Hoparlör Fiyatları ve Tüm Hoparlör Çeşitleri

Hoparlör Fiyatları ve Tüm Hoparlör Çeşitleri
Hoparlör Fiyatları, En Ucuz Hoparlör
Hoparlör, kelime anlamı ile yüksek ses çıkaran anlamına gelir. Fransızca kökenli bir kelimedir. Ses sinyallerini, sese çeviren alete denir. Elektrik akımı olarak kaydedilmiş olan ses dalgalarını, bu akımları çözerek gerçek ses çıkışı sağlar. 1920li yıllarda icat edilmiştir. Çok fazla çeşit hoparlör vardır. Hoparlör kalitesi, ses çıkış kalitesi gibi etkenler hoparlör fiyatları için girdi oluşturur. Her yeni çıkan teknolojide olduğu gibi hoparlör fiyatları da, yeni teknolojiler çıktıkça değişmektedir. Piyasa, çok büyük bir işlem hamine sahiptir.


Hoparlör Çalışma Prensibi
Hoparlörler çalışma şekillerine göre 4’e ayrılır; elektromanyetik, elektrodinamik, magnetostatik, elektrodinamik. İçyapıları farklı olsa da tüm bu çeşit hoparlörler, sistem olarak aynı sistemlidirler. İçerisinde bobinler, diyafram ve çekirdek bulunur.


Hoparlör Hangi Bölümlerden Oluşur?
Hoparlörler, 3 temel bölümden meydana gelirler. Bu bölümler; bas, mid ve tiz bölümleridir. Bu bölümler farklı boyutlarda diyaframlara sahiptirler.


Hoparlör Çeşitleri
Hoparlörler, şu alt başlıklarda incelenebilir;
Dinamik hoparlör
Devirgen demirli hoparlör
Armatörü dengeli hoparlör
Kristal hoparlör
Şerit hoparlör
Elektrostatik geniş frekansa sahip hoparlör


Ayrıca hoparlörlerin şekilleri de farklılık gösterebilir. Dikdörtgen hoparlör, yassı boyunlu hoparlör, iki geçitli hoparlör, yuvarlak hoparlör, dönemeçli hoparlör.
Kullanım şekillerine göre de hoparlör çeşitleri; aktif kabinler, pasif kabinler, sinema sistemi ev tipi, taşınabilir hoparlör sistemleri, kulak içi hoparlörler, stüdyo tipi hoparlörler ve anons tipi hoparlörler diye ayrılır. Bu çeşitler, kullanıcıların hangi tipte bir cihaz istediğini belirlemesi için yardımcı olur.


Hoparlör Kullanım Alanları
Hoparlörler, ses çıkışı sağlayan cihazlar oldukları için bir yerde ses yayını yapılabilmesi için bu cihazlara ihtiyaç vardır. Eskiden devasa boyutlarda hoparlörler bulunurken, artık çok küçük boyutlarda da hoparlörler bulunmaktadır. Kullanım amaçlarına göre, farklı tiplerde hoparlörler seçilebilir. Çok kişinin katıldığı, konser gibi etkinlikler için büyük hoparlörler kullanılırken, herkesin kullanmakta olduğu telefonlarda çok küçük boyutlarda hoparlör yer alır. Kendi ev sinema sistemini kurmak isteyenlerde, çeşitli boyutlarda ve ses frekansına sahip hoparlörler kullanırlar. Şahsi bilgisayarlar için de küçük ev tipi hoparlörler kullanılırken, yeni çıkan ses bombası diye de bilinen ucuz ve ses kalitesi iyi derecede olan bluetooth hoparlörler de kullanılabilir.


Hoparlör Fiyatları
Hoparlör fiyatları, alınacak hoparlörün markasına, kalitesine, ses çıkış oranlarına, içindeki malzeme kalitesine göre farklılık gösterir. Piyasada çok sayıda farklı markada hoparlörler bulunur. Ayrıca kullanım amaçları da hoparlör fiyatlarını etkileyen bir diğer etkidir. Hoparlörler eskiden sadece düz kabinlerden oluşurken şimdilerde, her türden hoparlör bulmak mümkündür. Gelişen ses teknolojileriyle, gerçeğe yakın ses üreten sistemler, çok uzak mesafelere iletim yapan hoparlörler gelişmiştir. Kullanıcılar, hoparlör alırken ne amaçlı kullanacaklarını önceden belirlerse, kendilerine en uygun ve en ucuz hoparlör çeşidini bulabilirler.
Hoparlör fiyatlarını kategorilerine göre incelemek en uygun hoparlörü bulmak için kullanıcılara yardımcı olacaktır. Aynı kategoride birden çok marka bulunmaktadır. Bu markaların kimi kalite olarak birbirlerine yakın olsa da fiyat olarak arada büyük farklar olabilmektedir. Kullanıcıların kendileri için yeterli seviyede ihtiyacını karşılayacak hoparlör, kullanıcı için yeterli olur. Hoparlörler, genellikle birçok noktada ortak malzeme kullanırlar. 
Kalite farkı fiyatları yansısa da kullanılan malzeme açısından büyük farklılıklar yoktur. Kullanıcılar, fiyat araştırması yaparken hoparlörlerin tedarikçi firmasının sunduğu satış sonrası servis hizmetlerine de bakmalıdırlar. Bu konuda bir miktar daha yüksek fiyat verip, daha uzun süren garanti süresi veya daha iyi bir servis hizmeti alınabilir. Tüm bu girdiler dikkate alınarak, en uygun fiyatlı hoparlör fiyatı belirlenir.
Etiketler: hoparlör fiyatları, en ucuz hoparlör, büyük hoparlör fiyatları, bluetooth hoparlör, en iyi hoparlör, kabin hoparlör
Ağustos 23, 2018
Listeye dön
Çerez Kullanımı