalışmalar yapmalısınız.

Son olarak bu muhteşem tınılara sahip kalimba’yı oturur pozisyonda veya ayakta da kullanabilirsiniz. Müzikal kalitesi sayesinde günümüzde popüler hale gelen bu müzik aletini her zaman yanınızda bulunduracağınıza eminim. Bu sayede girdiğiniz her ortamda kalimba çalıp farklı bir ambiyans yaratabilirsiniz

 

Kalimba’yı Nereden Satın Alabilirim?

Kalimba’nın eşsiz sesi ve büyüsüne sizin de kapıldığınızı biliyorum. İşte bu yüzden satın alıp kendi hayal gücünüzle sınırlandırabileceğiniz bu müzik aletini mutlaka tecrübe ediniz.

Kaliteli ve uygun fiyatlara bu muhteşem müzik aletine sahip olabilmeniz için yonkamuzikmarket.com‘a göz atabilirsiniz

 

Kalimba nedir?

Kalimba baş parmak piyanosu olarak adlandırılan mantık yönünden ise topraklarımızda sıkça tercih edilen ve kullanılan kanun adındaki müzik aletine benzemektedir. Nasıl mı? Kanun adındaki eşsiz müzik aletimiz işaret parmaklarımıza takılan mızraplar ile enstrümanın üzerinde bulunan tellere anlık temas edilerek kullanılır. Ayrıca kanun tip ve kapladığı alan bakımından kalimbaya göre oldukça büyüktür bu yüzdende bir yüzeye konumlandırılarak kullanılır. Kalimba ise iki elimizin arasında uygun baş mesafesinde ve kendimizi rahat hissettiğimiz pozisyonda baş parmaklarımız ile ek bir araç olmadan kullanılır. Oldukça küçük ve kanuna kıyasla çok daha basit yapıdadır. Tellere değiş çeşitli hammaddelerden üretilen metal ve benzeri levhalara sahiptir. Bu levha yüzeyleri dıştan içe doğru geldikçe kalınlaşmakta ve dolayısıyla üretilen seste kalınlaşmaktadır. Bu arada bu muhteşem ürünü daha iyi anlayabilmeniz için topraklarımızda yakından takip edilen bilinen bir müzik aleti üzerinden ele alıyorum. Umarım sizler için daha anlaşılır ve verimli oluyordur. Ayrıca kalimba adındaki bu özel enstrüman ses bakımından da oldukça ince tınıya sahiptir. Genel itibari ile düşündüğümüzde kanuna göre daha ince ve dar seslere sahiptir. Hem oldukça küçük bir enstrüman olmasından dolayı hem de oktav bakımından oldukça sınırlı olmasından dolayı kanuna kıyasla çok daha sade ve basit bir müzik aletidir. Fakat bu görüşüm sizleri yanıltmasın bu eşsiz müzik aleti ile sadece hayal gücünüz ile sınırlı lezzetlere sahip performanslar elde edebilirsiniz. Tını bakımından ince, tok ve kısa sayılabilecek sese sahip olan bu müzik aletini mutlaka tecrübe ediniz.

Ayrıca sizler için yapmış olduğum bu araştırma ve incelemelerimi kaleme alırken kalimba ile icra edilen birbirinden eşsiz müzikleri dinliyorum. Hatta su an kulaklarımda Game Of Thones adlı bende büyük iz bırakan muhteşem dizinin müziğini kalimba adındaki bu muhteşem müzik aletinden dinlemekteyim.

Daha öncede belirttiğim gibi kalimbanın üzerinde bulunan levhalar kullanıldığı bölgelere göre değişmiş, artıp, azalabilmiştir.

Oldukça açıklayıcı ve kapsamlı bir şekilde ele aldığım bu müzik aletini kullanmak için önem teşkil eden durumlardan da sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki başlıkta yer almakta, lütfen dikkatlice inceleyiniz.

 

Kalimba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kalimba adındaki bu müzik aleti hakkında merakını gidermekten öte uygulamalı olarak ta tecrübe etmek isteyen kişiler aşağıda bulunan maddeleri dikkate alabilirler.

 • Bu müzik aletini oturur pozisyonda ya da ayakta kullanabilirsiniz.
 • Önemli olan sesi en iyi alabileceğiniz ve sizin rahat hissettiğiniz açı ve mesafede müzik aletinin iki elinizin arasında yer almasıdır.
 • Kesinlikle geliştirmeye müsait ya da iyi bir kulağa sahip olmalısınız.
 • Genellikle iki elimizin baş parmakları ile kullanılan bu müzik aleti engel tanımamaktadır.
 • Ürünü kullanırken tek engeliniz sizsiniz, emek ve zaman verdikten sonra sadece hayal gücünüzle sınırlı performanslar elde edebilirsiniz.
 • Ürününüzün tuşa benzer levhalarını çok ezmeden anlık gerekli kuvvetlerdeki temaslar ile kullanmaya özen gösteriniz.
 • Dikkat dağınıklığı olan kişiler için tercih edilen ürün oldukça sade olmalıdır.
 • Ritim, nota ve ton bakımından kendinizi belirli bir seviyeye getirmek için düzenli olarak çalışmalar yapınız.

Kullanırken dikkat etmemiz gereken durumlardan da bahsettiğimize son olarak en çok merak edilen ve bilinmesi gereken kalimba satın almak istendiğinde bilinmesi gereken fiyat ve benzeri bilgileri aşağıdan detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Kalimba Fiyat

Kalimba fiyat bakımından oldukça geniş bir alanda değerlendirilmesi gereken değerli bir müzik aletidir. Genel itibari ile birçok müzik aletine göre oldukça uygun olan bu müzik aletinin fiyatı üretiminde kullanılan madde ve işçilik ile çeşitlenmektedir. Nasıl mı? Yani fabrikasyon ve kalitesiz hammaddelerden üretilen kalimba fiyat bakımından da oldukça uygun olabilir. Fakat hem ses bakımından kısır kalacak hem de uzun soluklu kullanamadan sürekli olarak masraf çıkarıp belki de kullanılmaz hale gelecektir. Bu yüzden benim size tavsiyem;

 • Mutlaka kapsamlı bir şekilde araştırma yaparak en doğru tedarik noktasından bütçenize uygun ve beklentileriniz odağında bir ürün satın alınız.
 • Tedarik noktası bence en önemli unsurların başında gelmektedir. Çünkü; kalimba ülkemizde yeni bilinen bir müzik aleti olduğu için mutlaka bu alanda üst düzey bilgi ve tecrübeye sahip bir tedarik noktasından ürünü talep etmelisiniz.
 • Ürünü satın alırken uzun vadede performans alabilmek için doğru modeli tercih ediniz.
 • Gerekli bütçeyi sağlayabilir iseniz mutlaka el yapımı yüksek hassaslığa sahip ürünler ya da yüksek kaliteli bu alanda profesyonel markalar tercih ediniz.
 • Mutlaka uzun vadede kullanıp masraf çıkarmaması için en doğru biçimde kılıf benzeri bir ek donanımın içerisinde muhafaza ediniz.

Kalimba fiyatları talep ettiğiniz ürüne göre oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınabildiğinden net tutarlar vermek yerine kalimba satın almadan önce dikkat etmeniz gereken unsurlardan sırayla ve kapsamlı bir şekilde bahsettim.

 

Kalimba Satın Al
Kalimba satın al, bu birçok platform ve alanda karşınıza sıkça çıkan önemli bir konu başlığıdır. Peki neden kalimba satın almalıyız? Size bu konuda kapsamlı ve detaylı bir şekilde bilgiler vereceğim öncelikle bilmeniz gereken ve tanımanız gereken kalimba adında ki bu eşsiz müzik aletidir. Kalimba baş parmak piyanosu olarak bilinen oldukça rahatlatıcı ve eşsiz tınılara sahip özel bir enstrümandır. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise ihtiyacınıza ve kullanım alanına göre değerlendirerek doğru kalimba modelini bulmanızdır. 


Gelin isterseniz hep birlikte bu müzik aletini daha yakından tanıyalım. Kalimba tahta bir aksam üzerine sabitlenen metal levhalardan oluşmaktadır. Kendi özel yapı ve ses özellikleri olan bu müzik aleti sizi birçok alanda tatmin edecek ve etkileyecektir. Kalimba yapısında yer alan ağacın cinsi, üzerinde yer alan metal ve benzeri levhaların adeti ve türüne göre çeşitlenir. Bu müzik aletinin sıkça kullanılan bir diğer adı ise Mbira olarak kabul edilmektedir. Belirli bir bölge ve yerel halk müzik aleti olduğu için dünya çapında yaygınlaşmaya başladığı andan itibaren birçok üretici tarafından belirli standartlara erişmiş ve geliştirilmiştir. Daha çok seri üretime adapte halde üretilip siz meraklılarına sunulan bu müzik aletidir. Oldukça çeşitli isme sahip olan bu enstrüman hakkında baş parmak piyanosu denilmesinin sebebi ise tuşlu tür müzik aleti olması ve icra biçiminin iki elimizin arasına konumlandırılarak sadece iki elimizin başparmakları ile kullanılmasından dolayıdır. 


Kalimba satın alırken dikkat etmemiz gereken unsurlar ise yazımın devamında yer almaktadır. Bu konu hakkında daha kapsamlı bilgilere ihtiyaç duyuyor iseniz dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Kalimba modellerini seçerken ben öncelikle yapısında tercih edilen ağaca çok önem veririm. Ayrıca gövdesini oluşturan bu ağaç parçalarının üzerinde ses deliği olanlarda önceliklerim arasındadır. Kaliteli bir ağaç ve tasarıma sahip olan modelin üzerinde yer alan ses oluşturan metal ve benzeri levhaların sayısına özen gösteririm. Genellikle ülkemizde 17 tuşlu modeller kullanılmakta ve değerlendirilmektedir. Fakat bu ve benzeri enstrümanların tuşları oldukça minik yapıda olduğu için kaba ele ve büyük parmaklara sahip olan kişiler için tuşları kullanmak temas etmek zor olacaktır. Bu ve benzeri unsurları göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza ve kullanım düzeyinize uygun olacak şekilde kalimba satın almalısınız. Satın alma noktasında en çok merak edilen fiyat konusu ise yazımın devamında yer almaktadır. Bu konu ile merakınızı bir adım öteye götürmek ve bu muhteşem müzik aletini tecrübe etmek istiyorsanız mutlaka dikkatli bir şekilde inceleyiniz.

 


Kalimba Fiyatı
Kalimba fiyatı birçok marka tarafından üretilip geliştirildiği için oldukça geniş bir alanda değerlendirilmektedir. Ayrıca yapısında tercih edilen ağaç türü ve levha cinsi odağında fiyatı artıp azalabilen eşsiz ürünlerdir. Benim bu konuda tüm çeşitlerine net fiyatlar vermem mümkün olmasa da en çok talep edilen 17 tuşlu kalimba modeli akort etme çekici taşıma kılıfı dahil olarak hakiki ses ve ağaç kalitesine sahip modeli 170 Türk lirasından başlayan fiyatlarla siz değerli kullanıcılara sunulmaktadır. Benim bu konuda size tavsiyem ister 17 tuşlu ister 10 tuşlu olsun mutlaka kullanım alanlarınız ve düzeyiniz odağında değerlendirerek mutlaka maddi imkanlarınız ışığında marka ve model tercihi yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu ve benzeri tüm profesyonel bilgi gerektiren müzik aletlerini mutlaka bu alanda üst düzey kapsamda yer alan firmalardan talep ettiğiniz ürünleri satın almalısınız.

Çerez Kullanımı