Hoparlör

Hoparlör 1900’lü yılların başlarında tasarlanmış ve 1925 yılında ilk kez dünyaya tanıtılarak kullanılmaya başlamış ses sistemi ürünüdür. İlk tasarımı ile günümüz modern hoparlörleri arasında neredeyse hiçbir fark olmayan hoparlörler oldukça basit bir çalışma sistemine sahiptir. Bu sebeple hoparlörler tarihçesinde çok büyük farklılaşım göstermemiştir.


Hoparlör ses sistemi dünyasında elektronik ortamdaki ses sinyallerini akustik ses sinyallerine çeviren cihazdır. Kendi organlarımızla kıyaslarsak hoparlörler için ses sistemlerinin ağzı diyebiliriz. Ses sistemlerinde sesin çıkış noktası hoparlörlerdir. Hoparlör İngilizce’ de speaker olarak adlandırılır. Speaker kelimesini tam olarak Türkçe’ ye çevirirsek, konuşucu, konuşan anlamını çıkarabiliriz. Bunu göz önüne aldığımızda hoparlör için ses sisteminin ağzı benzetmemiz daha sağlam bir taban üzerine oturtulmuş olacaktır.


Hoparlör Yapısı ve Çalışma Prensibi

Bilindiği üzere hoparlör titreşimler oluşturarak elektronik ses sinyallerini havaya yayarak akustik ses sinyallerine dönüştüren cihazdır. Peki bu işlemi nasıl gerçekleştirir. Bu işlemin nasıl gerçekleştiğini anlayabilmek için öncelikle hoparlör yapısından yani hoparlör parçalarından bahsetmemiz gerekmektedir.


Hoparlörün parçaları basitçe, mıknatıs, hoparlör sepeti, ses bobini ve konik yapıdan oluşmaktadır diye sıralanabilir. Hoparlör sepeti, hoparlör parçalarının işlevsel olarak bir arada bulunmasını sağlayan ana iskelettir. Hoparlör mıknatısı bir diğer deyişle magnet sepetin altında bulunur ve ortasında boşluk olan yuvarlak bir yapıya sahiptir. Magnetin ortasındaki boşluğa ses bobini yerleştirilir. Ses bobini aynı zamanda kağıt ya da plastik malzemeden imal edilen konik yapının alt kısmında sabitlenmiştir. Hoparlör mıknatısının manyetik gücü, ses bobinine gelen elektrik yükleri sayesinde ses bobinini aşağı ve yukarı yönde hareket ettirir. Bu sayede konik yapı da titreşimlerle hareket eder ve elektrik sinyallerini titreşimler haline dönüştürerek hava yoluyla ses dalgalarına dönüştürür.


Hoparlör Özellikleri:

Hoparlör özellikleri ses karakteri, boyut ve güç özellikleri olarak basitçe sınıflandırılabilir. Bu yazımızda daha önce de bahsettiğimiz gibi ses karakteri olarak hoparlörler, bas, mid ve tiz olarak sınıflandırılır. Bas karakterli hoparlör bas ses aralığında yani daha düşük frekanslarda sesleri daha güçlü ve kaliteli çıkarmak için tasarlanmış ve üretilmiştir. Mid karakterli hoparlörler orta frekanslarda ses karakterine sahipken tiz karakterli hoparlörler ise yüksek frekanslı sesleri yani tiz sesleri daha güçlü ve kaliteli olarak üretebilirler. Tiz hoparlör tweeter olarakta isimlendirilir. Hoparlör boyutu, hoparlörün çapını belirtir. Bu ölçümler inç birimiyle nitelendirilir. Çok küçük çapta hoparlörler bulunduğu gibi çok büyük hoparlörlerde üretilmektedir.


Hoparlör gücü, hoparlörün ses çıkış gücü yeteneğini nitelendirmek için kullanılan sınıflandırma yöntemidir. Hoparlör gücü ‘watt’ birimiyle anlatılır. Hoparlör ses gücünü anlatmak için iki farklı terim vardır. Bunlar ‘peak’ ve ‘rms’ olarak adlandırılır. Peak gücü hoparlörün maksimum ses gücünü gösterir. Peak kelimesi İngilizce ‘tepe’ anlamına gelir. Yani hoparlörün tepe gücü peak gücü olarak nitelendirilir. Rms ise hoparlörün gerçek gücünü anlatmak için kullanılan terimdir. Hoparlör gücünden bahsederken 5 watt, 150 watt, 1000 watt hatta 2000 watt gibi ses güçleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu değerler genel olarak hoparlör için peak gücünü belirtmektedir.


Hoparlör Ne İşe Yarar ?

Ses yükseltmek ve sesi daha çok kitleye ulaştırmak için kullanılan hoparlörler, son zamanlarda en çok tercih edilen ve olmazsa olmaz ses sistemi ekipmanlarındandır. Ses iletimi noktasında önemli bir faktöre sahip olan hoparlör, watt özelliklerine göre çeşitlenmektedir. Yoğun ses gerektiren durumlarda kuvvetli hoparlörler tercih edilse de dinleti tadında iletilmesi gereken ses uygulamalarında daha düşük watt'lı hoparlörler kullanıldığı görülmektedir. 


Hoparlör Çeşitleri

Ses sistemi alt kategorisinde yer alan hoparlör, kendi içerisinde bir çok çeşit ve modele ayrılmaktadır. Açık alanlar da kabin hoparlör kullanımının yanı sıra, iç mekanlarda duvar ya da tavan hoparlörleri kullanılabilmektedir. Açık mekanlarda daha güçlü hoparlör çeşitleri tercih edilse de kapalı mekanlarda aşırı güç ihtiyacı olmadığından daha düşük watt özelliklerine sahip hoparlör modelleri kullanılmaktadır. 

Hoparlör kullanım amacı ve kullanım yerine göre çeşitlilik gösterir. Bunun yanı sıra ses karakterine göre de sınıflara ayırılır. Bas karakterli hoparlör, mid karakterli hoparlör ve tiz karakterli hoparlörler bu şekilde sınıflanan hoparlörlerdendir. Kullanım yerine göre sınıflanan hoparlörler ise duvar hoparlörü, tavan hoparlörü, horn hoparlör gibi hoparlörlerden oluşmaktadır. İç mekanda kullanılan hoparlörler ve dış mekanda kullanılan hoparlörler özellik olarak farklılık gösterir. Dış mekan hoparlörleri iklim koşullarından etkilenmeyecek yapıda üretilmekte iken, iç mekan hoparlörleri yağmur gibi iklim koşullarından etkilenebilir. Kabin hoparlörler bir diğer  hoparlör çeşidi olarak sınıflandırılabilir. Kabin hoparlörler aktif kabin hoparlör ve pasif kabin hoparlör olarak ikiye ayrılır. Aktif kabin hoparlörler kendi anfi katları sayesinde anfi gücüne ihtiyaç duymazken pasif kabin hoparlörler tek başına güç üretemez ve ses veremezler. Bu sebeple pasif kabin hoparlörler ayrıca anfi ya da power miksere ihtiyaç duyarlar. Trafolu ve trafosuz hoparlör olarak sınıflandırılan hoparlör türleri ile karşılaşmanız mümkündür. Ses kaynağından uzak ya da çok sayıda hoparlörü bir arada kullanmanız durumunda, trafolu hoparlörler kullanılmalıdır. Bu gereklilik hoparlörün güç kaybını önlemek için ortaya çıkmaktadır. Eğer anfiniz trafolu bir çıkışa sahipse trafolu hoparlör kullanımı zorunludur.


Hoparlör Fiyatları

Yonkamuzikmarket.com hoparlör çeşitleri konusunda en iyi hoparlör fiyatları ile şık kampanyalar sunar. En ucuz hoparlör fiyatları, esnek ödeme koşulları ve kredi kartına taksit fırsatlarıyla istediğiniz tüm hoparlör çeşitlerini online sipariş edebilirsiniz. Üstelik 30 TL üzerindeki tüm siparişleriniz için kargoyu bedava sunuyoruz.

Ekonomik fiyatlarla aktif hoparlör çeşitleri, pasif hoparlör çeşitleri ve taşınabilir kabin sistemlerini, tek tıkla satın alabilirsiniz.


En İyi Hoparlör Fiyatları Yonka’da

Hoparlör fiyatı araştırması yapıldığı zaman, çok ucuz hoparlör fiyatı ile karşılaşılabileceği gibi çok yüksek fiyatlara da hoparlörler ile karşılaşılabilir. Hoparlör fiyatı farlılıkları en çok sizin ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik göstermektedir. Hoparlör fiyatı farklılıklarına sebep olan etkenleri sıralamamız gerekirse bunları, hoparlör markası, hoparlör boyutu, hoparlör yapımında kullanılan malzemeler, hoparlör ek özellikleri ve satıcılar arasındaki rekabet durumu olarak sıralayabiliriz. Aynı özellikte olan farklı hoparlör modellerini, farklı markalarda farklı fiyatlar ile görebilirsiniz. Marka faktörü hoparlör fiyatı üzerinde etkin rol oynamaktadır. Aynı marka ve model hoparlörleri dahi farklı fiyatlar ile satın almanız mümkündür. Bunun sebebi satıcılara arasındaki rekabet ortamı olabilir. Hoparlör fiyatı araştırması yaparak daha ekonomik seçimler yapabilmeniz mümkündür.


En İyi Hoparlör Markaları Yonka’da

Yonka Müzik A.Ş, Türkiye’nin lider markası olarak global ürün ağı sunar. Hoparlör teknolojilerinde dünyanın en iyisi olan markalarla, en şahane hoparlör çeşitlerini size özel sunar. Profesyonel tasarım özellikleri, konforlu kullanımları ve ses kalitesinde üstün performans sağlayan hoparlör modelleriyle hizmet sunuyoruz.

 

 

₺1.380,00 KDV Dahil
₺2.453,00 KDV Dahil
%44 İndirim
%44İndirim

 

 

 

₺1.500,00 KDV Dahil
₺2.453,00 KDV Dahil
%39 İndirim
%39İndirim

 

 

 

₺1.380,00 KDV Dahil
₺1.708,00 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
Yeni Ürün

 

 

 

₺1.950,00 KDV Dahil
₺2.975,00 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Yeni Ürün

 

 

 

₺1.250,00 KDV Dahil
₺1.708,00 KDV Dahil

 

 

 

₺2.900,00 KDV Dahil
₺4.159,00 KDV Dahil
%30 İndirim
%30İndirim

 

 

 

₺2.200,00 KDV Dahil
₺4.159,00 KDV Dahil
%47 İndirim
%47İndirim

 

 

 

₺1.600,00 KDV Dahil
₺2.889,00 KDV Dahil
%45 İndirim
%45İndirim

 

 

 

₺1.600,00 KDV Dahil
₺2.889,00 KDV Dahil
%45 İndirim
%45İndirim
Çerez Kullanımı