Podcast Yayıncılığı İçin Gereken Ekipmanlar

yonkamüzikmarket podcast

Podcast Yayıncılığı İçin Gereken Ekipmanlar

Poscasting olarak kabul edilen dijital alanda üretilen ses ürünlerinin bir dizi halinde bilgisayar ve benzeri elektronik cihazlara indirebilecek şekilde yayımlanmasıdır. Üretilen bu içeriklerin dosya haline ise podcast adı verilir.

Podcast kelimesi ise 2000 yıllarında iPod sözcüğünde yer alan pod yani küçük kapsül anlamına gelen kısmı ile broadcast yani yayın anlamına gelen sözcüklerin bir araya gelmesi ile türemiştir. Buna rağmen sadece iPod ile hayatımıza giren bu sözcük günümüzde sadece iPod için kullanılmamaktadır.

Podcast sistemini en iyi şekilde anlatmak için sizlere kendi yorumumu aktarmak istiyorum. Bildiğiniz üzere internet üzerinde birçok içerik mevcuttur. Belli bir düzeni, devamlılığı olmayan içerikler ses ya da video kaydı olarak geçer. Fakat herhangi bir abonelik ve benzeri yöntemlerle süregelen içeriklerin yayımlanması ve ulaşılabilir durumda olması podcast ürünlerine bir örnektir.

  • Bu sayede veri olarak mevcut olarak depolanan içerikler herhangi bir zamanda kullanıcılar tarafından ulaşılabilmektedir.

  • Tekrar tekrar dinlene bilinir.

  • Ücretli, ücretsiz abonelik seçenekler dahilinde mevcut bölüm veya ürünlere kolay erişilebilir.

  • İnternete bağlana bilen herhangi bir akıllı cihaz sayesinde yayın yapılabilir.

  • Eklenen, geliştirilen ve çeşitlenen bilgiler, bölümler sık sık güncellenebilir.

Her yönü ile ele alarak ihtiyacınız olan genel bilgileri sunduğumuz podcast yayıncılığı için gereken ekipmanlar hakkında önemli bilgilere geçebiliriz.

Podcast ürünlerinizi dört ana sınıfta değerlendirebiliriz.

  • İçerik

  • Ses

  • Yazılım

Yukarıda yer alan fikir, akış, kullanılacak yazılımlar, ses cihazları tamamı ile yayının düzeyi, amacı ve hedefleri odağında değişip, çeşitlenebilen önemli unsurlardır. Fakat konuyu iyi kavramanız adına özellikle başlangıç düzeyinde olan kişiler için konunun ayrıntılarına inmek istiyorum. Sırasıyla dört ana unsuru ele almak ve sizlere akıcı bir şekilde sıkmadan sunmak amacındayım.

Popcast Yayıncılığı İçin İçerik

Popcast teması üzerinden içerik tamamı ile üretici ve ilgili kitle arasında çeşitlenebilen unsurdur. Yani yayın ettiğiniz içerik, spor, siyaset, tarih, sanat, bilim, ekonomi, bilim ve dahası aklınıza gelen her bir konudan oluşabilir. Hatta üretici tecrübelerini dahi aktarabilir. Bu sayede sadece hayal gücünüz ile sınırlandırabileceğiniz oldukça geniş ürün yelpazesine sahip bir saha ortaya çıkmaktadır.

Popcast Yayıncılığı Gereken Ses Ekipmanları

Popcast yayıncılığı için gereken ekipmanlara YonkaMüzikMarket ‘in online satış platformunda yer alan Stüdyo Ekipmanları kategorisinden ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

Popcast yayıncılığı için ihtiyacınız olabilecek birçok ses ekipmanı mevcuttur. Tamamı ile hedeflenen kalite, içerik ve bütçe odağında ele alınması gereken bir konudur. Kullandığınız cihaza ait dahili mikrofon modelleri sizlerin beklentinizi karşılamıyor ise ses ekipmanlarına mikrofondan başlayabilirsiniz.

Popcast Mikrofonu: Üst seviye yayın yapabilmek için stüdyo ortamları ve benzeri alanlarda sıklıkla sese odak düşülerek geliştirilen condenser mikrofon modelleri kullanılabilir. Bu mikrofon modelleri en ince ses dalgasını dahi algılayabilme kabiliyetine sahip oldukça hassas yapılı ürünlerdir. Artıları olduğu kadar da doğru bir şekilde kullanılmadığı takdirde eksileri de mevcuttur. Bu yüzden benim sizlere tavsiyem başta condenser mikrofonlar için değerlendirilen ek mikrofon aksesuarları olmak üzere mikrofon ek ürünlerini değerlendirebilirsiniz.

Çünkü sesi her ne kadar üst düzey alabilecek mikrofona sahip olsanız dahi istenmeyen çevre faktörleri ve durumlar sese zarar verebilir. Bu yüzden aşağıda sırasıyla yer vereceğim mikrofon ek ekipmanlarını dikkatle inceleyiniz.

Mikrofon Standı: Mikrofon standı mevcut mikrofon modelinizi en doğru açı ve pozisyonda konumlandırmanız için kullanılan üründür. Oldukça uygun maliyetli olmasının yanı sıra özellikle kondenser mikrofonlar için oldukça önemli üründür.

Pop Filtre: Özellikle ses patlamaları ve parlamaları olarak adlandırdığımız istenmeyen sesleri en aza indirgemek için geliştirilen mikrofon ile konuşmacı arasına konumlandırılan farklı adetli katmanlara sahip üründür. Uygun maliyetli olmasının yanı sıra mutlaka değerlendirilmesi gereken üründür.

Mikrofon tutacağı ya da Shock Mount: Mikrofon modelinizi mikrofon standına sabitlemek için başvurulan diğer bir adı mikrofon ayı olan ürünü değerlendirebilirsiniz. Fakat dış ortamdan gelen titreşimlerin mikrofona ulaşmasını engelleyip ses kalitesini arttırmak adına üretilen shock mount modelleri ise hem mikrofon standına mikrofonu sabitleyip hem de oldukça üst düzey ses kabiliyeti için değerlendirebileceğiniz ekipmandır.

Ses Kartı: Özellikle kondenser yapılı mikrofonların kullanılabilmesi için ihtiyaç duyulan +48 volt güç birimini sizlere sunabilen phantom powera sahip mikrofon ses kartı mutlaka sahip olmanız gereken ürünlerden biridir.

Kayıt Mikseri: Birden fazla mikrofonun, enstrümanın ve benzeri ekipmanın yer aldığı sistemlerde sesleri tek bir merkezden kontrol edebilmeniz ve ihtiyaç duyulan gücü aktarabilmeniz adına geliştirilen mikrofon mikserlerini değerlendirebilirsiniz. Diğer bir adı kayıt mikseri olarak geçen bu ürünleri ses kartı dahil olarak ta temin edebilirsiniz. Örneğin: Midex MDX-999, Midex BMX-800 Gibi..

Kulaklık: Üretilen sesleri ve benzeri ses unsurlarınız en verimli şekilde dış ortamdan izole bir biçimde incelemenize imkân tanıyan kulaklık modelleri de popcast yayıncılığı için olmazsa olmaz ürünlerden biridir. Bu alan için ise üstün ses kabiliyetine sahip referans kulaklıkları ya da diğer bir adıyla monitör kulaklık modellerini kullanmanızı tavsiye ederim.

PopCast Yayıncılığı İçin Yazılım

Popcast yayını için projelere temas ederken, hazırlarken, düzeltirken ve benzeri tüm dokunuşları mevcut sistemler üzerinde kullanabileceğimiz yazılımlar sayesinde yaparız. Bu yüzden ses yazılımlarını kullanılabilirsiniz.

Popcast yayıncılığı için gereken ekipmanları oldukça kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde ele alarak sizlere sunmaktayım. Ben Uğur Can Selli, konuyu başlangıç düzeyinden itibaren ele alarak sizlere sadece hayal gücünüzle sınırlı popcast yayıncılığı için gereken ekipmanları aktarmaya çalıştım. Umarım konu hakkında sizlere referans olabilecek ekipmanları ve ilgili bilgileri bu yazı aracılığı ile erişebilirsiniz.

Etiketler: Podcast Yayıncılığı İçin Gereken Ekipmanlar
Şubat 22, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı