Tükendi
₺1.003,00 KDV Dahil
₺1.275,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺501,74 KDV Dahil
₺680,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺1.062,50 KDV Dahil
₺1.700,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺1.065,87 KDV Dahil
₺1.700,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺1.062,50 KDV Dahil
₺1.700,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺1.062,50 KDV Dahil
₺1.700,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo

Uzun Sap Bağlama


Uzun sap bağlama sıklıkla talep edilen ve icra edilen bağlama türüdür. Bu eşsiz tür hakkında sizlerin aklında olan birçok soru işaretine cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle bilmenizde fayda var yer yer kısa sap ile arasındaki farklılıklardan yola çıkarak açıklayacağım bu bağlama türü geçmişten günümüze geliştirilerek gelmiş olan bir enstrümandır. Ayrıca konuyu detaylı bir şekilde kaleme almadan önce bağlama hakkında genel bilgiler vermek istiyorum. Bağlama diğer bir adıyla saz Türk çalgı aleti olarak dünya çapında kabul görmüş olan bizim genlerimizi ve özümüzü oldukça başarılı bir şekilde taşıyabilen müzik aletidir. Bu eşsiz müzik aletini Türk halk müziğinde sıklıkla görmekteydik, ancak günümüzde ise rock müzikte dahi görebiliyoruz. Kendine özgü eşsiz ses ve tını özellikleri sayesinde oldukça geniş alanda ve müzik türünde tercih edilen eşsiz bir enstrümandır. 


Uzun sap bağlama ve diğer aile üyelerine aynı zamanda tezeneli çalgı aleti denilir. Bunun sebebi ise icra edildiği ekipman ile alakalıdır. Tezene aynı zamanda mızrap anlamına gelmekte ve mızrap ise kiraz ağacı kabuğundan özenle yapıldıktan sonra tellere temas ettirilerek saz verimli bir şekilde icra edilir. Bağlama başta uzun sap bağlama olmak üzere başka ses ve yapı özelliklerine sahip aile üyeleri ise başlıca; kopuz, cura, saz, çöğür, ikitelli, dombra, tar, tambura, divan sazı ve dican sazı şeklinde de farklı isimlerde karşımıza çıkabilmektedir. İcra edildiği toprakların özelliklerini en iyi şekilde üzerinde taşıyan toplumsal ve yerel enstrümanlar arasında en değerli üyelerden biridir. Ayrıca birçok bağlama ve saz modeli üç ana kısımda değerlendirilir. Başta armut biçiminde genellikle dut ağacının tercih edildiği tekne, sıklıkla ladin tercih edilen göğüs ve gürgen, ak gürgen veya ardıç kullanılan sap kısımlarından oluşur. Ayrıca tekne kısmı dut ağaç türü dışında, gürgen, kestane, ardıç ve ceviz ağacından da üretilebilir. Günümüzde büyük boy bağlama ile uzun sap bağlama birbirine karıştırılır. 


Uzun sap bağlama ile kısa sap bağlamanın arasında farklardan bahsetmek gerekirse, ilk olarak standart olarak kabul gören modelin uzun sap bağlama modelleri olduğunu söyleyebiliriz. Sap daha uzun olduğu için perdeler arasındaki mesafe daha uzun olacaktır. Böylece icra esnasında kısa sapa göre eliniz daha geniş alanda hareket edecektir. Uzun kol bağlama modellerinde belli ölçüde bu durum tekneye de yansıyacak ve tekne daha büyük olacaktır. Daha büyük olan tekne daha derin olduğu için daha çok derin, tok ve bas seslere sahip olacaktır. Daha tok ve bas bir ton veren uzun kol bağlama modelleri hakkında birçok açıdan sizlere bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle genel bilgilerden sonrasında ise farklarından bahsettiğim bu eşsiz modelin çalış teknikleri ise karadüzen veya bozuk düzen adı verilmektedir. Birçok açıdan ele aldığımız bu konu hakkında son olarak ise satın almadan önce en çok merak edilen konulardan biri olan fiyat konusuna değinmek istiyorum.


Uzun sap bağlama fiyatları direkt olarak işçiliğin ön planda olduğu ürünler olduğu için oldukça geniş aralıklara sahiptir. Bu yüzden bu eşsiz ürünü tercih ederken marka ve modelleri mutlaka işçilikleri odağında da değerlendirmelisiniz. Çünkü her ne kadar aynı ağaç türlerinden üretilse de oldukça hassas ve üst seviye işçilik gerektiren uzun sap bağlama fiyatları direkt olarak elde edeceğiniz sesin kalitesi ile ilgili olabilir. Elbette özel ürünler birçok müzik aletinde olduğu gibi olsa da mutlaka bu alanda geniş ve kapsamlı bir inceleme yaparak mutlaka güvenilir bir firmadan hakiki uzun sap bağlama ürünleri satın almalısınız.

 

Uzun sap bağlama hakkında soru ve cevaplar


Uzun sap bağlamanın sesi kısa sap göre nasıldır?
Uzun kol bağlama yapısı gereği daha büyük olduğu için teknesi de daha derindir böylece elde edilen ses daha tok ve bas tonlardadır.


Uzun sap bağlama ile kısa kol bağlamanın perde farkı nedir?
Uzun kol bağlamanın perde sayısı kısa kola göre 4 adet daha çoktur. Bu yüzden de üretilen sesin tınısı daha uzundur. 


Standart bağlama türü hangisidir?
Uzun kol bağlamanın tarihi binlerce yıl geriye dayanmaktadır. Kısa kol saz modeli ise daha yenidir. 


Uzun sap sazın çalma teknikleri nelerdir?
Uzun sap bağlama modelleri karadüzen veya bozuk düzen şeklinde icra edilebilir.


Satın aldığım uzun sap bağlama ne zaman gelir ve ödeme yöntemleri nelerdir?
Bizden satın alacağınız uzun kol bağlama modeli 1 iş günü içerisinde kargoya verilir. Devamında ki 2 iş günü içerisinde normal şartlarda elinizde olur. Ayrıca başta 3d güvenlikli kredi kartı ödeme seçeneği veya havale v eft şeklinde ödeme yapabilirsiniz.

Çerez Kullanımı