Saksafon Nedir ? Saksafon Hakkında Öz Bilgiler

saksafon-nedir

Saksafon Nedir?

Saksafon nedir, En çok merak edilen çalgı aletlerinden biri olan saksafon, yapı bakımından klarnete benzerliği ile dikkat çeken üfleme çalgı aletidir. Kendine has tını ve ses bakımından büyük orkestralarda, sahnelerde, çeşitli müzik gruplarında ve hatta orduların bando takımlarında dahi sıklıkla kullanılmaktadır. Ben ise bu yazımda sizlere saksafon adındaki bu muhteşem çalgı aletini birçok açıdan ele alarak en iyi şekilde sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. İlk olarak nefesli ve üflemeli çalgılar olarak kabul edilen bu çalgı aletinin çalışma prensibini, dahil olduğu çalgı aleti türünden yola çıkarak anlatmak istiyorum. Tüm üflemeli ve nefesli çalgı aletleri genellikle ağızlık yani bek adı verilen kısımdan nefesinizi içeriye üfleyerek aynı zamanda da üzerinde bulunan tuş, delik ve benzeri aksamlar aracılığı ile istenilen ton ve notadan eşsiz sesler üretilmektedir. Ellerimiz ve ağzımız ile kullanılan bu çalgı aletleri yapı ve ses bakımından çeşitlenirken farklı müzik aletleri doğmaktadır. Bahsettiğim gibi de saksafon adındaki bu müzik aleti de iki kısmında değerlendirilen ve ağızlık kısmından nefesimizi üfleyip üzerinde bulunan aksamlar yardımı ile de ses üretilen eşsiz bir müzik aletidir. Ayrıca bu mükemmel müzik aletinin bek adı verilen kısımda kamış adı verilen kendine özgün eşsiz tınıya sahip olmasına ve ses üretimine direkt etkisi olan donanım bilezik adı verilen parça ile ağızlığa sabitlenmektedir. Peki, merak ediyor musunuz saksafon nasıl ortaya çıktı? Bu merakınızı gidermek isterseniz eğer aşağıda bulunan başlığı dikkatlice inceleyiniz.

Saksafon Tarihçesi

Saksafon tarihçesi en çok merak edilen konulardan biri olarak süre gelmiştir. Saksafon Adolphe Sax adındaki 1814 Belçika doğumlu klarnet ustası tarafından 1840 yıllarının başında icat edilmiştir. Bu değerli mucit bu eşsiz enstrümanı hayatımıza katmış 79 yaşında Fransa’nın Paris kentinde hayata veda etmiştir. Saksafonun icadının yanı sıra basklarnetin de tasarımında önemli değişiklikler yapmıştır. Üretildiği yıllarda sıklıkla ordu müziği çalgısı ve klasik batı müziği çalgısı olarak değerlendirilmiştir. Zaman içerisinde de sıklıkla pop ve caz müziğinde yer almasından dolayı, birçok kişi tarafından caz ve pop müziği çalgısı olarak akıllara kazınmıştır. Kendine has eşsiz tınısı olan bu müzik aletinin yapısı ile ilgili detaylı incelemelerim aşağıda yer almaktadır.

Saksafonun Yapısı

Saksafonun yapısı genellikle klarnete benzemektedir. Tıpkı klarnette olduğu gibi iç yüzeyi dört köşe ya da yuvarlak biçimde tek kamışa sahip olan bek yani ağızlığa sahiptir. Tuş sistemi daha çok flütle yakınlık göstermektedir. Saksafon her ne kadar genellikle metalden yapılsa da köken olarak tahta yani ahşap üflemeli çalgı aleti olarak kabul görmektedir. Günümüzde ise saksafon genellikle pirinçten üretilmektedir. Dış yüzeyi ise tamamı ile özelleştirilmeye uygun olup genellikle saydam vernik, gümüş veya altın kaplama olabilmektedir. Bu vernik, gümüş veya altın kaplamalar aynı zamanda ürünü koruyarak paslanmayı önlemekle birlikte ses kalitesini arttırmakta ve son olarak müzik aletinin görsel açıdan da daha ilgi çekici olmasını sağlamaktadır.

Saksafon bölümleri ya da saksafon kısımları olarak değerlendirmek isterseniz temel olarak iki parçadan oluşan bu müzik aletinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Sıkça tercih edilen saksafon türlerini yazımın devamında inceleyebilirsiniz.

Saksafon Çeşitleri

Saksafon çeşitleri hakkındaki kapsamlı ve detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Soprano Saksafon

Soprano saksafon, ailenin icra edilmesi en zor olan üyelerinden biridir. En çok kullanılan ailenin üçüncü en küçük üyesidir. Bu saksafon türü ailenin diğer üyelerine göre daha geniş deliklere sahip olduğu için kullanılması daha güçtür. Bu eksi özellik gibi düşünülmemesi gereken bir unsurdur. Aksine yetenekli çalgıcılar tarafından Altissimo kaydına izin vermektedir. Altissimo, nefesli çalgılar üzerindeki en üst sicildir.

Alto Saksafon

Alto saksafon yeni başlayanların ilk göz ağrısı olmuş kullanım yönünden ailenin en hızlı yol kat etmeye olanak tanıyan türüdür. Genellikle tenor ve baritondan önceki ilk aşama alto saksafonlardır. Klasik batı müziğinde sıklıkla kullanılan bu çalgı aleti en yaygın saksafon türüdür. Konser gruplarında, bandolarda, caz müziğinde ve daha birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Caz müziğinin gelişmesinde direkt olarak etkisi olan saksafon türüdür.

Tenor Saksafon

Tenor saksafon, uzunluğu 81 cm olan bu tür ailenin boyut bakımından orta sıralarında yer almaktadır. Alto gibi oldukça sık bir şekilde çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Bu saksafon türünde kullanılan ağızlık ve ağızlığa bağlı olan parçalar alto ve sopranoya göre daha büyüktür. Caz müziğinin olmazsa olmazıdır.

Bariton Saksafon

Bariton saksafon, büyüklük bakımından 4. Sırada yer almaktadır. Sıkça tercih edilen dört saksafon türünden biridir. Büyük olduğu için tenor ve altoya göre daha az talep edilmektedir. Oldukça tok bir sese sahiptir.

Bas Saksafon

Bas saksafon, oldukça az tercih edilen bu tür ilk icat edilen saksafon türü olarak bilinmektedir. Sadece büyük saksafon orkestralarında kullanılan bu müzik aleti ilk saksafon olarak kabul gördüğü için oldukça özel bir yere sahiptir. 

Saksafon Nasıl Üflenir

Saksafon nasıl üflenir yani saksafonda ses nasıl üretilir, en çok sorulan sorulardan biridir. Saksafon düzenli ve istikrarlı olarak üfleme egzersizlere yapmanız gereken özel bir çalgı aletidir. Ağızlığın kamış sabitlenmiş olan yüzeyi alt dudağınıza, alt dudağınızın da aynı şekilde alt dişlerin ile sıkıştırılarak üst düşleriniz arasına alarak nefes verilmesi ile ses üretilmektedir. Yani alt dişleriniz üzerinde alt dudağınız gelecek ve kamışa temas edecek ağızlığın üst yüzeyine de üst dişleriniz gelecek şekilde ağızlık kısmına nefesiniz aktarılmalıdır. Bu müzik aletinde yeni iseniz sadece ağızlık kısmı, deve boynu denilen kısım ve kamış dahil olmak üzere birleştirerek sadece bu oluşan parçadan düz ses üflemeye çalışınız.

Saksafon Fiyatları

Saksafon fiyatları türlere göre değişebilen karar verdiğiniz ürünü satın almadan önce özenle değerlendirmeniz gereken unsurdur. Tamamı ile saksafon icra düzeyiniz, kullanım yeri ve bütçeniz oranında ele almanız gereken bir unsurudur. Bu konuya örnek tutar vermek gerekirse alto saksafon üzerinden bilgi vermek istiyorum. Bunun sebebi ise oldukça geniş tür ve fiyat ağacına sahip olan saksafonlar arasında meraklılarının ilk olarak en çok tercih ettiği tür alto saksafon olmasıdır. Günümüzde ise üst düzey performanslara gebe olan kaliteli ve uzun vadede kullanabileceğiniz en uygun alto saksafon fiyatı en düşük 2 bin 450 Türk lirasından başlamaktadır. Elbette üretim hammaddesi, türü ve benzeri birçok unsur ile bu fiyat artıp azalabilmektedir. Benim size sunduğum fiyat üst düzey icralarınız için elverişli bir şekilde kullanabileceğiniz alto saksafon fiyatıdır. Bu konuda benim size tavsiyem ise, bu müzik aleti ile ilgili mutlaka üst düzey ilgi ve bilgi sahibi bir kaynak yardımı ile kullanım seviyenizi, alanınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurarak ve mutlaka profesyonel bir tedarik noktasından karar verdiğiniz saksafon modelini satın almanızdır.

Bu yazımda saksafon adındaki eşsiz çalgı aleti ile ilgili yapmış olduğum araştırmalarımı elimden geldiğince akıcı ve verimli bir şekilde sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz ve bu konuda meraklarınızı giderebilmişimdir. Ben Uğur Can Selli, bir sonraki yazımda görüşene dek, esenlik içinde kalın.

Etiketler: saksafon nedir
Şubat 13, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı