Kalimba

Kalimba son yıllarda oldukça popüler olmuş dünya çapında tanınır hale gelmiş bir enstrümandır. Oldukça yaygın bir şekilde birçok müzik türünde sıklıkla yer alan bu müzik aletini birçok açıdan ele almak istiyorum. Hem sizlerin merakını gidermek adına hem de bu konu ile ilgili kapsamlı ve detaylı bilgiler vermek için bu yazımda bu enstrüman türünü birçok açıdan açıklayıcı bir şekilde ele alacağım. Bu muhteşem sese sahip özel enstrümanı detaylı bir şekilde ele almadan önce, bu müzik aletinin tuşlu bir türe sahip olduğunu bilmelisiniz. Piyano ve kanun mantığı ile kullanılan bu müzik aleti iki elimizin arasına alınarak baş parmaklarımız ile üzerinde bulunan levhalara kuvvet uygulayaraktan kullanılmaktadır. Kendine özgü muhteşem tını ve sese sahip bu müzik aletinin ilk olarak tarihçesinden bahsetmek istiyorum. Bu konu ile ilgili detaylı bilgilere aşağıda bulunan başlıktan ulaşabilirsiniz.

Kalimba Tarihçesi

Kalimba olarak tanıdığımız bu müzik aletinin bir diğer yaygın adı ise ‘ mbira ‘ olarak geçmektedir. Ayrıca kullanıldığı bölgelere göre de birçok isim almıştır. Kullanıldığı bölgeye göre çeşitlenen ve şekil alan bir enstrümandır. Tarihte ilk örneklerini incelediğimiz zaman bu muhteşem ürün ilk olarak bambu ağacından yapıldığını görmekteyiz. Binlerce yıl önce de var olduğu söylenen bu müzik aleti 1300 yıl önce kalimba, Batı Afrika’da bulunan Zambezi Nehri yakınlarında ortaya çıkmıştır. İlk örnekleri daha ahşap bir yapıya sahip olan bu müzik aletine zaman içerisinde metal ve benzeri çeşitli parçalar dahil edilerek daha uzun soluklu ve kendine özel tınıya sahip bir enstrüman olması sağlanmıştır.

Güney Afrika’da doğmuş olan bu müzik aleti bölgenin Mozambik ve Zimbabwe adındaki yerlerinde de kullanılmaya başlanılınca birçok ülke ve bölgeye yayılmaya başlamıştır.

Kalimba adındaki bu muhteşem müzik aleti 1950 yıllarından sonra dünya çapında bilinen, talep gören ve satılan bir müzik aleti haline gelmiştir. Bu özel enstrümanın geçmişinden de bahsettiğimize göre yapısı, türü ve benzeri konularda daha detaylı bilgiler vermek istiyorum.

Kalimba nedir?

Kalimba baş parmak piyanosu olarak adlandırılan mantık yönünden ise topraklarımızda sıkça tercih edilen ve kullanılan kanun adındaki müzik aletine benzemektedir. Nasıl mı? Kanun adındaki eşsiz müzik aletimiz işaret parmaklarımıza takılan mızraplar ile enstrümanın üzerinde bulunan tellere anlık temas edilerek kullanılır. Ayrıca kanun tip ve kapladığı alan bakımından kalimbaya göre oldukça büyüktür bu yüzdende bir yüzeye konumlandırılarak kullanılır. Kalimba ise iki elimizin arasında uygun baş mesafesinde ve kendimizi rahat hissettiğimiz pozisyonda baş parmaklarımız ile ek bir araç olmadan kullanılır. Oldukça küçük ve kanuna kıyasla çok daha basit yapıdadır. Tellere değiş çeşitli hammaddelerden üretilen metal ve benzeri levhalara sahiptir. Bu levha yüzeyleri dıştan içe doğru geldikçe kalınlaşmakta ve dolayısıyla üretilen seste kalınlaşmaktadır. Bu arada bu muhteşem ürünü daha iyi anlayabilmeniz için topraklarımızda yakından takip edilen bilinen bir müzik aleti üzerinden ele alıyorum. Umarım sizler için daha anlaşılır ve verimli oluyordur. Ayrıca kalimba adındaki bu özel enstrüman ses bakımından da oldukça ince tınıya sahiptir. Genel itibari ile düşündüğümüzde kanuna göre daha ince ve dar seslere sahiptir. Hem oldukça küçük bir enstrüman olmasından dolayı hem de oktav bakımından oldukça sınırlı olmasından dolayı kanuna kıyasla çok daha sade ve basit bir müzik aletidir. Fakat bu görüşüm sizleri yanıltmasın bu eşsiz müzik aleti ile sadece hayal gücünüz ile sınırlı lezzetlere sahip performanslar elde edebilirsiniz. Tını bakımından ince, tok ve kısa sayılabilecek sese sahip olan bu müzik aletini mutlaka tecrübe ediniz.

Ayrıca sizler için yapmış olduğum bu araştırma ve incelemelerimi kaleme alırken kalimba ile icra edilen birbirinden eşsiz müzikleri dinliyorum. Hatta su an kulaklarımda Game Of Thones adlı bende büyük iz bırakan muhteşem dizinin müziğini kalimba adındaki bu muhteşem müzik aletinden dinlemekteyim.

Daha öncede belirttiğim gibi kalimbanın üzerinde bulunan levhalar kullanıldığı bölgelere göre değişmiş, artıp, azalabilmiştir.

Oldukça açıklayıcı ve kapsamlı bir şekilde ele aldığım bu müzik aletini kullanmak için önem teşkil eden durumlardan da sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki başlıkta yer almakta, lütfen dikkatlice inceleyiniz.

Kalimba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kalimba adındaki bu müzik aleti hakkında merakını gidermekten öte uygulamalı olarak ta tecrübe etmek isteyen kişiler aşağıda bulunan maddeleri dikkate alabilirler.

 • Bu müzik aletini oturur pozisyonda ya da ayakta kullanabilirsiniz.
 • Önemli olan sesi en iyi alabileceğiniz ve sizin rahat hissettiğiniz açı ve mesafede müzik aletinin iki elinizin arasında yer almasıdır.
 • Kesinlikle geliştirmeye müsait ya da iyi bir kulağa sahip olmalısınız.
 • Genellikle iki elimizin baş parmakları ile kullanılan bu müzik aleti engel tanımamaktadır.
 • Ürünü kullanırken tek engeliniz sizsiniz, emek ve zaman verdikten sonra sadece hayal gücünüzle sınırlı performanslar elde edebilirsiniz.
 • Ürününüzün tuşa benzer levhalarını çok ezmeden anlık gerekli kuvvetlerdeki temaslar ile kullanmaya özen gösteriniz.
 • Dikkat dağınıklığı olan kişiler için tercih edilen ürün oldukça sade olmalıdır.
 • Ritim, nota ve ton bakımından kendinizi belirli bir seviyeye getirmek için düzenli olarak çalışmalar yapınız.

Kullanırken dikkat etmemiz gereken durumlardan da bahsettiğimize son olarak en çok merak edilen ve bilinmesi gereken kalimba satın almak istendiğinde bilinmesi gereken fiyat ve benzeri bilgileri aşağıdan detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kalimba Fiyat

Kalimba fiyat bakımından oldukça geniş bir alanda değerlendirilmesi gereken değerli bir müzik aletidir. Genel itibari ile birçok müzik aletine göre oldukça uygun olan bu müzik aletinin fiyatı üretiminde kullanılan madde ve işçilik ile çeşitlenmektedir. Nasıl mı? Yani fabrikasyon ve kalitesiz hammaddelerden üretilen kalimba fiyat bakımından da oldukça uygun olabilir. Fakat hem ses bakımından kısır kalacak hem de uzun soluklu kullanamadan sürekli olarak masraf çıkarıp belki de kullanılmaz hale gelecektir. Bu yüzden benim size tavsiyem;

 • Mutlaka kapsamlı bir şekilde araştırma yaparak en doğru tedarik noktasından bütçenize uygun ve beklentileriniz odağında bir ürün satın alınız.
 • Tedarik noktası bence en önemli unsurların başında gelmektedir. Çünkü; kalimba ülkemizde yeni bilinen bir müzik aleti olduğu için mutlaka bu alanda üst düzey bilgi ve tecrübeye sahip bir tedarik noktasından ürünü talep etmelisiniz.
 • Ürünü satın alırken uzun vadede performans alabilmek için doğru modeli tercih ediniz.
 • Gerekli bütçeyi sağlayabilir iseniz mutlaka el yapımı yüksek hassaslığa sahip ürünler ya da yüksek kaliteli bu alanda profesyonel markalar tercih ediniz.
 • Mutlaka uzun vadede kullanıp masraf çıkarmaması için en doğru biçimde kılıf benzeri bir ek donanımın içerisinde muhafaza ediniz.

Kalimba fiyatları talep ettiğiniz ürüne göre oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınabildiğinden net tutarlar vermek yerine kalimba satın almadan önce dikkat etmeniz gereken unsurlardan sırayla ve kapsamlı bir şekilde bahsettim.

Bu yazımda kalimba adındaki eşsiz müzik aletini tür, tarihçe, kullanım detayları ve fiyat bakımından detaylı bir şekilde ele aldım ve sizlere en iyi şekilde aktarmaya çalıştım. Ben Uğur Can Selli umarım sizi sıkmadan ihtiyacınız olan bilgileri sizlere aktarabilmişimdir. Bir sonraki yazımda görüşene dek, kendinize iyi bakın…

Çerez Kullanımı