Mikrofon Fiyatları, En Ucuz Mikrofon

Mikrofon Fiyatları, En Ucuz Mikrofon
Mikrofon Fiyatları, En Ucuz Mikrofon
Burada ilk olarak, mikrofonun nasıl bir yapısı olduğundan, çalışma prensibinden, bazı mikrofon türlerinden bahsedilecektir.
İlk olarak mikrofon, havada yayılım gösteren ses dalgalarını içindeki donanım sayesinde elektriksel titreşimlere çeviren bir cihazdır. Aslında, çevreden yayılan herhangi bir ses hava ile etkileşime girerek havadaki basıncın değişmesine neden olur. Bir diğer ifadeyle, mikrofon sesin havada yarattığı basınç değişimi ile çalışır. Günlük hayatta birçok amaç için kullanılan mikrofonların fiyatları içindeki donanımın kalitesine bağlı olarak değişim gösterir. En ucuz mikrofon ile en pahalı mikrofon arasındaki farkı yaratan durum budur.


Mikrofon Nerelerde Kullanılır?
Film, dizi, televizyon veya ses kaydı gibi yapımlarda sesin kullanım şeklinin hem teknik hem de estetik boyutlarını içeren ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır.
Mikrofonların Kullanım Amacına Göre Özellikleri
Yukarıda belirtildiği gibi, mikrofonların kullanım amaçlarına göre özelliklerini bilmek kişileri doğru mikrofon tercihine yaklaştırır. Bunun için mikrofonlarda hangi teknik yapıların olduğunu bilmek önemlidir. Bu özellikleri sıralamak gerekirse, bir mikrofonun maksimum basınç seviyesi, hassasiyeti, frekans tepkisi, yönlülüğü (directionality), geçiş tepkisi, direnci (impedance) ve kendi dip gürültü oranıdır. Kullanıma en uygun özelliklere sahip olan mikrofonu seçmek yapılacak olan işlerin daha kaliteli ve doyurucu olmasına katkı sağlar.


Mikrofonun İç Yapısı
Temel olarak mikrofonun iç yapısında birbirinden ayrı olarak çalışan üç parça bulunur. Bu parçalar birbirleriyle etkileşim halindedir. Bu parçaları ise sırasıyla şöyle sıralayabiliriz:
Kasa (Casing)
Diyafram (Diaphram)
Çevirici (Transducer)
Kasa, isminden de anlaşılacağı üzere bir koruyucudur. Mikrofonun diyaframını dışarıdan gelebilecek etkenlerden uzak tutar. Ayrıca, kasanın önemli bir rolü ise mikrofona gelen ses uyaranlarını diyaframın kutupsal şekline göre belirler. Bir diğer ifadeyle, sesler diyaframa ulaştırılmadan önce kasa onların şeklini ve yönünü belirler.
Diyafram, kendi içinde üç tane çeşitten oluşur. Bunlar; geniş, orta ve küçük diyaframdır.


Diyafram Türleri
Geniş diyafram, bir stüdyonun önemli bir parçasıdır. Kullanım şekli oldukça fazla olan geniş diyaframlı mikrofonlar, yaylı, üflemeli veya vurmalı çalgıların seslerini kayıt için kullanılır. Önemli bir diğer özelliği, kalabalık müzik aletlerinden oluşan bir stüdyo ortamında kullanılmalarıdır. Çünkü en düşük davul seslerini bile yakalar ve bu sayede geniş kullanım imkanı sunar. Orta diyafram, kullanım alanı çok sınırlıdır. Bu tarz mikrofonlar yüksek frekans içeriğine sahip ve kısa sürebilen kayıtlar için elverişlidir. Geniş ve küçük diyaframın ortasında yer alması nedeniyle her iki diyafram tipinin özelliklerini bünyesinde barındırır. 
Yüksek frekans içeriği ile küçük diyaframa sahip mikrofon özelliği taşırken seslerin düzeltilmesindeki ve daha net ve canlı bir sesin ortaya çıkmasını sağlamasıyla geniş diyaframa sahip mikrofona benzer. Son olarak ise küçük diyafram, kayıt alma işlerine yeni başlayanlar için idealdir. Bu tip diyaframlı mikrofonları diğerlerinden ayıran özelliği ise tepki vermedeki hassasiyetidir. Akustik gitar gibi hem keskin hem genişletilmiş hem de kısa süreli sesler için küçük diyaframlı mikrofonlar ön plandadır.
Son olarak çevirici, ses dalgalarını elektrik enerjisine dönüştüren sistem parçasıdır. Mikrofonların türlerinin içlerinde bulunan bu çeviriciler belirler.


Mikrofon Türleri Nelerdir?
Yukarıda belirtildiği gibi mikrofonun türünü belirleyen iç yapısında bulunan çeviricilerdir.
Dinamik mikrofonlar
Yoğunlaştırıcı (consender) mikrofonlar
Bantlı mikrofonlar
Kristal mikrofonlar
Karbon tozlu mikrofonlar.
Mikrofonların türleri kişilerin kullanım amacına göre değişir. Bu kullanım amacına bağlı olarak, mikrofon fiyatları da farklılık gösterir. Önemli noktalardan bir tanesi, yapılmak istenen kayıt ile doğru mikrofon türünün eşleşmesidir. Bunun için mikrofonların teknik özelliğine dikkat edilmesi gerekir. 
Etiketler: mikrofon, mikrofon fiyatları, en ucuz mikrofon, karaoke mikrofon, mikrofon satın al, en iyi mikrofon,
Ağustos 23, 2018
Listeye dön
Çerez Kullanımı