%8 İndirim
%8İndirim
Ücretsiz Kargo
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı!
Vade Farksız 8 Taksit
Çok Satan
%12 İndirim
%12İndirim
Ücretsiz Kargo
Vade Farksız 8 Taksit
Tükendi
Ücretsiz Kargo
Vade Farksız 8 Taksit
Çok Satan
Tükendi
Ücretsiz Kargo
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı!
Vade Farksız 8 Taksit
Çok Satan

Referans Monitörü

Referans monitörü, adından da anlaşılacağı gibi müziği ya da oluşturulan sesi size yani dinleyiciye refere eden monitör hoparlör tipidir. Genelde stüdyolarda kullanılan referans monitörleri kaliteli ses ürettiğinden dolayı evde, işyerinde ya da benzeri yerlerde müzik dinlemek amacı ile de kullanılabilmektedir. Stüdyolarda oluşturulan ses kaydının oluşturulma aşamasında bir çok ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ekipmanların başında da referans monitörleri gelmektedir. Yapılan işin kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun, yapım aşamasında size referans olacak bir monitör olmaz ise kuşkusuz ki hatalar meydana gelecektir. Bu hatalar ise hem zaman kaybı hemde sabır kaybı yaşatacaktır :) Bu sebeple her stüdyoya bir monitör kampanyamıza sizleri de bekliyoruz…

 

Referans Monitörü Nedir 

Referans monitörü nedir ? nasıl kullanılır bu monitörler ? Aslında bu soru stüdyo işine yeni başlayan her bireyin cevabını araştırdığı konulardan biridir. Çünkü o kadar geniş ve kapsamlı bir konu ki herşey anında öğrenilmiyor ve tecrübe edilmesi ya da tecrübe edenlerden bilgi alınması gerekiyor. Stüdyoyu kurdunuz; mikrofonu ses kartını aldınız kayıt yapmaya da başladınız ama yapılan bu kayıtları dinlemeden ya da hataları farketmeden nasıl ilerleyebilirsiniz ? tabii ki ilerleyemezsiniz  tam da bu nokta da referans monitörlerinin önemini bir kez daha anlıyoruz. Uzun lafın kısası; referans monitörü kayıt stüdyolarının bel kemiğidir bir başka deyişle hakemidir. 

 

Referans Monitörü Kullanım Alanları

Referans monitörünü en sağlıklı biçimde nerede kullanacağınız en iyi şekilde bilmek için referans monitörünün ne için kullanıldığını iyi bir şekilde kavramalısınız. Referans monitörü üst seviye ses sistemlerinde tercih edilen bir aygıttır. Bu aygıt üst düzey ses kabiliyetlerine sahip olmakla birlikte işin mutfağında sesi en iyi şekilde incelemenize olanak tanır. Bildiğiniz üzere günümüzde bilgisayarlarda sıklıkla tercih ettiğimiz monitör yani ekranlarımız vardır. İşte ekranlardan mevcut görüntüyü görür amaçlarımız doğrultusunda ise görüntü üzerinde değişiklikler yapabiliriz. İşte mevcut sesin en ince ayrıntısına kadar işitebilmeniz için tasarlanan ve geliştirilen üst seviye stüdyo ekipmanıdır.

İşte en temel kullanım alanı stüdyolar ise ortaya çıkmış oldu. Fakat bildiğiniz üzere stüdyo denildiğinde kayıt stüdyolarımız aklımıza gelirdi. Çünkü teknoloji çok gelişmemiş ve ürünler her yerde temin edilememekte idi. Günümüzde ise home stüdyoları başta olmak üzere birçok farklı amaç için ürün ihtiyacı doğmuş böylece stüdyo monitörü olarak bilinen referans monitörü ürünlerinin kullanım alanları artmıştır. Sese en iyi şekilde referans alabilmek ve inceleyebilmek için geliştirilen referans monitörleri satın alırken kullanım amaçlarınızı en iyi şekilde bilmeniz ve bu ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verebilecek referans monitörü modellerini temin etmelisiniz.

Youtube için tercih edilen referans monitörü yani youtuber için referans monitörü modelleri genellikle home stüdyoları için değerlendirilen çok üst seviye olmayan ürünlerdir. Fakat bildiğiniz üzere artık youtube ve benzeri sosyal medya içerik üretilen platformlarda kalite çok yükseldiği için çok iyi bir içeriğin yanı sıra ses ve görüntü özellikleri ön plana taşımak için oldukça önemli unsurlar haline dönüşmüştür. Referans monitörü modellerini youtube için dahi satın almak istiyorsanız güvenilir ve bu alanda profesyonel olan tedarik kanallarından satın almaya özen gösteriniz.

Ayrıca youtube başta olmak üzere Twitch, Facebook, İnstagram, TikTok ve benzeri uygulamalarda dahi bu tür üst düzey ses sistemlerine mutlaka ihtiyaç duyulur. İster ev düzeyi ister daha üst düzey ses monitörleri satın alırken mutlaka bütçe, kullanım düzeyi ve benzeri unsurları göz önüne alarak satın almalısınız. Bu yüzden benim sizlere tavsiyem doğru markayı doğru tedarik kanalından sizin ihtiyaçlarınıza en iyi şekilce cevap verecek referans monitörü modelini satın almalısınız.

Referans monitörleri için başlıca dünya çapında kabul edilen markalar bulunur. Bu markalar ise başlıca Yamaha referans monitörü, jbl referans monitörü, m audio referans monitörü, mackie referans monitörü, behringer referans monitöri ve Midex referans monitörü markalarıdır. Bahsettiğimiz bu stüdyo ortamları için geliştirilen referans hoparlör modellerini güvenilir tedarik kanallarından uzun vadede sizlerin işini görecek potansiyele sahip özellikleri bulunan modelleri satın almalısınız.

 

Ses Monitörü

Ses monitörü, adından da anlaşılacağı gibi kendi sesini duymak demektir. Aslında referans monitör isminin bir diğer adıdır da diyebiliriz. Bir çok kişi ses monitörlerini stüdyo da kullansa da bazı müzik uygulamacıları canlı müzik sahnelerinde de monitöre ihtiyaç duymaktadır. Buna biz müzisyenin sahne de kendini duyması da diyebiliriz aslında.. Genelde sahnelere müzisyen sayısı kadar ses monitörü yerleştirirler. Bunun sebebi ise her müzik icracısı kendini tane tane duymasıdır. Kuşkusuz ki müzik kendini dinlemeden duymadan yapabileceğiniz bir sanat değildir. 

 

Monitör Hoparlör

Monitör hoparlör, profesyonel sahnelerde kullanımı şart haline gelmiş müzisyenin dinleme hoparlörüdür. Kendi içerisinde çeşit ve modellere ayrılan monitör hoparlörler, watt, inç (ebat), ses karakteri ve daha bir çok kritere göre birbirlerinden ayrılmış durumdadır. Genelde aktif yani amfili olan monitör hoparlörler, sahnenin yoğun gürültüsü göz önüne alındığında kesinlikle çok güçlü olmalıdır. Sahne de seslerin birbirine karışmaması ve her müzisyenin kendini özel olarak duyabilmesi için monitör hoparlörlerin önemi oldukça büyüktür. Fiyat noktasında ele alacak olur isek; az önce bahsettiğimiz özellik kriterleri önemli rol oynamaktadır. Bir örnekle açıklayacak olur isek; 12 inç 400 watt bir monitör 1500 Lira ise 15 inç 600 watt bir monitör 2000 lira bandında satılmaktadır. 

 

Stüdyo Monitörü

Stüdyo monitörü, yazımızın başından beri açıkladığımız referans monitörü ürününün bir başka ismidir aslında :) çoğu kişi bu ürünü stüdyo monitörü diye adlandırmaktadır. Adına ne derlerse desinler stüdyo monitörü candır. Stüdyonun demirbaşıdır. Stüdyo hoparlörü kullanımı ülkemizde son zamanlarda oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Bunun sebebi ise kullanıcılara sunulan marka , model ve her bütçeye uygun fiyat çeşitliliğidir. 500 Liraya da monitör alabiliyorsunuz 2500 liraya da. Bu tabii ki tamamen sizin bu iş için ayırdığınız bütçe ile alakalı bir durumdur. 

 

Referans Hoparlörün Önemi

Profesyonel kayıt stüdyoları için çok önemli bir rol oynayan referans hoparlör, yapılan kayıtın referesini sağlamak için oldukça önemlidir. Stüdyo müzik uygulamalarında kişinin kendini duyabilmesi ve sesi iyi bir şekilde iletilebilmesi için müzik uygulamacıları referans hoparlör kullanmaktadır. Ses monitörü olarak da bilinen bu ürünler bir stüdyo için olmazsa olmaz ekipmanların başında gelmektedir. Stüdyo uygulamacısının bir mikrofona ne kadar ihtiyacı var ise aktif monitöre de aynı şekilde ihtiyacı vardır. 

Stüdyo Monitör Özellikleri

İki yollu stüdyo monitörü olarak geliştirilen donanımlar, yüksek kalite sunumlarıyla fiber kompozit malzemelerden üretiliyor. Ancak marka ve modellere bağlı olarak farklı materyallerden de üretim yapılmaktadır. PVC, ahşap veya plastik çeşitlerinde kabin sistemleri bulunmaktadır.

Ürünlerin kabin özellikleri, titreşim azaltan fonksiyonları ile ses kalitesine doğrudan katkı sağlamaktadır. Akustik formda birbirinden farklı özellik sunan stüdyo monitörü çeşitleri bulunmaktadır.

 

Referans Monitörü Fiyatları

Referans monitör fiyatları, hoparlör boyutuna, markasına, modeline, ses kalitesine, tasarım özelliklerine, ek özelliklerine ve satıcılardan kaynaklı durumlara bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. İhtiyaç duyduğunuz ses kalitesi ve ses gücüne göre ödeyeceğiniz miktarda değişecektir. Aynı özelliklerde ve kalitede iki ürün farklı fiyatlar ile satılır çünkü bu iki ürünün marka değeri birbirinden farklıdır. Aynı marka ve modelde iki ürün farklı satıcılarda farklı fiyatlar ile satışa sunulabilmektedir. Bu durum ise satıcılar arasında oluşan rekabet durumlarının fiyatlar üzerinde etkisine örnektir.

Referans Monitörü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Referans Monitörü Nedir?

Referans monitörü nedir sorusu için farklı konulara değinerek basit bir dille anlatmaya çalışacağım. Öncelikle, referans monitörlerinin kullanım alanlarına bakmamız gerekmektedir. Referans monitörleri için stüdyo hoparlörü diyecek olursak yeridir diye düşünüyorum, çünkü genellikle ses kayıt stüdyolarında kullanılan bu cihazlar, sesi en net ve bas olmadan ilettiği için en temiz sesi ancak bu hoparlör modellerinde alabilirsiniz diyebiliriz. Daha sonra, referans monitörü tamamen bas yok dediğimizin üzerine, bağlantı seçenekleri olarak da normal hoparlöre göre farklı gereksinimleri olmaktadır. Ancak, bu hoparlör modelleri için direkt bilgisayara, ses kartından bilgisayara ya da bir mikser yardımı ile bilgisayara bağlayabilme olanağı sağladığı için daha az gereksinimleri olan hoparlör modeli diyebiliriz. Diğer yandan, stüdyo ses sistemlerinin önemli bir gereksinimi olan bu cihaz, ritim ve diğer vokal takip içinde gerçek anlamda takip sağlamaktadır. Bunu için, bazı kullanıcılar kulaklık tercih etse de, yaptığınız işin boyutu yani profesyonelliği arttıkça referans monitörü modellerinin asıl önemini daha iyi anlayacaksınızdır.


Referans Monitörü Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Referans monitörü almadan önce nelere dikkat edeceğinizi tam olarak bilmiyor musunuz? O zaman şimdi söyleyeceklerimi iyi okumanız gerekmektedir. İlk olarak, gerçek rms gücü yani maksimumum çıkarabildiği gücü watt ı bilmeniz gerekmektedir. Ek olarak, ortalama yayın yaptığı ses gücünü de bilmeniz bir öncekinden daha önemlidir, çünkü bizce genellikle seyir ettiği güç aralığı daha doğru rakamlar olacaktır. Diğer yandan, en büyük gereksinimlerinden olan referans monitörü standı ya da diğer adıyla referans monitörü sehpası da oldukça önemli bir yere sahiptir. Ek olarak, referans monitörü izolasyon köpüğü de önemli bir parçadır. Bu saydığım iki önemli parça monitör kadar değerli olduğunu unutmadan paket satın işlemleri yapmanızda yarar olduğunu düşünüyorum. Bu başlığa son olarak, Referans monitörleri için frekans aralığı, frekans tepkisi ve dinleme mesafesi gibi önemli faktörleri de kendi ihtiyaçlarınıza göre ayarlamalar yapıp seçim yapabilirsiniz.

 

 


Referans Monitörü İçin Ödeme Yöntemleri ve Kargo Süresi Nedir?
Uygun referans monitörü için sitemizin sizlere sağladığı birbirinden güzel ödeme yöntemlerine değinmek gerekirse, 12 aya kadar varan taksit imkanlarına ek olarak, 6 ay vade farksız taksit ve EFT veya havale ödemeye özel indirimler mevcuttur. Tüm makaleye son olarak, çalışma saatleri içerisinde verdiğiniz tüm siparişleri aynı gün kargolama garantisi veren firmamız, ücretsiz kargo ile size kolaylık sağlamaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yonka Elektronik A.Ş. olarak web sitesi deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanmaktayız. Sitemizde kalmanız halinde çerez erişimine izin vermiş sayılırsınız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.