₺211,10 KDV Dahil
₺320,00 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
₺380,00 KDV Dahil
₺424,08 KDV Dahil
₺480,00 KDV Dahil
₺536,00 KDV Dahil
₺712,50 KDV Dahil
₺950,00 KDV Dahil
₺32,00 KDV Dahil
₺48,00 KDV Dahil
%33 İndirim
%33İndirim
Ücretsiz Kargo
₺221,11 KDV Dahil
₺280,00 KDV Dahil
Tükendi
₺1.211,25 KDV Dahil
₺1.615,00 KDV Dahil
Tükendi
₺1.681,50 KDV Dahil
₺2.375,00 KDV Dahil
Tükendi
₺231,48 KDV Dahil
₺257,20 KDV Dahil
Tükendi
₺217,22 KDV Dahil
₺241,36 KDV Dahil
Tükendi
₺8.265,00 KDV Dahil
₺10.925,00 KDV Dahil
Tükendi
₺5.985,00 KDV Dahil
₺8.075,00 KDV Dahil
Tükendi
₺1.615,00 KDV Dahil
₺2.185,00 KDV Dahil
Boom Mikrofon
Boom mikrofon, geniş alanda ortam seslerini algılayabilen genelde condenser kapsül geliştirilen mikrofon türüdür. Bom mikrofon diye deGeçmişten günümüze dek daha kaliteli ve verimli sesler alabilmek için çeşitli ortamlarda tamamen ihtiyaçlardan dolayı doğaçlama olarak orta çıkmış bir mikrofon modelidir. Ülkemizde zürafa olarak da adlandırılan bu cihazlar sabit veya uzayıp kısalabilen bir çubuğun ucuna takılı halde kullanılabilen kapsülünün etrafındaki ürünler sayesinde odak noktadaki sesi en verimli ve en net haliyle uzaktan bir insan veya cihaz yardımıyla almamıza yarayan bir cihazdır. Asıl üretim amacı Beggars Of Like isimli 1928 yılında çekilmekte olan bir filmin setinde geniş bir sahne çekimi esnasında mikrofonun görünmemesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Sette ilk olarak mikrofonu bir çiçek saksınının içersinde konumlandırmaya karar veren ekip sonrada mikrofonu bir süpürge sapına bağlayarak kadraja girmeyecek bir açıdan aktörlerin sesini almak amacıyla uzatmasıyla ortaya çıkmıştır. Sonradan birkaç yerde de kadrajdan uzak tutularak benzeri yöntemlerle farkında olmadan kullanılan boom mikrofonu Fox film corporaion’da ses müdendisi olan Edmund H Hansen tarafından hemen hemen aynı amaçlar için kullanılacak benzer bir cihaz için patent başvurusunda bulunmuştur. Hayatımıza televizyonunda girmesiyle ve televizyona olan ilginin her geçen gün daha fazla artmasıyla oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan boom mikrofonların bir kullanıcı mesleği bile ortaya çıkmıştır. Bom mikrofon operatörlerinin de birçok sistemde yer almasıyla bu muhteşem ürünler daha da iyi gelişmiş günümüzde ise birçok çeşit ve farklı detaylarda bulunabilmektedir. Alt başlıktan bu ürünün çeşitleri hakkındaki kısa bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Boom Mikrofon Nedir?

Boom mikrofon (shotgun) iç ve dış çekim alanlarında mikrofon ve operatörün çekim alanı içerisinde yer almadan mikrofonun oyuncular veya konuşmacılara yakın mesafede çalışmasını sağlar ve özel bir kol tarafından idare edilir. Yöneltilen sesi güçlü ve net bir şekilde alır. Çevrede ki seslere karşı daha az duyarlı ve herhangi bir titreşim, rüzgar gibi etkenlerin mikrofona ulaşmasını engelleyen özel bir yalıtıma sahiptir.

 

Boom mikrofon tamamen doğaçlama olarak ortaya çıkmıştır. 1928 yıllarında çekilen bir filmin setinde oldukça geniş bir sahnenin çekimi sırasında mikrofonun gizlenmesi amacıyla sette mikrofonu bir saksı içerisine yerleştirmeye karar vermişler ve mikrofonu da bir sopa ucuna sabitleyip kamera açısına girmeyecek şekilde sahne içerisinde aktörlerin sesini kolaylıkla alabilmesi amacıyla ilk olarak bu şekilde ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde daha da geliştirilip insanların televizyona olan ilgilerinin de artmasıyla yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ve bu bir meslek haline dönüşüp boom mikrofon operatörleri setlerde yer almaya başlamıştır.

Boom mikrofon, birden fazla profesyonel ses ekipmanlarından oluşur. Bu ekipmanlar şunlardır;

 

Shotgun mikrofon: Silindire benzeyen ince uzun bir şekli vardır. Yanlarından ve arkasından gelen sesleri en azami seviyede tutabilmesi ve önden gelen seslere karşı etkili olabilmesi için yapılmıştır.

 

Boom sopası: Boom mikrofon setinin en önemli parçası boom sopasıdır. Bunun yanı sıra boom pole ya da boom çubuğu gibi isimlerde kullanılabilir.

 

Boom Mikrofon Rüzgarlık: Boom mikrofon ekipmanlarından biri de dış mekan setlerinde rüzgarı engellemek adına üzerine takılan tüylü rüzgarlık parçalarıdır.

 

Boom Mikrofon Çeşitleri

Boom mikrofon günümüzde daha da gelişmiş olup birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitleri sizler için kısaca derledik:

  • Olta Boom Tipi: Elde tutarak istenilen bir noktada sesi daha da iyi alabilmek için kullanılan çeşididir.
  • Zürafa Boom Modeli: üç ayaktan oluşan bir aparat üzerine yerleştirilerek hareket halinde kullanılabilinir. Ama aparatın ayakları sabitken boom çubuğu uzayıp kısalamaz.
  • Boom Arabaları: En pahalı olan çeşidi boom arabasıdır. Daha geniş kapsamlı özellikleri bulunup sürekli hareket etme olanağına sahiptir. Oldukça geniş alanlarda ve yüksek seviyelerde uzayabilen bir kola sahip profesyonel işlerde kullanılan kaliteli bir üründür.
  •  

Boom Mikrofon Çeşitleri
İstenilen odak noktasındaki ses üreticisi durumundaki kaynağa ulaşmadan, net ve kaliteli bir şekilde istenilen sesi elde etmeye yarayan televizyonlarda ve sinemalarda vazgeçilmez bir ürün haline gelen boom mikrofonların en yaygın 3 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi olta boom tipidir. Genel kullanım amacı ise elde tutularak istenilen odak noktasındaki sesi almak için kullanılmaktadır. 

İkincisi ise zarafa tip boom modeli diğer bir adıyla giraffe boom’da denilmektedir. Üç ayaklı bir aparatın üzerine konumlandırılarak hareket halinde kullanılabilen yalnız ayakları sabitken boom kolu uzayıp kısalamamaktadır. 

Üçüncüsü ve en pahalı biçimi olarak da boom arabaları yer almaktadır.  Oldukça çeşitli özellikleri bulunan daha kapsamlı hareket kabiliyetine sahip geniş alanlarda profesyonel işlerde kullanılmak için tasarlanan oldukça yüksek oranda uzayabilen kola sahip üst seviye bir üründür.
Günümüzde ise birçok alanda farklı çeşitleri tercih edilen odak noktasındaki sesi en iyi şekilde uzaktan almaya yarayan bu boom mikrofonu için üretilmiş özel aparatlar bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak eğer mikrofona takılmak için tasarlanan farklı hava şartlarına ve kullanım alanlarına göre özenle hazırlanmış süngerler, koruyucu kılıflar yada sesin kalitesini arttırmak için kullanıla bilen birçok ürün bulunmaktadır.

Kullanım alanlarına ve amaçlarına göre çeşitlenebilen bu muhteşem cihazları kimi zaman bir stüdyoda kimi zaman bir çekimde kimi zaman bir profesyonel film setinde oldukça sık bir şekilde rastlayabilirsiniz. Fiyat aralıkları oldukça geniş olan bu cihazları özellikle profesyonel setlerde kullanılan modellerinde kadraja girmeden farklı konumlardan çekim esnasında istenilen yerdeki aktörden çıkan sesi en iyi şekilde almakla görevlendirilen bu ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri ise o anki sahneye gelen ışığı kesmemesine özen gösterilmelidir. Bu ve benzeri tüm aksiliklere olanak tanımamak için sadece bu ürünün konumlandırılmasıyla görevli kişiler kullanılmaktadır.

Son olarak çeşitlerinden ve kullanım amacından bahsettiğim bu ürünü güvenilir ve kaliteli bir firmadan ihtiyaçlarınıza göre uygun bir çeşidini tedarik etmenizi tavsiye ederim.
Çerez Kullanımı