Cami Ses Sistemleri ve Cami Ses Sistemi Fiyatları

cami-ses-sistemlerinde-fiyatlar
Cami Ses Sistemleri, Cami Ses Sistemi Fiyatları
Mimari sorunu bulunan ve yapılarına göre muhteşem performans sergileyen, insan sesine ait frekansı en güzel biçimde üreten hoparlörle söylenilen cümleler net ve anlaşılır duyulmaktadır. Küçük yapısı ve estetik duruşuyla şık bir tasarıma sahiptir. Cami ses sistemleri kubbeli camilerde kullanılabilecek en iyi ve anlaşılır ses Arp 150 ile gerçekleşir.


Cami Ses Sistemi Arp Frekans Aralığı
Dünyada çoğu hoparlör firması; desibel, sat, frekans, ohm, çap özelliklerine uygun hoparlör üretmektedir. İnsan kulağı 20 ha ile 18000 hz aralığındaki ses frekanslarını duyarlar. Yaşlılarda bu frekans biraz daha düşer. Müzik aletlerine örnek verilirse, bir davul ve bas gitar 20 hz ile 250 hz arasında ses üretirken vurmalı müzik aletleri ve ziller 1000 hz ile 13000 hz arası tiz ses üretirler. Arp müzik hoparlörü camilerde kullanılması gereken uygun bir hoparlördür.


Hoparlör Adeti
Bir camide yapılan seslendirmede cemaate sesin direk yönlendirilmesi 45 derecelik açı ile gerçekleştirilerek hoparlör adedi tespit edilir. Hoparlörün görüş dışındaki bölgeler ölü bölge olarak adlandırılırken hoparlörün görüş mesafesindeki bölgeler ise canlı bölge olarak adlarını almışlardır. Canlı bölgedeki sesin daha net olması için hoparlör o kadar çok olmalıdır. Orta alanda ses dalgaları kırıldığından dolayı orta avizenin içerisine de hoparlör koyularak bölge canlandırılabilir. Camilerde sesin daha net olması kullanılan hoparlör sayısına bağlıdır. Böylece cemaatin de hoşnut kalması sağlanır. Birçok camide trafolu hoparlör kullanılarak ses kalitesinin düşmesine neden olur.


Hoparlör Desibeli
Arp 150 ses basıncı 1 watt 91 desibel ses üretebilir ve bu da aşırı yüklemelerde, yakın okumalarda sesi olduğu gibi verir. Başka hoparlörler aynı işlemde boğulma yaparken arp 150 aynı durumda sesi rahatlıkla verebilir.


Camide Mimari Yapıya Göre Hoparlör Seçimi
Betonarme cami ile taş cami arasında restorasyon farkından dolayı ses değişmeleri olduğu tespit edilmiştir. Taş camide ses tok çıkarken betonarme camide ses daha bas bir şekilde çıkmaktadır. Eski Osmanlı camileri kubbe altındaki yarım kubbelerde geometrik yapılarla şekillendirilerek ses dalgalarının kırılarak frenlenmesi sağlanır. Beton camilerde kullanılan zeminin düz olmasından dolayı kubbeye sesin ulaşıp yayılması ve ses kalitesinin bozulduğu görülmüştür. Bunun önüne geçmek için ana kubbe etrafındaki balkonun içine ( mumluk ) cam izolasyon, keçe ve ses yutuş singeri koyulur. Ses akustiğinin biraz daha düzelmesine neden olur.
Yapılan deneylerde, sinema salonu konferans salonu tv stüdyosu konser ve tiyatro salonunun, konuşmaya elverişli olabilmesi için ses çınlaması 0-2 sn arasında olması gereklidir.


Fiziksel Özellikler
Camilerin yapıları, sesi etkileyen en büyük özelliklerdendir. Bazı camiler tek kubbe üzerine inşa edilirken bazıları ise yarım kubbelerle desteklenmiştir. Kimi fil ayaklar, kimi camiler üst katları yarıya kadar gelerek, kimi sağlı sollu başa kadar uzanırlar. Camilerin yapılarına ve şekillerine göre seslendirmenin kolaylığı ve zorluğu değişir.
Sistemin kurulacağı bölgeye iyi bir topraklama çekilmeli aydınlatma ve ses sistemlerinin ayrı ayrı çekilmeleri sağlanmalıdır


Okuyucu
İmam süreleri okurken ya da vaaz verirken direk olarak kendi sesini alabileceği ve ayarlayabileceği monitör hoparlörle destek sağlanmalı. Bu sayede rahat bir şekilde kendini yormadan okumasını sağlar.


Cami Ses Sistemi Fiyatları
Trafolu cami anfisi, caminin ses kalitesini en üst düzeye çıkarır. Mükemmel ses kalitesi sağlar. Apart duvar tipli hoparlör de uygun fiyatlarla piyasada bulunmaktadır. Cami ses sistemi fiyatları her bütçeye hitap eden cami iç ses sistemi, duvar tipi hoparlör ile kombine edilmiş cami içerisinde kullanılan sistemler, makul fiyatlarla piyasaya sunularak kullanımı sağlanmaktadır.
Etiketler: cami ses sistemleri, cami ses sistemi fiyat, cami için ses sistemleri, cami ses sistemi tavsiye, cami ses sistemi çeşitleri
Ağustos 23, 2018
Listeye dön
Çerez Kullanımı