Kalimba Türkiye | Türkiye'de Online Kalimba Satışı

kalimba-turkiye

Kalimba Türkiye
Kalimba Türkiye son zamanlarda en çok söz edilen konulardan biridir. Ben ise bu konuyu oldukça kapsamlı ve detaylı bir şekilde kaleme alacağım. Öncelikle kalimba adındaki bu eşsiz enstrüman ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Kalimba tuşlu müzik aleti olarak geçen oldukça hoş ses ve tını özelliklerine sahip müzik aletidir. Tuşlu müzik aleti olmasına rağmen gördüğünüzde oldukça sizi hayrete bırakabilecek sempatik bir enstrümandır. Kalimba adında ki bu eşsiz enstrümanın yapı özelliklerinden bahsetmek gerekirse farklı ve çeşitli ahşap aksamlar üzerine sabitlenen metal ve benzeri levhalardan oluşmaktadır. Kullanıldığı müzik türü, alana ve ülkeye göre çeşitlenebilen ses ve yapı özelliklerine sahip bir enstrümandır. Birçok farklı alanda kullanılan kalimba Türkiye içinde oldukça merak edilen ve talep edilen enstrümanlar arasına girmiştir. 


Kalimba Türkiye ile ilgili serüvenini hakkında bilgi vermek gerekirse eğer Günay Afrika kökenli olarak kabul gören bu eşsiz enstrüman 1950 yıllardan sonra ihracata açık bir hale gelmiş ve dünya çapında yaygınlaşmaya başlamıştır. Tüm toplum ve bölgelerde olduğu gibi yeni bir enstrüman ve ilgi çekici ses ve yapı özelliklerine sahip olduğu için merak edilmiş ve tecrübe edilmeye başlanmıştır. Birçok kişi tarafından oldukça kapsamlı bir şekilde zaman geçirmek, rahatlamak, ses projesi üretmek ve benzeri amaçlar ile sıklıkla kullanılmıştır. Talep edilme ve yaygınlaşmasına en çok sebep olan unsurların başında yapısı gereği üretimi ve tedariği birçok müzik aletine göre daha kolay olmasıdır. 


Bu şekilde bahsediyorum fakat ürettiği sese ve size kattığı yanlarına baktığınız da bu eşsiz müzik aletinin boyundan büyük işler yaptığını göreceksiniz. Kalimba Türkiye çapında birçok kişiyi etkisi altına almayı başarmış günümüzde de hemen hemen girmeyi başarmaktadır. Bu eşsiz ürünü birçok müzik türü ve projede duymuş olabilir fakat fark etmemiş olabilirsiniz. Kullanıldığı yer ve alanda dinleyicilerini oldukça kolay bir şekilde etkisi altına alabilen minik bir enstrümandır. Bu enstrüman hakkında daha kapsamlı ve merak edilen bilgilerden bahsetmek gerekirse eğer bu bilgilere yazımın devamında yer vereceğim.

 


Kalimba Çeşitleri
Kalimba üzerinde bulunan levhaların adetine ve akort edilme şekline göre çeşitlenmektedir. Ayrıca yapı biçimi ve tasarımına göre de değişkenlik gösterebilmektedir.17 Tuşlu kalimba başta olmak üzere günümüzde yaygın olarak kullanılan 10 tuşlu kalimba ve 8 tuşlu veya daha farklı adetli tuşları bulunan modeller bulunmaktadır. Neticede tepki uygulanan metal ve benzeri levhanın ürettiği ses ve tını çeşidine göre çeşitlenip kullanılan bu tür müzik aleti isteğe ve kulağa göre de üretilebilmektedir. Fakat günümüzde kalıpları oluşan ve üzerinde bulunan notaları belirlenen kalimba modelleri bulunmaktadır. Benim bu modelleri tercih ederken sizlere tavsiyem ise mutlaka ihtiyacınız başta olmak üzere kullanacağınız alan ve müzik türüne göre değerlendirmelisiniz. 


Kalimba Kullanım Alanları
Kalimba kullanım alanları ise birçok müzik aletine göre oldukça geniştir. Kalimbanın ürettiği seslerin insanları sakinleştirdiği bilindiği için sinir hastalıklarında dahi kullanılmaktadır. Hatta günümüzde birçok anne çocuklarını rahat bir şekilde uyutmak için ve sakinleştirmek için sıklıkla kullanmaktadır. Bu denli geniş kullanım alanına sahip olan bu müzik aleti bir de yaygınlaşarak artan kullanım alanına sahip olması birçok müzik türünde de kullanılmaya başlamasını sağlamıştır. Günümüzde birçok müzik türünde sıklıkla kullanılan kalimba modelleri bulunur. Sokak sanatçıları dahi sıklıkla performanslarında yer verdiği bu eşsiz piyanonun diğer bir adı da başparmak piyanosudur. Bu eşsiz enstrümanın bu şekilde adlandırılmasının da en büyük sebebi iki elin arasında yer aldırılarak, sadece başparmaklar ile performans edilmesidir. Birçok açıdan ele alınan bu eşsiz enstrümanın birçok adı bulunmakta fakat en yaygın kullanılan diğer bir adı ise ‘’Mbira’’ olarak geçmektedir. Bu eşsiz enstrüman ile ilgili merak edilen fiyat konusu da aşağıda yer almaktadır.


Kalimba Fiyatı
Kalimba fiyatı birçok meraklı tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Fakat genel olarak çeşitli alanlarda sıklıkla kullanılan ve çeşitlenen bu özel enstrüman ile ilgili net tutarlar vermek mantıklı değildir. Çünkü yapısında yer alan hammadde başta olmak üzere üzerinde bulunan levhalar ve hatta gövdesi üzerindeki ses deliğine göre dahi fiyat açısından çeşitlenen ürünler bulunur. Hatta kalimba türkiye üzerinde konser ve sahnelerde kullanılabilmek için elektronik aksamları bulunan dijital ortamlara ses kayıt ve yayımlamak için kullanılan elektro kalimba modelleri dahi üretilmiştir. Birçok marka bu enstrüman üzerinde ürün geliştirmekte ve üretmektedir. Fakat günümüzde üstün performanslı olarak kaliteli bir ürünü kalimba akort çekici ve kalimba taşıma kılıfı dahilinde satın almak isterseniz 180 Türk lirası civarında bir maddi kaynağa ihtiyacınız olacaktır.


Kalimba Türkiye başta olmak üzere birçok açıdan ele aldığım bu eşsiz enstrüman ile ilgili geniş ve kapsamlı bilgileri sizlere en akıcı şekilde anlatmaya çalıştım. Ben Uğur Can Selli umarım kaleme aldığım bu konu ilginizi çekmiş ve bu konuda aklınızda olan birçok soru işaretine cevap vermiştir. Bir sonraki yazımda görüşene dek kendinize iyi bakın.

Etiketler: Kalimba Türkiye
Haziran 06, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı