⁠   ⁠
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%14 İndirim
%14İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
₺1.040,00 KDV Dahil
₺1.250,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
Çok Satan
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%14 İndirim
%14İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Videolu Ürün

Stüdyo Ekipmanları İle Kendi Stüdyonuzu Kurun


Stüdyo ekipmanları genellikle kayıt stüdyolarında kullanılmak ile birlikte ofiste yada home stüdyolarında tercih edilmektedir. Geçmişte hatırlarsanız bir sanatçı kaset çıkarmak için bin bir zorluk ile karşılaşmakta ve günlerce beklemek zorunda kalmaktaydı. Günümüzde ise artık bu problem tamamı ile ortadan kalktı.

Geçmişten günümüze ilerleyen teknoloji sayesinde artık bir gün de hazırlanan kayıtlar ile sanatçılar derin nefes almakta ayrıca da olağanüstü gelişen cihazlar ile de benzersiz deneyimler yaşamaktadırlar. Özellikle teknolojinin de yardımı ile gelişen stüdyo ekipmanları, kullanıcılarına hem zaman kazandırmakta hemde profesyonel manada ses kalitesi sunmaktadır. Stüdyo ekipmanlarında midi klavye, ses kartı, stüdyo referans kulaklıkları, condenser mikrofonlar gibi ürünler bulunmaktadır. He yerde kolayca kayıt yapabileceğiniz bu ekipmanlar ile sizlere benzersiz deneyimler sunmaktadır.

 

Stüdyo Ekipmanları nerelerde kullanılır ?


Geleneksel olarak stüdyolarda daha fazla kullanılan stüdyo ekipmanları bu algıyı gelişen teknoloji sayesinde yıkmış, neredeyse her yer de kullanılmaya başlanmıştır. Evlerde, ofislerde dahi kullanılan stüdyo ekipmanları kullanım kolaylığı ile de kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

 

Stüdyo Referans Kulaklıkları


Geçmişten günümüze ilerleyen teknoloji sayesinde kulaklıklar da büyük değişimler yaşanmaktadır. Özellikle stüdyo referans kulaklıkları modelinde teknoloji ile birlikte çok daha fazla verim alma imkanı sağlamaktadır. Teknik kapasitesi yüksek olan bu ürünler, sesi kendi karakterini baz almadan, daha doğal vermektedir.

Ayrıca kulaklıklar da saatlerce kullanımda dahi rahatsız etmeyen ergonomik kulak yastıkları sayesinde, ses mikslerin de gösterdikleri yüksek kalite ile de benzersiz özellikler sağlamaktadır. İsterseniz bu ürünleri stüdyo referans kulaklıkları kategorimizden inceleyebilirsiniz. Diğer yandan ise empedans oranları yüksek oldukları için olağanüstü veya gümbür gümbür ses vermezler; bundan dolayıda yorulmadan uzun süre müzik dinleyebilirsiniz. Ayrıca en doğru ve en düz sesi verecek şekilde dizayn edilir, böylece sesi orijinal verir.

 

Condenser Mikrofonlar


İlerleyen teknoloji ile birlikte condenser mikrofonlarda bu denli gelişim göstermiştir. Temel mantığı ise sesi algılayan bir kapsül, ses işlemcisi ve kasadan oluşmaktadır. Burada kapsül asıl işi yapan parçadır. Havadaki akustik ses sinyallerini algılamak ile birlikte elektronik sinyallere çevrilmesine yardımcı olmaktadır.

Condenser mikrofon kapsülü genel olarak 2 metal levhadan oluşmaktadır. Dahası levhalardan birisi sabittir bir diğeri ise hareket edebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Genelde condenser mikrofon kategorisinde bm800 ve bm300 ürünleri satılmaktadır. Ayrıca levhanın biri pozitif diğeri negatif elektrik ile yüklenmiştir. Diğer yandan akustik ses sinyallerinin hareketli levhaya çarpması sonucu hareket eden levha üzerinde titreşimler oluşmaktadır. Ondan sonra titreşimler sonucunda 2 levha arasında oluşan değişken akım değerleri ses işlemcisine iletilmektedir. Son olarak ise ses işlemcisi bu akım değerlerini elektronik ses sinyallerine dönüştürerek ses işlemcisi miksere ileterek misyonunu tamamlamaktadır.

 

Midi Klavye

 

Stüdyo ekipmanlarında olmazsa olmaz faktörlerinden biri de midi klavye ürünüdür. Bilgisayar temelinde olan müzik yapımında kullanılan cihaz, çok opsiyonlu özelliği ile tercih edilmektedir. Hadi gelin biraz özelliklerinden konuşalım, ilk olarak bilgisayarda kullandığınız sanal enstrüman yazılımlarını vst tetikleyerek, piyano üzerinde bu enstrümanlardan melodiler yazmanızı sağlamaktadır. Ayrıca da ses kartı ile kullanıldığında, gecikme düştüğünden daha rahat bir kullanım sağlamaktadır. Midi klavyede dikkat edilecek unsurlardan en önemlisi tuşe kalitesidir. Bu arada tuşe midi klavye üzerindeki tuşların hassasiyet oranıdır.

Kullanışlı olması için tuşların ne çok yumuşak ne de çok sert olması gerekir. Diğer yandan midi in out seçenekleri ile midi klavyeleri, bu sistemi kullanan diğer cihazlar ile arasında bağlantı kurulabilir. Mesela; bilgisayarın üzerindeki usb yerine ses kartınız üzerindeki Midi-in'den ses kartına geçiş yapabilirsiniz. Daha sonra ise ses kartınızda usb den bilgisayara bağlı olduğu için bilgisayarınız direk midi klavyeye bağlanacaktır. Midi klavye diğer kontroller size müzik prodüksiyon yazılımınız üzerinde artı kontrol sağlamaktadır. Ayrıca padlerle davul looplar oluşturulmaktadır. Dahası knoblar ve fader ile kanallara efektler verilebilir. Başlangıç seviyesi olarak; M-Audio Keystation Mini 32 Tuş ultra hafif usb midi klavye yada M-Audio Keystation 49 tuş midi controller usb klavye kullanabilirsiniz. Orta seviye olarak ise; Novation Launchkey 25 MK2 midi klavye yada novation launchkey 49 Mk2 olacaktır. İleri seviye olarak ise; native instruments komplete kontrol S49 kullanabilirsiniz.

 

Shock Mount


Stüdyo mikrofon ekipmanlarından biri olan shock mount çok özel bir üründür. Shock mount mikrofon aygıtı olarak kullanılır. Ayrıca mikrofon tutma görevini üstlenmektedir. Genel olarak shock mount iki parçadır, ilki mikrofonu tutarken diğeri ise mikrofon standına takılmaktadır. Bu arada parçalar direk birbiri ile temas etmezler.

Diğer yandan ise elastik ipler, bantlar mikrofonu tutan parça havada asılı olarak kalmaktadır. Yani temel görevi sarsıntıdan oluşacak sesleri mikrofona iletmeyerek, mikrofonu lastiklerde havada tutmak ile birlikte direkt olarak masa ve sehpa ile temas ettirmez.

 

Ses Mikseri


Teknolojinin ilerlemesi ile donanımlı olarak gelişen cihazlardan biride ses mikseri modelidir. Ses mikseri, adeta beyin görevi görmektedir. Bu cihaz çıkan sesleri ve giren sesleri yönetme görevini üstlenen ses sistemlerindendir. Ayrıca ses giriş cihazlarını toplama ve ses çıkışlarına yöneltmesini de yapmaktadır. Dahası bu işlemi yaparken sesi işleme ve efekt özellikleri ile ses renk katma görevini de yapmaktadır.

Bu cihaz ile ses karıştırıcı yani sesi yönetmek için kullanılmaktadır. Diğer yandan karaoke sistemlerinde de kullanılmaktadır. Efektli mikser kendi arasında dijital ve analog efektli olarak da ayrılmaktadır. Bu arada bas, volüm, tiz, mid olarak da özelliklerde mevcuttur. Ürünlere göz atmak için ses mikseri kategorimize bakabilirsiniz.

 

Monitör Hoparlör

 

Monitör hoparlör, amfiye ihtiyaç duymadan kendi entegre amplikatör devresi sayesinde elektriğe bağladığınızda doğrudan çalışan, stüdyo ekipmanlarındandır. Temel mantığı ses ve elektrik sinyali dışında başka bir cihaza ihtiyaç duymaksızın çalışmaktadırlar.

Streo için right ve left 2 adet hoparlör kullanmak yararlı olacaktır. Stüdyo Referans monitörü ürünlerinin temel özelliği, müzik yapımcılarına, çalışmaları için bütün detayları doğru bir şekilde referans olmaktır. Bu arada flat (düz) frekans tepkileri ile, her kaydı size olduğu gibi sunmak üzerine dizayn yapılmıştır.

 

Ses Kartı

 

Stüdyo ekipmanlarının temel niteliğindeki ürün olan cihaz, bilgisayarınıza bağlanarak, müzik yapımı için gerekli olan temel özellikleri sağlamaktadır. Ses kartı, bilgisayarınıza bağlandığında, bilgisayarın içindeki ses kartını egale ederek tüm ses yükünü kendi üzerine almaktadır. Bu arada bilgisayar işlemcisi üzerine düşen yük azalmakta ve bilgisayarınız çok daha performanslı çalışmasını sağlamaktadır.

Stüdyoda gecikme olmadan, net ve güçlü ses çıkışı alabilirsiniz. Buradaki temel amaç ise çok daha performanslı çalışmakta ve çok daha fazla detay alabilirsiniz. Dahası eş zamanlı çalmalarda ise herhangi bir gecikme yaşamadan, çaldığınız enstrümana senkron sağlayabilirsiniz. Son olarak ise ses kartı alırken, sample rate, buffer size önemli etkenlerdir. Diğer yandan ise bu değerlerden çok ses kartının kendi değerlerinde ne kadar istikrarlı çalıştığı önemlidir.

 

Pop Filter

 

Pop filtre, stüdyo ses sistemlerinde kullanılan ekipmanlardan olan önemli ürünlerden biridir. Pop filtre, temelinde ses kayıt mikrofonlarının önüne monte edilerek kullanılmaktadır. Pop filter, halka şeklinde metal veya plastik malzemenin iç kısmının tül kumaş ile kaplanmasıyla üretilmiştir. Dahası pop fitlerin halka kısmı içerisine yerleştirilen tülü tutmaya yaramaktadır.

Diğer yandan ise pop filter üretiminde kullanılan tül benzeri kumaş malzeme, patlayıcı seslerin kayıt esnasında, oluşturduğu olumsuz etkiyi bloke etmek için spesifik olarak üretilmektedir. Pop filtre kullanımı en temelinde seslerin direkt olarak ses kayıt mikrofonuna gitmesini engellemek için kullanılmaktadır.

 

Stüdyo Ekipmanları Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

Stüdyo Ekipmanları Nelerdir?

Stüdyo ekipmanları ile ilgili herkesin bilmek istediğin ortak soru olan içeriği ve ürünler veya cihazların ne işe yaradığıdır. İşte bu ve soru cevap bölümün devamında diğer önemli soruları da yalın ve anlaşılır bir dille yanıtlayacağımızı söyleyerek başlamak isterim. Öncelikle, stüdyo ekipmanları dinamik vokal mikrofonu, enstrüman mikrofonu, condenser mikrofon, mikrofon standı, pop filtre, shock mount, isteğe dayalı mikrofon yalıtım paneli, ses kartı, profesyonelliğe bağlı amfi mikser modelleri, referans monitörü, kulaklık ve diğer gereksinimlere bağlı midi klavye ya da diğer ürünler. Ancak, genel olarak temel ihtiyaçlar bu şekildedir. Birkaç ürün dışında büyük bir ihtiyaç olan bu ürün ve cihazlar, stüdyoda bir tek beden halinde çalışan ve tam performans alabilmeniz için önemli ürünlerdir. Ürünleri açacak olursak, her bir çeşit enstrüman için ayrı mikrofon modelleri, vokal performansa göre dinamik mikrofon ya da kondansatör mikrofon, condenser mikrofonun gereksinimleri olan pop filtre, shock mount veya ses yalıtım paneli, sistemin tek bir çatı altında toplanması ve sağlıklı çalışabilmesi için ses kartı veya amfi mikser ve sesi en net şekilde dinlemenize olanak sağlayan kulaklık ya da referans monitörü modellerinden oluşmaktadır.

 

Stüdyo Ekipmanları Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Stüdyo ekipmanları satın almadan önce ilk bilinmesi gereken şey sizlerin gereksinimlerinizi ne kadar iyi ve doğru bildiğinizdir. Eğer bu konuda hiçbir sıkıntı yoksa, ürün seçim ve model karşılaştırma esnasında doğru atma ihtimaliniz yeni başlayanlara oranla daha fazla olacaktır. İşte bu noktada, işimizi riske atmadan herkes için önemli kısa ve gerekli bilgiler vermek gerekirse, bu stüdyo ekipmanlar set seçimi sizlerin işini daha da kolaylaştıracaktır. Nedeniyse, tek tek alımlarda cihazlar arasında veya performans açısından sorun yaşayan müşterilerimiz, paket satın alım işleminde neredeyse hiçbir sıkıntı yaşamamaktadır diyebiliriz. Ancak, önemli bilgilere gelecek olursak, mikrofonlar para kısamayacağınız en önemli cihazlardır bu kategori için. Daha sonra, mikrofonun gereksinimi olan aparatlar yani ürünler gelmektedir. Bundan Sonraysa, sistemin çalışabilmesi için ve yönetim veya tek çatı altında toplayıp bilgisayara aktarım yapma imkanı sağlayan amfi mikser veya ses kartı da bu noktada etkin olarak rol oynamaktadır.  Son olarak, yukarıda da söylediğim gibi gereksinimlere göre değişen ve her stüdyo ses sistemi için zorunlu olmayan ürünlerde mevcuttur. Bu ürünler, sizlerin iş gereksinimi doğrultusunda özellik ve model seçimi yapılması gereken ürünler arasına girmektedir. BU noktada, yapabileceğimiz pek bir şey olmasa da, tavsiyemiz fikir alma ve alışveriş yapmadan önce kuracağınız sistemi satıcıya aktarıp onay almanız yönündedir.

Stüdyo Ekipmanları Set Halinde Almanın Avantajları Nelerdir?

Stüdyo ekipmanları set halinde almanın avantajlarına yukarıda da değindik. Ancak, önemli bir konu olduğundan dolayı burada geniş bir başlık adı altında bahsetmek istedim. Öncelikle, yukarıda dediğim üzere asıl önemli etmen uyumdur. Bunun için, yanlış bir karar almanızı en az ihtimale düşürebilmek için setlerde almanızda fayda vardır. Ancak, bu konunun bu kadar önemli olmasının uyum dışında da avantajları vardır. Mesela, tekli satın alım işlemleri toplu alım alışverişlerden daha pahalıya mal olmaktadır. Diğer yandan, herhangi bir cihazı veya bir ürün tek çatı altından almak demek, herhangi bir sorun yaşadığınız esnada sistemi direkt olarak paket aldığınızdan dolayı, sizden yükü almaktadır. Yani, sizin ekstra bir ürün ekleyemeyeceğiniz veya sistemin çalışma prensibi dışında oynamaya yapamayacağınızdan dolayı, sigorta kapsamında çıkma ihtimali bir hayli zordur.

Stüdyo Ekipmanları Ödeme Yöntemleri ve Kargo Süresi Nedir?

 

Uygun stüdyo ekipmanları fiyatları için sizlere özel site ve forum araştırmamızı özetleyecek olursak, fiyatların ve farklı sitelerin biçtiği fiyat aralıklarının markadan markaya ve model yani profesyonellikten profesyonelliğe göre değiştiğini fark ettik. Ancak, aşağı yukarı fiyata göre markaları karşılaştırdığınız zaman, özellik yönünden benzer hatta neredeyse aynı fiyat aralığında ürünlerin olduğunu göreceksinizdir. Bunun için, sizlere diğer bir avantaj sağlayan ödeme yöntemlerini bu başlık adı altında sizlere açıklamak isterim, çünkü sizleri bekleyen fırsatlar bir hayli merak uyandıracak cinsten diyebilirim. İlk olarak, kredi kartına özel 6 ay vade farksız ve 12 aya kadar varan taksit imkanları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, peşin alışverişe yani EFT ve havaleye özel indirim üzerinden indirimler mevcuttur. Tüm başlığa son olarak, Bu kategorideki tüm ürünlerde ücretsiz kargo mevcuttur. Ekstra, çalışma saatleri içerisinde yaptığınız her türlü alışveriş aynı gün kargolanmaktadır. Tabi ki, özel günler ve hafta sonu bu sözün içeriğine dahil olmamaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yonka Elektronik A.Ş. olarak web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanmaktayız. Sitemizde kalmanız halinde çerez erişimine izin vermiş sayılırsınız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.