Stüdyo Kayıt Ekipmanları ve Stüdyo Kayıt Setleri

Stüdyo Kayıt Ekipmanları ve Stüdyo Kayıt Setleri
Bir zamanlar müzik kaydetmek sadece profesyonel stüdyoların kontrol odalarıyla sınırlıydı. Bilgisayar kullanımındaki büyük ilereleme sayesinde evlerimizde bile müzik kaydetmek ve üretmek mümkün bir hale geldi. Tabi bu işe başlamak için gerekli olan birkaç önemli stüdyo ekipmanı var:
 

Stüdyo Kayıt seti için gerekenler;

Oldukça güçlü bir bilgisayar
Bir ses arayüzü
Müzik sıralama yazılımı
Bir çift stüdyo monitörü
Stüdyo Kulaklık

Stüdyo ses kartı

condenser mikrofon

 

Tüm stüdyo ekipmanları ve stüdyo kayıt setlerini incelemek için tıklayınız.

Yukarıdaki bu ekipman listesi bir Dijital Ses İş İstasyonu veya DAW olarak tanımlanmıştır. Oluşturacağınız kayıt türüne ve müzik üretimine bağlı olarak, bu temel DAW güvencesini bazı isteğe bağlı donanımlar ile oluşturabilirsiniz:

Bir vokal veya enstrüman mikrofonu
Bir MIDI klavye veya MIDI denetleyicisi
Sanal enstrümanlar ve ses efekti eklentileri
Akustik tedavi aksesuarları
Her ekipman parçasını bir zincirde bir bağlantı olarak görüntüleyebilirsiniz. Ses arabirimi, sesin bilgisayarınızın içine ve dışına çıkmasını sağladığından, yüksek kaliteli bir ses arabiriminde tüm bütçenizi zorlamız ve iyi bir mikrofon almanız gerekiyor. Ucuz mikrofon zincirdeki bağlantı zayıf olur ve kaydınızın kalitesi de sadece mikrofon kalitesi kadar iyi olur. Aynı sözler stüdyo monitörleri veya kulaklıklar hakkında da söylenebilir. Bir ev stüdyosu oluştururken göreviniz bütçenizi dengelemek ve eşit olarak bölmek, böylece zincirin çeşitli bileşenlerinin en iyi karışımını elde etmektir.

Ses arabirimi, dijital Ses İş İstasyonunun temelidir ve bu sayede, bilgisayara ses çıkışı ve çıkmasını sağlar. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek var ve bu sadece birçok farklı türde kayıt ve üretim olduğu için. DAW'yi kimin kullanabileceğini düşünün; bir söz yazarı, bir vokalist, bir gitar oyuncusu, dört parçalı bir grup, bir davulcu, bir elektronik müzisyen, bir koro, bir ses tasarımcısı, bir dijital dj. Her birinin farklı istekleri olacaktır.

Dikkate alınması gereken ana faktör, ihtiyacınız olan giriş ve çıkış kanallarının sayısıdır. Her ses arayüzünde en az iki kanal bulunur. Sol stüdyo monitörünüze giden sol çıkış için bir tane ve doğru çıkış için doğru stüdyo monitörünüze gidiniz. Dijital bir DJ, 4 kanal çıkışa, bir ana sol ve sağ hoparlörlere ve bir monitör sola ve sağa sahip olmalıdır, böylece bir sonraki parçayı işaretleyebilirler. Diğer uygulamalar daha fazla çıktıya ihtiyaç duyabilir.

İki giriş kanalı olan bir ses arayüzünüz varsa, iki ses kaynağını aynı anda kaydedebilirsiniz. Bu, doğrudan bir kanalın bir enstrüman preampuna ve ikinci kanalın mikrofon preampuna takılı bir mikrofona takılan bir gitar olabilir. Bir gitarınız, bir mikrofonunuz, bir donanım sentezleyiciniz varsa ve bunları aynı anda kaydetmeniz gerekiyorsa, o zaman 4 kanal girişe ihtiyacınız olacaktır (biri gitar için, biri mikrofon için ve ikisi de synthesizer'ınızdan sol ve sağ çıktı için). Bir bateri kitini düzgün şekilde takmak için, her biri kendi mikrofon preamp'ına sahip 8 kanal girişine ihtiyacınız olacaktır.

Yazılımın sıraya koyulması fikri, ses parçalarını bir şarkıya katlamaktır, böylece iki ses kaynağını eşzamanlı olarak kaydetmek sıra dışıdır. Seçim genellikle kolaylık sağlar. Bir dizi dış ünite, enstrüman veya senteziniz varsa, fişten çıkarmak ve çeşitli bağlantılara takmak istemezsiniz. Yeterli girdiler içeren bir arayüz seçmek ve takılı olan her şeyi bırakmak daha iyi olacaktır.

Kayıt yapacağınız şeyi anlamadan hangi arabirimin alınacağını bildirmenin imkansız olduğunu görebilirsiniz. Daha fazla kanalı olan bir ses arabirimi genellikle daha az kanallı bir arabirimden daha pahalıdır, ancak bu daha iyi olduğu anlamına gelmez. Özel uygulamanız için uygun bir arayüz seçmeniz gerekir.

Sizlerde stüdyonuzu kurup çalışmalarınızı bir an önce başlatmak istiyorsanız, stüdyo ekipmanları ihtiyaçlarınız için sitemizde ki seçenekleri inceleyebilir, ihtiyacınız olan ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz.
Etiketler: stüdyo ekipmanları, stüdyo ekipmanı fiyatları, stüdyo kayıt ekipmanları, stüdyo kayıt setleri, stüdyo kayıt malzemeleri, stüdyo kayıt için malzemeler
Ağustos 26, 2018
Listeye dön
Çerez Kullanımı