₺199,00 KDV Dahil
₺249,70 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo

₺219,00 KDV Dahil
₺272,00 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
Ücretsiz Kargo

₺259,00 KDV Dahil
₺336,60 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo

₺289,00 KDV Dahil
₺374,00 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo

₺259,00 KDV Dahil
₺336,60 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo

₺372,90 KDV Dahil
₺448,80 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo

₺199,00 KDV Dahil
₺249,70 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo

₺199,00 KDV Dahil
₺249,70 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo

₺199,00 KDV Dahil
₺249,70 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo

 

  

₺286,35 KDV Dahil
₺351,90 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
Ücretsiz Kargo
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo

₺286,35 KDV Dahil
₺351,90 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
Ücretsiz Kargo

₺288,19 KDV Dahil
₺315,79 KDV Dahil
%9 İndirim
%9İndirim
Ücretsiz Kargo

₺205,85 KDV Dahil
₺249,70 KDV Dahil
%18 İndirim
%18İndirim
Ücretsiz Kargo

₺288,19 KDV Dahil
₺315,79 KDV Dahil
%9 İndirim
%9İndirim
Ücretsiz Kargo

₺372,90 KDV Dahil
₺448,80 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo

₺389,85 KDV Dahil
₺430,10 KDV Dahil
%9 İndirim
%9İndirim
Ücretsiz Kargo
%9 İndirim
%9İndirim
Ücretsiz Kargo

₺199,00 KDV Dahil
₺249,70 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo

₺290,00 KDV Dahil
₺374,00 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
Tükendi

₺149,00 KDV Dahil
₺224,40 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi

₺205,85 KDV Dahil
₺249,70 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo

Ukulele

Ukulele, 4 telli kibar ve eğlenceli bir müzik aletidir. Türkiye'de son zamanlarda oldukça talep gören ukulele enstrümanı, hemen hemen her ev de görebileceğiniz kullanışlı bir alettir. Genelde maun ağacından üretilen ukulele, gül ağacı klavye ve masif kapak özelliklerine sahiptir. Daha çok bayanların tercih etse de ukulele çalmak isteyen bay kullanıcılarında sayısının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ukulele, tip bakımından küçük bir gitara benzeyen bu çalgı aleti kendine özgü tını ve sesi sayesinde birçok dinleyiciyi kendine hayran bırakmaktadır. Bu muhteşem müzik aleti hakkında yaptığım araştırma ve incelemelerimi en ince ayrıntısına kadar sizler ile paylaşacağım. Her ne kadar küçük bir müzik aleti olsa da kendine has yapı ve ses özellikleri bakımından birçok kişiyi etkilemeyi başarmış mutlaka tecrübe edilmesi gereken müzik aletlerinden biridir. Bu yazımda bu muhteşem müzik aletini birçok açıdan detaylı bir şekilde ele alacağım. Elbette ilk olarak ukulele hakkında genel bilgiler vermek istiyorum. Bu konuda olan bilgileri merak ediyorsanız yazımın devamını dikkatlice inceleyiniz.

 

Ukulele, gitar ailesinden gelen bu müzik aleti diğer üyelerden en büyük farkı ise 4 adet tele sahip olması ve çok küçük olmasıdır. Hawaii adasına ait olarak bilinen bu telli çalgı aletine hawaii dilinde zıplayan pire denilmekle birlikte adı uke olarak ta kısaltılmaktadır. Mevcut bulunan 4 adet teli naylon veya kirişten yapılmaktadır. Sap kısmında bulunan burguları tamamlayan kısım akustik gitar tipindedir. Bildiğiniz üzere klasik gitarların saplarının uç kısımlarında delikler bulunmaktadır. Akustik modellerde ise burgulara bağlı metal veya farklı maddelerden üretilmiş gerdirme aparatları bulunmaktadır. Bunun dışında çeşidine göre farklı ölçülerde bulunan bu muhteşem müzik aletinin tüm türlerini yazımın devamında daha detaylı bir şekilde incelemeden önce ukulele hakkında tarihçe ve bu muhteşem çalgı aletinin bölümlerine yer vermek istiyorum. Bu konulardaki bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 

Ukulele Tarihi

Ukulele tarihine detaylı bir şekilde bakıldığında Hawaii müziğine ait olduğu bilinse de bu muhteşem ürün 19. Yüzyılında Portekizli göçmenler tarafından geliştirilmiştir. Hatta Portekizde geliştirilen Cavaquinho ve rajão gibi enstrümanlar bu muhteşem çalgı aletinin atası olarak düşünülmektedir. Ukulelelerin yaratıcı olarak günümüzde kabul gören isimler ise; Manuel Nunes, Jose Do Espirito Santo ve Augusto Dias olarak bilinmektedir. Ayrıca Hawaii kralının bu muhteşem çalgı aletine destek vermesi ve özel anlarda tanıtmak amaçlı kullandırması ve insanları dinletmesi sayesinde hem Hawaii müziğinin hem de kültürünün içerisinde kabul görmesi ve bilinmesinde büyük rol oynamıştır. Dünya çapında ise tanınmasının asıl sebebi ise, bu muhteşem toprakların ABD’ye bağlanması ve birçok etkinlikte bu muhteşem ürünün kullanılmasından dolayı dünya çapında bilinen bir müzik aleti haline gelmiştir. 4 farklı çeşitten oluşan bu muhteşem çalgı aletinin tüm çeşitlerini detaylı bir şekilde yazımın devamında ele alacağım. Fakat öncelikle bu müzik aletini kullanmak isteyenler için hem bölümleri hem de ses özellikleri bakımından açıklayıcı bir şekilde bilgi vermek istiyorum.

 

Ukulele Bölümleri

Ukulele, genel olarak gövde üzerinde bir ses deliğine sahip yine bu gövdenin en alt uç kısmı ve ses deliği arasında köprüye sahip bir çalgı aletidir. Bu köprülerden başlayan teller ses deliği ve sap üzerinden gitarın sapının en uç kısmında bulunan burgulara kadar uzanmaktadır. Burgularda son bulan bu seller kulak veya burgu adı verilen bu aparatlar sayesinde sağa sola farklı yönlerde hareket ettirilerek en doğru şekilde akort edilmektedir. Burgu veya kulak tipi akustik gitarlardaki gibi metal ve benzeri bir maddeden oluşan çubuğa sarılmıştır.  Sap üzerinde gövdeden burgulara kadar perdeler bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere bu perdeler hem doğru notaya basmak ve daha kolay bir şekilde en doğru sesi üretebilmek için çıkıntı şeklinde sapa dik açı yapan çizgilerdir. Bu muhteşem müzik aletinin elektronik modelleri de bulunur. Bu modellerde de gövde kısmının genellikle bittiği alanda bir jak girişi bulunmaktadır. Ukulele adlı bu muhteşem müzik aletinin tüm kısımlarını en açıklayıcı şekilde sizler ile paylaşmaya çalıştım. Şimdi ise bu muhteşem müzik aletinin ses özellikleri hakkında detaylı bilgiler vermek istiyorum.

 

Ukulele, oldukça cılız bir sese sahip telli bir çalgı aletidir. Kullanılması oldukça güç olan bu müzik aletinin genellikle sesleri çok ince gelecektir. Fakat tür ve çeşitleri arasında ses rengi değişmekte ve büyük oranda kalınlaşmaktadır. Çok kısa ve kendine özgü eşsiz tınıya sahip olan bu müzik aleti oldukça şık tasarıma sahip ve kullanışlı ürünlerdir. Bu muhteşem ürünü ses ve özellik bakımından genel bir şekilde ele almak gereksiz olacağından, çeşitlerinden bahsederek değişen ses özelliklerini de ele alarak anlatmak istiyorum. 4 farklı çeşidi olan bu müzik aletinin çeşitleri arasındaki en büyük farklardan biride hacim farkıdır. Yani boyut bakımından birbirinden farklı modellerdir. Dolayısıyla boyut büyüdükçe ton basmak ve daha doğru ses üretmek daha kolay olan bir müzik aletidir. Şimdi ise bu muhteşem müzik aletinin çeşitleri ile ilgili yapmış olduğum detaylı incelemelerimi merak ediyorsanız alt başlığı dikkatlice inceleyiniz.

 

Ukulele Çeşitleri

Ukulele çeşitleri oldukça kullanım odağında oluşturulmuş farklı ölçülerde olan ve boyutu değiştiği içinse sap boyu değişeceği için üretilen sesin aralığına da etki edebilen ürünlerdir. Yani sap uzadıkça kısa sesler uzayacak ve kullanılması daha kolay hal alacaktır. Ayrıca genellikle model büyüdükçe tel yapısı da etkilendiği için çoğu modellerde ses kalınlaşmakta ve tok hale gelmektedir. Benim görüşüm bu muhteşem müzik aletini ince sesli kişiler oldukça verimli bir şekilde kullanabilmektedir. İlk olarak ukulele ailesinin en küçük üyesinden başlamak istiyorum. Bu tür ile ilgili bilgileri ise yazımın devamında bulunan yan başlıktan inceleyebilirsiniz.

Soprano Ukulele: 33 cm tel uzunluğuna sahip bu çalgı aletinin toplam uzunluğu 53 cm olarak kabul edilmektedir. Ukulele adındaki bu çalgı aletinin standart türü olarak bu model kabul edilmektedir. Dolayısıyla sapı en dar model olduğu için kullanılması en güç çeşittir. Çeşitleri arasında en cılız ve kısa sese sahip olan modeldir.

Concert Ukulele: Tel uzunluğu 38 cm toplam uzunluğu ise 58 cm olan telli çalgı aletidir. Ses bakımından soprano modelinden daha kalın diğer modellerden de daha incedir. Orta bir ses özelliğine sahip bir modeldir.

Tenör Ukulele: 43 cm tel uzunluğuna ve 66 cm toplam uzunluğa sahiptir. Ton, tını ve ses bakımından biraz kalın bir modeldir. Tercih etmeden önce mutlaka sesini dinleyiniz.

Baritone Ukulele: 48 cm tel uzunluğuna ve 76 cm toplam uzunluğa sahip en büyük modeldir. Mevcut üretilen ses diğer modellere kıyasla oldukça kalındır. Dolayısıyla bu ölçüleri dikkate aldığımızda nota basılması ve kullanılması en rahat olan modeldir.

 Son olarak kapsamlı bir şekilde bilgi aldığımıza göre bu muhteşem çalgı aletinin en çok merak edilen fiyat konusu ile ilgili yapmış olduğum kapsamlı araştırmaları yazımın devamındaki başlıkta inceleyebilirsiniz.

 

Ukulele Tavsiyesi

Ukulele tavsiyesi bir çok kullanıcının sipariş vermeden evvel araştırdığı bir konudur. Hangi ukulele modelini almalıyım ? ya da hangi markanın sesi daha güzel gibi bir çok soru ile karşılaşmaktayız. Genellemelere ve sipariş adetine bakacak olur isek; midex marka ukulele modelleri diğer markalara nazaran oldukça fazla tercih edilmektedir. Ukulele öneri bloglarında da karşımıza midex markası sıkça çıkmaktadır. 

 

Ukulele Fiyatları

Ukulele fiyatları direkt olarak seçtiğiniz tür ve kaliteye göre değişkenlik gösteren unsurdur. Fakat kalite bakımından eşit olarak ele alırsak bu konuyu, fiyat bakımından en uygun ukulele türleri,  convert veya tenor olarak bulunmaktadır. Elbette sahnelerde kullanılan eletronik ve sesi daha geniş alanlara yaymak için kullanılan modelleri daha pahalıdır. Fakat benim size tavsiyem öncelikle el tipinizi göz önünde bulundurarak ve sesinizin rengine en uygun ukulele türünü belirleyip geniş ve kapsamlı ukulele fiyatları hakkında araştırma yaparak kullanım seviyenize en uygun ürünü satın almanızdır. Tabi hem kaliteli hem de güvenilir marka ürünleri olmasına özen gösteriniz.

 

Ukulele ile ilgili olarak birçok açıdan ele almış olduğum bu yazıyı en akıcı ve açıklayıcı şekilde sizler ile paylaşmaya çalıştım. Ben Uğur Can Selli, umarım yazımı beğenmiş ve ihtiyacınız olan bilgilere ulaşmışsınızdır. Bir sonraki yazımda görüşene dek kendinize iyi bakın…

Çerez Kullanımı