Enstrüman Mikrofonu Hakkında İnceleme

yonka enstrüman mikrofonu inceleme

Enstrüman Mikrofonu Hakkında İnceleme

Enstrüman mikrofonu modelleri günümüzde sıklıkla değerlendirilmektedir. Peki neden elektro enstrüman modelleri varken halen mikrofon aracılığı ile ses alınmaktadır. Tüm bu ayrıntılara birlikte göz atabileceğimiz bu yazımızda öncelikle enstrüman mikrofon türlerinden bahsetmek istiyorum.

Kablolu Enstrüman Mikrofonu: Ses kaybını en aza indirgemek için uygun maliyet odağında kablolu olarak değerlendirilebilen enstrüman mikrofonları mevcuttur. Kablolu olduğu için mevcut ekipmanların kablo mesafesine göre dizayn edilip konumlandırıldığı ortamlarda güvenle tercih edebileceğiniz ürünlerin başında gelmektedir. Kablolu enstrüman mikrofon modelleri bazen el türü gibi durmakla birlikte shotgun tipinde veya bir yaka mikrofonu kadar küçük mikrofon modeli gibide karşımıza çıkabilmektedir.

Kablosuz Enstrüman Mikrofonu: En yaygın şekilde değerlendirilen ve en çok üzerinde duracağımız enstrüman mikrofon türüdür. Genellikle uhf ve vhf band üzerinden alıcı, verici olarak iki ana kısımda değerlendirilen ürünlerdir. Oldukça verimli bir şekilde kullanabileceğiniz bu tür ürünler, günümüzde birçok marka tarafından geliştirilmekte ve birçok alanda kullanılmaktadır. Diğer bir adı telsiz enstrüman modeli olarak geçen bu ürünler, doğru alan ve amaç odağında değerlendirildiğinde oldukça verimlidir.

Enstrüman Mikrofonunun Artı ve Eksileri

Enstrüman mikrofonu mevcut müzik aletinden sesi dijital ortama aktarmak için geliştirilen ürünlerdir. Tabiki direkt olarak mevcut manyetikler ve elektronik girişler sayesinde kullanabileceğimiz elektro girişleri bulunan müzik aletlerimiz bulunur. Fakat öyle enstrümanlarımız var ki davul türleri, üflemeli çalgılar ve telli tür çalgı aletleri gibi enstrüman mikrofonuna ihtiyaç duymaktadır. Gerek elektronik girişi olmayan gerekse de elektronik girişin olmasının mümkün olmadığı müzik aletlerinde enstrüman mikrofonları değerlendirilir. Fakat bu durumda eksi olarak karşımıza dış ortam sesleri çıkar. Yani öyle bir ortam yaratıp öyle bir mikrofon türü değerlendirmeniz gerekecektir ki en az şekilde istenmeyen sesleri alarak sadece istenilen müzik aletinin sesine odak alarak kullanılsın. Bunun içinde mikrofon dışında birçok ek ürün karşımıza çıkmaktadır. Tabi stüdyo ortamlarında duvar izolasyon alanları için enstrüman mikrofonları oldukça verimli kullanılıp üst seviye kayıt alınabilir. Fakat sahne ve benzeri açık alanlarda enstrüman mikrofonlarının müzik aletine olan mesafesi, kutup deseni ve mikrofon ses izolasyon paneli gibi unsurların varlığı oldukça önemli ve dikkate alınması gerekmektedir.

Enstrüman mikrofonunuzun;

  • Kutup deseni,

  • Çalgı aletine olan bağlantı kısmı,

  • Dahilinde değerlendireceğiniz Ses İzolasyon Paneli,

  • Kablosuz ise eğer Çekim Mesafesi

Gibi önemli unsurları mutlaka ekipmanlarınız, kullanım alanlarınız odağında değerlendirmeniz gereken önemli detaylardır.

Enstrüman Mikrofonu Çeşitleri

Bildiğiniz üzere ses üretim bakımından farklılaşan birçok enstrüman türü mevcuttur. Bu yüzden mikrofon modelinin de mevcut çalgı aletine göre göre uygun detaylara sahip olması gerekir. Bu sayede enstrümanın yapı özelliklerine göre özelleşen, ses potansiyeline göre çeşitlenen enstrüman mikrofonu modelleri üretilebilir. Bu önemli detayı örnekler vererek ifade etmek gerekirse eğer;

                Davul türü olan bateri modelleri için birden fazla küçük yapıya sahip mikrofon modeli genellikle kablosuz biçimde değerlendirilir. Bildiğiniz üzere bateri olarak geçen davul, zil ve pedallardan meydana gelmiş farklı kısımları bulunan müzik aletinde, her bir ayrı kısımdan ses üretilebildiği için mevcut enstrüman mikrofonu modelinin her bir davul ve zilden ayrı ayrı ses alabilmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden bu tür bir enstrüman mikrofonu satın alırken müzik aletinizin aksamlarının adedine ve yapısına uygun olacak şekilde enstrüman mikrofonlarını değerlendirmeniz gerekir.

                Üflemeli herhangi bir enstrüman modeli için değerlendireceğiniz enstrüman mikrofonu modelinde ise ses çıkış kısımlarının yapısı önemlidir. Kimi zaman ses çıkış çemberine özenle klips ve benzeri bir aksam ile konumlandırılan bir enstrüman mikrofonu kullanılırken, kimi zaman da mevcut mikrofon icrayı yapan kişiye en doğru yükseklik ve mesafede mikrofon standı ile konumlandırılarak değerlendirilir.

                Telli enstrüman modellerinde ise son yıllarda karşımıza çıkan oldukça kullanışlı enstrüman mikrofon modeli de bulunur. Tabi genellikle bu tür enstrüman modellerinde elektro girişler sayesinde en üst seviye olacak şekilde sesler dijital ortama aktarılsa dahi bazı ortam ve ürün türlerinde enstrüman mikrofonu tercih edilebilir. Gelelim şimdi bu değerli enstrüman modeline, telli enstrümanın genellikle kullanıcıya temas etmeyecek şekilde müsait olan düz bir yüzeye vakum yaparak yapıştırmanıza imkân tanıyan vantuzlu enstrüman mikrofonları da değerlendirilmektedir.

Günümüzde karşımıza çıkan birçok müzik aleti için özel olarak geliştirilmiş birçok mikrofon modeli bulunmaktadır. Sizde kendi müzik aletinize en uygun olan enstrüman mikrofonu modellerini kapsamlı bir inceleme sonrası satın almaya özen gösteriniz. Ayrıca enstrüman mikrofonu fiyatı hakkında inceleme yapar iken sadece fiyat odaklı olmak yerine sizlere uzun vadede üstün performans sunabilecek olan kullanışlı enstrüman mikrofon modellerini değerlendirmeye özen gösteriniz. Ben Uğur Can Selli, son olarak sizlere tavsiyem mutlaka elektronik ses ekipmanlarınızı güvenilir tedarik kanallarından enstrüman türünüz, kullanım alanlarınız ve bütçeniz odağında değerlendirerek satın alınız.

Etiketler: enstrüman mikrofonu
Şubat 27, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı