Midi Klavye Tavsiye ve Öneriler | En İyi Midi Klavyeler

midi-klavye-tavsiye
Midi Klavye Tavsiye ve Öneriler
Midi klavye tavsiye yazımızda kullanıcıların en çok önerdiği ve üzerinde durduğu midi klavye modellerinden bahsedeceğiz.
Stüdyo ekipmanları dediğiniz zaman aklınıza ne geliyor? Hani şu müzik kaydeden amatör kullanıcıların ve youtuberların odalarına kurdukları sistemlerden söz ediyorum. Hah, aklınızda bir şeyler oluştu değil mi. Gümbür gümbür referans monitörleri, sesleri ayarlayabilmek için deck mikserler, sesleri daha iyi duyabilmek ve müzik yaparken her bir enstrümanın sesini en net şekilde hissedebilmek için tasarlanmış stüdyo kulaklıkları, klavyeler, Mouselar vs. vs… Bizim asıl dikkat çekeceğimiz husus bu değil tabii ki. Bu yazımızda sizlerle müzik yapan insanlar için ev tipi stüdyoların olmazsa olmazı olan bir üründen bahsedeceğiz. Midi klavyeler…


Midi klavyeler, adından da anlaşılacağı gibi üzerlerinde tuşları barındıran ve tuşlu çalgı alet sınıfına sokabileceğimiz şekilde bir enstrümandır diyebiliriz. Enstrüman olmanın yanı sıra aynı zamanda da ses efekt mikseri olarak da görev yapabilmektedirler. Üzerlerinde arkadan aydınlatmalı ve kullanıcısının keyfine göre görev atanabilen, tamburlu ultra hassas tuşlardan oluşan, genellikle adı “drum pad” olarak geçen yerler vardır. Bunun yanında belirtmekte fayda var, midi klavyeleri iki çeşitte ele alabiliriz. Bunlar klasik ve modern olabilir. Klasik olanlar tam olarak bir piyano işlevi görseler de modern olanlar piyanoluktan ziyade ses efekti işlevi de görebilmektedirler. Böylelikle stüdyo kayıtlarınızı daha eğlenceli hale getirerek, müzik yapmayı insanlara sevdirmektedirler.


Peki, midi klavye alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi özellikler ne işe yarıyor? Bu özellikler nerde nasıl işinizi görüyor? Hangi midi klavye sizin için yeterli özelliklere sahip? İkinci el midi klavye alınır mı? Midi klavye tavsiyeleri ve midi klavye önerileri nedir, neye göre şekillenir? İşte sizlere bu soruların cevabı olacak nitelikteki bu yazımızı okumaya devam edin. Umuyoruz ki istediğinizi bulabileceksiniz.


Öncelikle klasik kullanıcılar için konuşalım. Bilindiği üzere piyanolar çok ağırlardır ve portatiflik konusunda kullanıcılarına pek de güzel şeyler vaat etmezler. Bunun önüne geçebilmek için köklü piyano üreticilerinden birisi olan Yamaha markasının üretmiş olduğu NP12 ve NP32 modellerinden oluşan Piaggerio serisine göz gezdirebilirsiniz. Gösterişten uzak klasik yapılarıyla dikkat çeken bu seri, elektronik piyanolar klasmanında yer alsa da daha çok midi klavye sınıfına girecektir ama bu klasman sizi yanıltmasın. Çünkü Yamaha bu seri midi klavyelerinde ciddi bir emek harcamış ve üzerinde barındırdığı bütün enstrümanlarda gerçeğe en yakın sesi verebilmeyi başarmış. Üstelik klavyelerinin 61 ve 72 tuşlu olduklarını da ön görürsek eğer oktav aralığına istinaden en leziz müzikleri bu klavyelerde yaşayacağınız konusunda hiç kuşkumuz yok. Ayrıca da bu midi klavyeler seslerinize efekt verebilmenizi de sağlayacaklardır çünkü üzerlerinde bulunan ve sesleri uzatıp – kısaltmanızla birlikte bemol ve diyez sesleri de verebileceğiniz atanabilir – programlanabilir özellikleri de sizlere sunabilmektedirler. Eğer sizler de klasik kullanıcılardansanız ve gösterişten uzak ne istediğini bilen insanlardansanız Yamaha’nın Piaggerio serisi sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.


Gelelim modern kullanıcılara. İçinizde söndüremediğiniz bir dj kabin ateşi mi var? Klasik görünümlerden uzak ve her yerinden ışıklar fışkıran modern çalgı aletlerinden hoşlananlardansanız bu paragrafımız sizin için. Üzerlerinde atanabilir drum pad tuşlarının bulunduğunu ve bu padler ile üzerlerine istediğiniz efekti atayabileceğinizi bilmenizde fayda var. Aynı zamanda bu tuşların tamburlu yapılarda olması da dokunma hassasiyeti konusunda kullanıcılarına hitap edebiliyor. Klasik midi klavyelerin aksine kullanacağınız yerlere göre 25 tuşludan 61 tuşluya kadar seçenek yelpazesinin oldukça geniş olduğu modern mini klavye kategorisinde de klasik olanlardaki gibi seslere efekt verebileceğiniz ve sesleri uzatıp kısaltabileceğiniz, dönebilen tuşlar yer almaktadır. Bunun yanı sıra seslere bir üst notalardan ve bir alt notalardan da dokunuşlar yapmanız mümkün, bemol diyez olayı yani. İçerlerinde bulundurdukları enstrüman sesleri ile de kendi müziklerinizi mikserleyerek birçok enstrümanı bir arada toplayabileceksiniz. Ondan önce de stüdyolarınıza modern bir hava katıp midi klavyelerinizin ışıklandırmalarıyla ahenkli bir ambiyans sergileyebileceksiniz. Peki, bu klasmanda başı kim çekiyor? Tabii ki Novation markası. 25, 49 ve 61 tuşlu olmak üzere üç farklı seçeneği olan bu markanın midi klavye modelleri modern midi klavye kullanıcılarını bekliyor


Evet, midi klavye önerilerimizi ve midi klavye tavsiyelerimizi okudunuz. Umarım sizin yararınıza olacak bilgileri bu yazımızda bulabilir ve size en uygun midi klavyeyi seçerek doğru bir ürüne yönelebilirsiniz. Bir başka blog yazımızda görüşmek üzere, Yonka ile kalın!
Etiketler: Midi Klavye Tavsiye
Ekim 11, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı