Soprano Ukulele ve En Çok Tavsiye Edilen Modelleri

Soprano Ukulele ve En Çok Tavsiye Edilen Modelleri

Soprano Ukulele ? En Çok Tavsiye Edilen Modelleri

Son yıllarda insanların sanat ve dallarına gösterdiği ilginin artması ile birlikte hayatımıza sonradan giren birçok müzik aleti bulunmaktadır. Bu müzik aletlerinin başında ise ukulele ve kalimba modelleri gelmektedir. Ukulele Hawaii topraklarına ait olduğu kabul edilmiş göçmenler tarafından geliştirilen müzik aletidir. İlk gördüğünüzde küçük bir gitarı andıran bu ürünler ses ve yapı bakımından ayrı bir sınıfta değerlendirilmektedir. Çünkü hem ürettiği ses hem de yapı özellikleri gitar modellerinden oldukça farklıdır. Ukulele kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır. Asıl konumuz olan soprano ukulele ise türleri arasında en küçük yapıya sahip olan modeldir. Soprano ukulele böylelikle oldukça küçük olmakla birlikte en kısa ve en ince seslere sahiptir. Oldukça yüksek ses gücüne sahip olan soprano ukulele modelleri temel ukulele modeli olarak kabul edilmektedir.

En çok tavsiyen edilen soprano ukulele modelidir. Çünkü hem bu sınıfın standart denildiğinde temel üyesi olmasından dolayı hem de ukulele özelliklerini en sade haliyle ses ve yapısında barındıran modeldir. Soprano ukulele modelleri 33 cm tel uzunluğuna sahip olmakla birlikte toplamda ise 53 cm ölçüye sahip olarak üretilmektedir.

Soprano ukulele çeşitlerine göre en zor icra edilen modeldir. Çünkü yapısı oldukça küçük olmasından dolayı sap ve gövde hakimiyeti oldukça güçtür. Soprano ukulele modellerinde elde edilen seslerin kullanımı da zordur. Çünkü oldukça ince bir tınıya sahip olduğu için çoğu kişinin ses tonuna uymayabilir. Fakat ukulele tecrübe etmek istiyorsanız eğer mutlaka denemeniz gereken bu minik ailenin en temek üyesini mutlaka değerlendiriniz. Soprano ukulele modelleri yapı özelliklerini koruyarak günümüze dek gelmiş telli sınıfta değerlendirilen enstrümandır.

Soprano ukulele 4 adet tele sahip olmakla birlikte minik sapı üzerinde sapına oranla perdeler dahi bulunur. Minik gövdesi üzerinde yer alan ses deliği ise ürünü gitara yaklaştırsa da hem sesini duyunca hem de yapısını görünce ayrı değerlendirilmesi gerektiğini fark edeceksiniz. Soprano ukulele başta olmak üzere tüm ukulele modellerini sahnelerde ve dahası birçok müzik türünde kullanabilirsiniz. Elde edebileceğiniz performans ve tınılar sizin kabiliyetleriniz ve verdiğiniz emek ile doğru orantılıdır. Soprano ukulele modelleri cılız sese sahip olmakla birlikte oldukça sempatik ürünlerdir.

Soprano ukulele modellerinizi G, C, E, A veya A, D, F#, B şeklinde akort edebilirsiniz. Başlangıç düzeyinde olan kullanıcılar için notaların harflere denk gelen karşılıklarından da bahsetmek istiyorum. 

C = Do

D = Re

E = Mi

F = Fa

G = Sol

A = La

B = Si

Yukarıda yer alan harflere karşılık gelen notalar doğru bir şekilde ukulele modellerine ukulele tuner yardımıyla akort edilebilir. Ayrıca ukulele modellerinin akort sistemi gitara göre de farklılaşmaktadır. Çünkü tellerin kalınlıkları, sıralanışı ve adeti gitarlardan farklıdır. Ayrıca ilk defa akort edilen ukulele modellerinde gerginlikten dolayı akort bırakma görünebilir. Belli bir müddet kendini bırakacak olan teller zaman içerisinde düzene girecektir. Bunun sebebi ise tellerin kısa bir mesafede gerilmesi yani gövde ve sap mesafesinin küçük olmasından kaynaklı olarak tellerin direnci artmaktadır. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz sabırlı bir şekilde yeni aldığınız soprano ukulele modellerini icra etmeden önce mutlaka akort etmeli ya da akortları kontrol edilmelidir.

Ayrıca son olarak soprano ukulele satın alacak meraklılara birkaç tavsiye de bulunmak istiyorum. Çünkü konuyu bilgi dışında kullanıcılarından edindiğim bilgiler neticesinde de sizlere aktarmak istiyorum. Günümüzde birçok soprano ukulele tedarik kanalı bulunmaktadır. Benim konu ile ilgili sizlere tavsiyem ise mutlaka bütçenize, kullanım düzeyinize ve kullanım alanlarınıza uygun olan ukulele modellerini güvenilir tedarik kanallarından satın almanızdır. Çünkü zıplayan pire veya uke adı verilen bu enstrümanlar ülkemizde oldukça çok talep edildiği için birçok fiyasko ürün piyasada yer almaktadır. Bu yüzden mutlaka güvenilir satış kanallarından ihtiyaçlarınıza uzun vadede cevap verebilecek soprano ukulele modellerini en kısa zamanda satın almanızı sizlere önermekteyiz.

Etiketler: Soprano Ukulele
Kasım 17, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı