⁠   ⁠

Kamera Mikrofon ile Görüntülerinize Daha Kaliteli Ses Aktarın

Yeni model kameralarda yeterli olsa da, dış çekimlerde, rüzgarlı havalarda, röportajlarda, youtuber çekimlerinde ve profesyonel çekimlerde mutlaka kamera mikrofonu tercih ediliyor. Sesleri daha net alan ve dip ses dediğimiz sesleri yok eden bu harici mikrofonlar, konferans salonlarında veya tanıtım videolarında da kullanılıyor. Seslerin net gitmesi gereken yerlerde satın alınan bu video kamera mikrofonu ürünleri, markalara göre ve fiyatlara göre ayrılıyor.

 

Aksiyon Kamerası Mikrofon Çeşitleri

Genellikle profesyonel çekimler için tercih edilen kablolu ve aksiyon kamerası mikrofonu modelleri kategorimizde yer almaktadır. Küçük ve kullanışlı bir yapıya sahip olan kamera için yaka mikrofonu da bu alanlarda kullanılmaktadır.

 

DSLR kameralar için kullanabileceğiniz kamera mikrofonu ise DSLR kamera mikrofonu kategorimizdedir.

 

Artık yeni kameralarda olan üst kısımlar için üretilen aksiyon kamerası mikrofonu çeşitleri ile istediğiniz ses kalitesine ulaşabilirsiniz.

 

Kamera Mikrofon Detaylı Bilgiler


Hepimizin mikrofon hakkında aşina olduğu bilgiler vardır. Ancak yine de özetle bilgi vermek gerekirse, mikrofonlar hava üzerinde serbest şekilde dolaşan ses dalgasını algılayıp, elektronik ses sinyallerine dönüştüren profesyonel ses sistemleri çeşididir. Mikrofonları beş duyu organlarımızdan biri olan kulağa benzetebiliriz. Çünkü mikrofon, bütün ses sistemlerinden sesleri algılayan, duyan bir kulak görevi görür. Kamera mikrofonları hakkında sizlere kapsamlı ve detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımız da ilk önce kamera mikrofonlarının kullanıldığı alan ve özellikleri, çeşitliliği hakkında önemli bilgiler anlatacağım. Kullanım alanlarına ve amaçlarına göre özel olarak pek çok marka ve firma tarafından üretilen mikrofonların her geçen gün kullanım alanları, internet üzerinden yapılan çekimlerden dolayı bir hayli artmıştır. Yeni model üretilen kameralar artık röportajlarda, konferans salonlarında, youtuber çekimlerinde, tanıtım videosunda, dış çekimlerde vs. hava rüzgarlı olsa bile profesyonel çekimleri ve ses algısı sayesinde kamera mikrofonu hiç şüphesiz tercih edilenlerdendir. Sesleri net ve kaliteli alması, gereksiz sesleri yok etmesi gibi özellikleri sayesinde aksiyon kamera mikrofonlarına ilgi büyük. 


Kamera Mikrofonlarının Çeşitleri


Günümüzde profesyonel çekimlerde sıklıkla tercih edilen mikrofon türleri iki kısma ayrılır, kablolu ve kablosuz kamera mikrofonları olarak bilinen bu iki kategorinin bir alt kısmı ise mikrofon türleridir. Bunlar; el mikrofonları, yaka mikrofonları, kafa ve masa mikrofonları gibi türleri bulunmaktadır. Elbette sizler bu modellerden kullanım amacınıza uygun olan bir cihazı tercih edebilirsiniz. Minik ve kullanışlı bir yapısı sayesinde yayıncı grupları genel olarak kamera için yaka mikrofonlarını sıklıkla tercih etmektedirler. Bende şimdi sizlere sıklıkla ilgi duyulan kamera yaka mikrofonlarını anlatmak ve bu konu hakkında bilgi vermek isterim.


Kamera Yaka Mikrofonları 


Günümüzde sıklıkla kullanılan yaka mikrofonları, mikrofonlar sınıfında yer almaktadır. Ve kablolu ile kablosuz türleri bulunan kıyafetlerin yaka kısımlarına klipsini takarak kullandığımız minik ve kullanışlı bir mikrofon türüdür. Hayatımızın büyük bir bölümünde sıklıkla karşılaştığımız, sunucular, haber spikerleri, konuşmacılar, sosyal medya yayıncıları vb. birçok yerler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra müzik klibi hazırlamak istiyorsanız, yaka mikrofonları doğru bir tercih olmayabilir. Unutmayın ki her alana uygun özel mikrofonlar üretilmektedir.


Fotoğraf Makinesi Mikrofonu Özellikleri


Fotoğraf makinesi mikrofonlarının özelliklerinden bahsedeceğim ama önce yapısı ve çalışma şeklinden bahsetmek isterim. Bildiğiniz üzere bütün mikrofonlarda olduğu gibi bu mikrofon modelimizde de mikrofon kapsülü, iletken bir kablo ve ses işlemcisi bulunmaktadır. Ve dinamik yapıda condenser mikrofon olarak üretimi gerçekleştirilir. Kablolu ve kablosuz fotoğraf makinesi mikrofonu türü bulunmaktadır. Kablolu yaka mikrofonları, ses işlemcisi direk anfiye ya da miksere kablo yardımıyla bağlanır ve özgürce hareket etmenizi kısıtlar. Ellerinizi serbest bırakarak konuşma gerçekleştirebilirsiniz fakat, ses işlemcisinin yani anfi ya da mikserin yanından uzak kalamazsınız. fotoğraf makinesi mikrofonları ise, bir mikrofon, bir alıcı ve bir vericiden oluşur. Mikrofonun vericisi ile mikrofon konuşmacı üstünde bulunarak, mikrofon alıcısına kablosuz bir bağlantı ile ses iletimi sağlamaktadır. Ve herhangi bir ses işlemcisine kablolarla bağlı olmadan mikrofondan sesi iletebilir. Ve bu özelliği sayesinde konuşmacı özgürce hareket edip ellerini serbest kullanabilir. Hem de herhangi bir ses işlemcisi yanında durmak zorunda kalmaz. Bu sebeple sizlere tercih edebileceğim kablosuz yaka mikrofonlarını anlatmak isterim.


Kamera Kablosuz Mikrofon

Bildiğiniz üzere yaka mikrofonları, mikrofonlar kategorisinde yer alan ve kıyafetlerin yakasına klipsi sayesinde takılarak kullanılan bir mikrofon türüdür. Kablosuz yaka mikrofonu adı haricinde de kamera kablosuz mikrofon adıyla da bilinir. Yaka mikrofonlarının kablosuz modeli, daha kolay bir kullanım sağlar ve ses kalitesi olarak en üst seviyelerde olduğundan bu mikrofon türünü daha çok önermekteyiz. 
Kamera kablosuz mikrofon için çekim mesafesini ise şöyle anlatabiliriz, kablosuz yaka mikrofonları alıcı ve mikrofon arasında bağlantı sağlama türüne göre değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak, uhf kablosuz yaka mikrofonları ve vhf kablosuz yaka mikrofonları gibi örnekler gösterebiliriz. Bu bağlantılar içerisinde en çok vhf, fm ve uhf band bağlantı türleri kullanılır. Bu bağlantı türleri kablosuz yaka mikrofonlarının iletişim amacı ile kullandığı frekans aralığının kısaltma adlarıdır. Fm band türleri düşük özellikli bir bağlantı çeşididir. Uhf band ise daha geniş bir mesafede yüksek çekim sağlar. Bu nedenle de mikrofonların kullandığı iletişim şekline göre mesafelerde çekim oranları değişmektedir. Bazı merak edilen konuları aşağıda açıklamaya çalışacağız;


Kamera Mikrofonu Seçerken Nelere Dikkat Etmem Gerekir ?


Mikrofon seçimini yaparken her şeyden önce yapmanız gereken, ihtiyaç duyduğunuz ürün ve özelliklerinin listesini yapmak ve istediğiniz ürün hakkında detaylı bilgiler edinerek o ürünü çok iyi şekilde tanımanız gerekir. Performans açısından da bakarak en iyi şekilde nasıl açığa çıkarabilirim diye düşünmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu dediklerimi uygularsanız kolayca seçim yapabilirsiniz. Ama öncelikle ihtiyacınıza göre şekillenmesi için, elinizde ki cihaz özelliklerini ve bu cihaza nasıl bir mikrofon bağlaman gerektiğini bilmen önemli olacaktır. Tabi ki yaptığınız işe göre de ihtiyaçlar değişebilir. Örnek verecek olur isek dış mekanda kullanacaksanız el mikrofonları tercih edebilirsiniz. Ama profesyonel bir kamera ile çekim yapacaksanız direkt kameraya bağlı mikrofonlarda mevcut. Ve tüm bunlara ek olarak kablolu ya da kablosuz kamera mikrofonları da bulunmaktadır. Gürültülü bir alanda çekim yapacaksanız kullanacağınız mikrofonun dış seslerden etkilenmemesi için dinamik ya da kardioid kapsül başlıklı mikrofonlar olması size avantaj sağlayacaktır. 


Kablosuz Yaka Mikrofonlarının Kamera İçin Avantajları Nelerdir ?


Yaka mikrofonlarının en büyük avantajlarından biri mikrofon kullanırken aynı zamanda ellerin serbest olmasıdır ve bu sayede el hareketleri ile konuşmanıza jest ve mimik katmanız, beden dili ile ifade etmeniz daha kolay olur. Mesela bir stand up gösterisi yapan bir kişi ya da haber spikerleri, sunucular için yaka mikrofonları hareket özgürlüğü sağlaması sebebi ile tercih edilen bir mikrofon modelidir. 


Kamera Yaka Mikrofonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?


Yaka Mikrofonu alırken sizlere önerim, öncelikle mikrofonu hangi cihazda nasıl kullanacağınıza karar vermeniz olacaktır. Mesela telefonda kullanacaksanız youtuber modelleri bulunan mikrofonları seçmelisiniz. Ama ben ses sistemlerinde kullanacağım derseniz de, dinamik yaka mikrofonunu öneririm. Konforlu kullanımı ve özgürce hareket edebilmeniz adına da kablosuz bir yaka mikrofonu almanız sizler için daha avantajlı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra güvenilir bir internet sitesi üzerinden satın almaya ve e-ticaret yöntemi aracılığı ile ödeme yaptığınıza emin olun. Garantisi olan faturalı ve orijinal ürünler tercih edin. Ve bu sayede aldığınız üründen kaynaklı karşılaşacağınız herhangi bir sorun sonrası ücretsiz bir şekilde çözebilirsiniz. 


Kablosuz Yaka Mikrofonları Marka Tavsiyesi Nelerdir ?


Çekim mesafesi ve kaliteli bir ses sunumu açısından tüm rakiplerine oranla daha çok tercih edilerek fark atan markayı sizler için tedarik ettik. Ve profesyonel kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen kablosuz yaka mikrofon modeli, Lastvoice Lv-802 yy ile Lastvoice Lv-502 yy ‘dir. 
 

Kamera Mikrofonu Fiyatları

Sokak röportajı, twitch yayınları, amatör çekimler ve profesyonel çekimler için çok kaliteli ve dip sesi olmadan, net bir ses sunan kamera mikrofonları, video kamera mikrofonu olarak da kullanılabilirler. Kullanım alanlarında genellikle en çok tercih edilen mikrofon fiyatları bunlardan oluşuyor. Giriş olarak 3.5mm girişe de sahip olan bu ürünler, ucuz fiyatlarıyla ve taksit seçenekleriyle kategorimizde satıştadır. Bütçenize göre oluşan kamera mikrofonu fiyatları, dayanıklı ve kaliteli olan Sony, Rode, Boya By, Doppler, Osawa, Sennheiser gibi markalarla öne çıkıyor. 

 

Kamera Mikrofonu Hakkında Sık Sorulan Sorular


Kamera Mikrofonu Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kamera mikrofonu seçimi yapmadan önce, diğer her seçiminizde olduğu gibi bir ihtiyaç yani gereksinim listesi yapmanız gerekmektedir. Bunun için, alacığınız ürünü de iyi tanımanız ve onun tam performansını bilmeniz veya onu nasıl açığa çıkaracağınızı anlamanız gerekmektedir. İşte tüm bunlar için, birazdan değineceğim hususlara dikkat ederseniz, tüm bun saydıklarımı kolayca yapabilecek bir bilgiye sahip olacaksınızdır. Konuya dönecek olursak, öncelikle ihtiyaç ve gereksinimlerin ne tür faktörlere göre oluştuğuyla ilgili başlamak istiyoruz. İlk olarak, elinizdeki cihazın özelliklerini ve ona ne tür mikrofon bağlamanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekmekte. Bunlar, yaptığınız işin ihtiyacına göre de değişebilir. Mesela, açık alanda kullanacaksanız, el mikrofonu tercihi yapmanız daha olasısıdır. Ancak, profesyonel bir kameraya sahipseniz, direkt olarak kameraya monte edilen mikrofonlarda mevcuttur. Bunun yanı sıra, kablolu ve kablosuz kamera mikrofonu olarak da sizlerin kullanım alanına göre her bir ürün çeşitlilik gösterebilmektedir. İkinci olarak, mikrofon özelliği gereksinimi de önemlidir. Mesela, profesyonel bir canlı çekim yapacaksanız, elinizdeki mikrofonun hiçbir arka gürültü sesten etkilenmemesi için özel kardioid veya dinamik kapsül başlığa sahip mikrofonlar bizlerin tavsiyesi olacaktır. Diğer yandan, profesyonel bir konserde kullanma fikriniz varsa, frekans aralığı ve desibel kalitesi olabildiğince geniş bir aralık ve yüksek değerlerde olmalıdır. Son olarak, cihazları ve yapacağınız işi tanımlayabiliyorsanız, seçim yapmanızda ciddi anlamda bir eleme yapabilme imkanı sunacaktır.


Kamera Mikrofonu Çeşitleri Nelerdir?

Kamera Mikrofonu Çeşitleri, günümüz yeni mesleklerinden olan youtube veya twitch yayıncılığı gibi yeni işler her geçen gün doğmaktadır. Bunun için, kamera mikrofonu markaları ve diğer distribütör firmalar sırf bu gereksinimlere özel cihazlar üretmektedir. İşte bu noktada, kamera mikrofonu modelleri ve çeşitliliği oldukça artmaktadır. Örneğin, telsiz kamera mikrofonu olarak anılan ve el veya yaka olmak üzere farklı kasalarda ve özelliklerde cihazlar mevcuttur. Diğer yandan, direkt olarak kameraya monte tüylü başlıklı kamera mikrofonları da bu kategoride oldukça sık karşınıza çıkabilme ihtimali yüksek olan diğer bir üründür. Bunlar dışında, özel kapsüllü ve belli başlı işlere göre üretilen condenser yapıda veya kardioid gibi değerli kapsüllere sahip olan kamera mikrofonu modelleride bardır. Ancak, genel olarak çeşitlere göz gezdirdiğiniz zaman, el mikrofonu daha geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu göreceksinizdir.


Kamera Mikrofonu İçin Ödeme Yöntemi ve Kargo Süresi Nedir?

 

 

Kamera mikrofonu için ödeme seçenekleri ve kargo süresi için her müşterimizin aklında olan ortak soru işaretleridir. Öncelikle, ödeme seçenekleri hiçbir yerde bulamayacağınız 6 ay vade farksız ve 12 ay taksite kadar çıkabilen her kartta ortak olmak üzere imkanlar sunmaktadır. Ek olarak, Havale veya EFT gibi seçimlerde ekstra indirimlerden yararlanabilir, müşteri hizmetleri numarasından bizlere ulaşarak ekstra ürün veya diğer konularda yardım alabilirsiniz. Son olarak, kargo süresi hafta sonu veya özel günler dışında ve çalışma saatleri içerisinde aynı gün kargolama garantisi vermekteyiz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yonka Elektronik A.Ş. olarak web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanmaktayız. Sitemizde kalmanız halinde çerez erişimine izin vermiş sayılırsınız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.