Aktif Hoparlör Nedir ?

Aktif Hoparlör Nedir ?

Aktif Hoparlör Nedir?

Tüm hoparlör çeşitleri, temel iki grupta değerlendirilir. Aktif hoparlör ve pasif hoparlör çeşitleri, sistem ve ses iletim opsiyonlarına göre imal edilir. Aktif hoparlör nedir konusunda, içlerindeki güç kaynağından bahsedebiliriz.
Aktif hoparlör; içindeki güç kaynağı tasarımı ile tüm pasif kabinlere sinyal gönderimi sağlayabilir. Üstelik farklı frekanslar fark etmeksizin, her bir cihaza iletim sağlayarak, senkronize çalışma unsuru sunar.


Aktif Hoparlör Özellikleri

Elektrik bağlantısı ile çalışan ve ses sinyallerinin rahat ve fonksiyonel şekilde diğer sistemlerde dağıtılmasını sağlayan aktif kabinler, diğer ürünlere nazaran biraz daha pahalıdır. Yüksek kalitede imal edilen ve ses sunum ürünlerinin temel unsuru olarak kullanılan aktif hoparlör sistemi, bütünsel sistemde ana unsur olarak değerlendirilebilir.
Pasif hoparlör çeşitlerine oranla daha nitelikli ve güçlü performans sağlanmasına ve tüm cihazlara frekans gönderilmesine olanak sağlar.


Pasif Hoparlör Özellikleri

Bu tip hoparlör modellerinden herhangi bir güç kaynağı bulunmaz. Ses ve sinyal, dijital şekilde DAC aracılığıyla analog sisteme dönüştürülür. Harici amfi ile kullanılan ve içlerinde güç kaynağı bulunmayan pasif sistemlerde, harici amfi gücü yüksektir. 


Aktif ve Pasif Kabin Avantajları

Aktif hoparlör çeşitlerinin kurulumu son derece kolaydır. Set- up kolaylığı ile kullanıcı dostu sistem özellikleri sunar. Hem amplifikatör hem hoparlör sistemi, uyumluluk ile dizayn edilir. Taşıması kolay tasarımlar olduğu için rahat kullanış ve güçlü ses performansı sağlar.
Pasif hoparlör çeşitleri ise daha ekonomik fiyatlarla satışa sunulduğu için avantajlı ürün seçenekleri arasında yer alır. Profesyonel uygulamalarda kullanılmayacak ise veya aktif hoparlör kombinasyonunda kullanılacak ise tercih edilebilir ses sistemleridir.


Aktif Hoparlör ve Pasif Hoparlör Farklılıkları

Aktif sistemler, bir elektrik şebekesine bağlanarak iç kısımlarındaki güç kaynakları ile çalışma sunar. Pasif sistemlerde ise elektrik şebekesine gerek yoktur. Yükseltme faktörü olarak kullanılan amplifikatörden alınan sinyallerin, sese çevrilmesini sağlayan sistemlerdir.
Aktif sistemlerde yükseltme kombinasyonu, cihazın kendi içerisinde yapılır. Subwoofer sistemleri de aktif hoparlör kategorisinde yer alan ürünlerdir. Ancak subwoofer sistemleri, amfiden özel bir çıkış alanı oluşturarak sinyal alır. 


Hoparlör Seçimi Nasıl Yapılır?

Hoparlör modellerinde öncelikle tasarım özellikleri değerlendirilir. Hammadde ve materyal kalitesi, sadece cihazların kullanım ömrünün uzun olması için değil ses kalitesinin ve performansının artırılması için de değerlendirilir. Konstrüksiyon yapısı, kabinlerin dış katmanları olarak yüksek kalite sunması gereklidir.
Ancak hafif yapıda tasarım olması, yine kullanılan materyal özelliklerine bağlı olarak belirlenir. Hem kaliteli hem kolay taşınabilir malzemelerden imal edilen hoparlör çeşitleri, aktif veya pasif sistem olarak değerlendirilebilir.
Ahşap tasarımlarda genellikle gül, ceviz, akgürgen, vişne ve dişbudak gibi malzemeler kullanılır. Diğer tasarımlarda sunta, suntalem gibi MDF ürünler veya ABS materyaller kullanılabiliyor. 


Aktif Hoparlör Fiyatları

Profesyonel firmaların üretimiyle sunulan aktif hoparlör çeşitleri, genellikle daha yüksek fiyatlarla satışa sunulan ürünlerdir. Yerli firmalar ve uluslararası üreticilere ve sundukları modellerin özelliklerine bağlı olarak fiyat belirlemesi yapılır. Aktif hoparlör fiyatları, cihazda kullanılan amplifikatör özelliğine ve Watt gücüne bağlı olarak belirleniyor.
Tasarımda kullanılan çizgiler, malzeme kalitesi, materyal özellikleri fiyatlarda etkili olan unsurlar arasında yer alır. Aktif hoparlör çeşitleri, giriş- çıkış ve bağlantı kombinasyonlarına, dijital ve led panel göstergelerine, XLR ve TRS giriş özelliklerine göre farklı fiyat alternatifleri ile sunulur.
Markalara göre belirlenen fiyatlar, online sistem üzerinden değerlendirilebilir. Garanti opsiyonları, kredi kartına taksitli satış fiyatları ve indirimli fiyat seçeneklerine göre ürün değerlendirmesi yapabilir, tek tıkla, hızlı ve kolay şekilde satın alım sağlayabilirsiniz. 
Etiketler: aktif hoparlör nedir, aktif hoparlör, aktif hoparlör özellikleri, aktif ve pasif hoparlör farkı,
Mart 28, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı