Nota Sehpası Fiyatları ve Tavsiye Edilen Nota Standları

Nota Sehpası Fiyatları ve Tavsiye  Edilen Nota Standları
Nota Standı, Nota Sehpası, Nota Sehpası Fiyatları
Nota sehpası, bir kağıda yazılmış olan notaları veya müzik sayfalarını okumak için belirli bir pozisyonda durarak tutacak şekilde tasarlanan kaide veya yükseltilmiş raf olarak tanımlanabilir. Orkestra, solo orkestra veya oda müziği gibi çalışmalar ayakta yapılır ve bu nedenle ayakta duran sanatçılara notaları okumaları konusunda nota sehpası yardımcı olur. Nota sehpaları sanatçıların rahat bir şekilde sayfaları görebilmeleri için yükseltilip alçaltılabilirler. Bazı klavyeli cihazlarda, çıkarılabilir veya yerleşik olarak bulunan nota stantlarına yer verilir. Müzisyenlerin bir enstrümanı çalarken notaları okumalarına nota stantları yardımcı olur.


Nota Sehpası Türleri
Şarkıcılar veya sanatçılar genellikle notaları ve ezgileri ezberleyerek sahne alırlar. Bazı sanatçı ve şarkıcılar ise, yüzlerce şarkıyla oluşturulan repertuarlara sahip performanslar sergilerler. Oda müziği, orkestra ve solo orkestra çalışmalarının sahnelenmesinde bu nedenle nota sehpaları kullanılır. Yüzlerce şarkının ezgisi ve notalarının ezberlenmesi bu tür müziklerde son derece zordur.
Farklı amaçlarla kullanılan farklı çeşitlerde nota sehpaları bulunuyor. Bunlar katlanır stantlar, katlanamayan stantlar, klavye veya müzik enstrümanı standı gibi kategoriler ile inceleniyor. Bu nedenle nota sehpaları, tiplerine göre farklı nota sehpası fiyatları ile değerlendirme altına alınırlar.


Katlanabilir Hafif Nota Sehpaları
Katlanabilen nota standı türü en çok tercih edilen tiptir. Bu tip stantlar metal olarak tasarlanırlar. Genellikle iki sayfalık nota sayfaları için kullanılır ve telden oluşturulan metal kolları bulunur.
Hafif ve ağır olmak üzere iki türü bulunur. Hafif olan katlanabilir nota standı çok küçük boyutlara indirgenerek rahat bir şekilde taşınabilirler. Bu tip nota sehpaları daha çok müzik öğrencileri tarafından kullanılıyor. Hafif tip stantlar prova, performans, müzik seçmeleri, amatör orkestralar ve gençlik orkestraları tarafından tercih ediliyor.


Katlanabilir Ağır Nota Sehpaları
Katlanabilir nota sehpalarının bir diğer çeşidi de ağır sınıfında yer alıyor. Bir tripod üzerinde üç adet silindirik sütun yerleştirilerek tasarlanırlar. Müzik kitabı, geniş repertuarlar için oluşturulan nota sayfaları gibi ağır materyalleri tutma görevi için kullanılırlar. Ayakta duran sanatçı veya şarkıcı geniş bir repertuara sahip performanslarda ağır nota sehpalarını kullanırlar. Katlanabilirler, ancak taşıması ağır olduğu için kolay değildir. Profesyonel orkestraların bazı durumlarda ağır nota sehpalarını kullandıkları görülür.


Katlanamayan Nota Sehpaları
Konser grupları, profesyonel orkestralar portatif olmayan ve katlanamayan nota sehpalarını tercih ederler. Bu tip sehpalar genellikle siyah renkte olur ve parlak ya da dikkati dağıtacak renklere boyanmazlar. Standın sayfaların yerleştirildiği bölümü metal bir sütun ile desteklenir. Standı destekleyen bu sütunda genellikle sanatçıların aksesuarları koyabilmelerine olanak tanıyan bir raf bulunur. Ayrıca bu metal sütun istenilen yüksekliğe kadar ayarlanabilir bir düzeneğe sahiptir. Bu tip stantların hem ayakta duran sanatçılar için, hem de oturur vaziyette sergilenecek performanslar için kullanım imkanı bulunuyor. Genellikle bu stantlar ağır oldukları için, ağırlığı azaltması adına nota sayfalarının yerleştirildiği raf kısmında delikler bulunur. Bu delikler ağırlığı büyük oranda azaltırlar.


Klavye ve Enstrüman Nota Sehpaları
Sahne piyanoları, büyük piyanolar, harpsikordlar, elektronik klavyeler ve üflemeli bazı çalgılarda nota sehpaları bulunur. Bu nota sehpaları çıkarılabilir veya sabit olarak enstrümanlar üzerinde yer alır. Sanatçı konçerto veya solo bir performans sergiliyorsa, bazı büyük piyanoların çıkartılabilir nota sehpaları bu performanslarda tercih edilir. Ayrıca elektronik klavyelerde cihazın konserlere veya provalara taşınmasını kolaylaştırmak adına nota sehpası çıkarılabilir bir düzenek olarak enstrümanda yer alır.
Çıkarılamayan enstrüman nota sehpaları cihazın taşınması sırasında zarar görebildiği için konser veya prova gerçekleştiren sanatçılar tarafından tercih edilmezler.
Etiketler: nota sehpası, nota sehpası fiyat, nota sehpaları, nota standı, nota standı fiyatları, şef nota sehpası,
Ağustos 23, 2018
Listeye dön
Çerez Kullanımı