Tükendi
₺1.097,40 KDV Dahil
₺1.395,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺1.162,50 KDV Dahil
₺1.860,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺548,96 KDV Dahil
₺744,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺1.162,50 KDV Dahil
₺1.860,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺1.166,18 KDV Dahil
₺1.860,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺749,00 KDV Dahil
₺1.200,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺1.162,50 KDV Dahil
₺1.860,00 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo

Kısa sap bağlama


Kısa sap bağlama sıklıkla kullanılan telli tür müzik aletidir. Bu eşsiz müzik aleti hakkında ilk olarak genel bilgiler vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere bağlamanın diğer bir adı da saz olarak geçmektedir. Türk tezeneli çalgı aleti olarak kabul edilen bu eşsiz enstrüman kendine özgü ses ve tını özellikleri bakımından oldukça önem verilmeyi sonuna dek hak etmektedir. Tezene ise aslında mızrap demektir. Mızrap ise gitarda olduğu gibi gitarı kullanmak için tercih edilebilen pena ile aynı mantıkta kullanılan oldukça özel parçadır. Bu eşsiz parça saz modellerinde daha derinlikle incelenmekte ve sese direkt olarak etki ettiği için daha hassas düşünülmektedir. Mızrap adı verilen diğer bir adıyla tezene adındaki bu ürünler sazı icra ederken kullanılır. Ayrıca bunların yapısı kiraz ağacı türünün kabuğundan yapılarak tellere temas ettirilerek kullanılır. Son yılların oldukça popüler ürünlerinden biri olan kısa sap bağlama ürünleri hakkında türünün diğer üyeleri odağında bilgiler de vermek istiyorum. Öncelikle küçük boy olarak kabul edilen kısa sapa sahip bağlama türlerinden bahsetmek istiyorum. 


Cura başta olmak üzere çöğür ve genel ismiyle kısa sap bağlama modelleri bu alanın 2 ana sınıfından birini temsil etmektedir. Ayrıca üç kısımdan oluşan saz modelleri tekne, göğüs ve sap olarak değerlendirilir. Elbette bunun dışında yukarıdan aşağı doğru ele alacak olursa saz üzerinde burguluk başta olmak üzere burgular yer alır. Devamında ise üst eşik, perde bağları ve teller sap diğer bir adıyla kol üzerinde yer alır. Aşağı doğru inildikçe gövde, göğüs kapağı, orta ve alt eşik bulunur. Ses deliği bulunmayan bu eşsiz telli müzik aleti hakkında hem tarihi bilincimiz hem de müzik aletimize sahip çıkmak bakımından mutlaka araştırma ve inceleme yapmalısınız. Ayrıca türü fark etmeksiniz mutlaka yeni yetişen ve yarının sahibi olan neslimize bu eşsiz ürünleri korumak ve zamana yenik düşmesinin önüne geçmek için aşina hale getirmeliyiz. Sürekli olarak bu alanda ilgilinin artması ve gerekli emeğin artması için bilgi sahibi olmalı ve tecrübe etmeliyiz. Bu topraklarda yaşayan her insanın ruhuna işleyen özel ses ve tını özelliklerine sahip olan bu ürünleri mutlaka tecrübe etmeli ve evlerimizde bulundurmalıyız. Ayrıca günümüzde sıklıkla üretilen ve benimsenen ölçüler ise bağlama için tekne boyu 44 ve 47 cm uzunluğunda olmakla birlikte iki eşik arası uzaklık ise 94 ve 100 cm olarak kabul örmektedir. Üretilen ve değerlendirilen türe ve alana göre çeşitlenen bu eşsiz ürünleri kısa kol saz olarak da kabul görmektedir. 


Kısa sap saz bağlama fiyatları ise tercih edilen hammadde, ağaç başta olmak üzere işçilik odağında çeşitlilik göstermekle beraber oldukça geniş bir alanda değerlendirilebilir. 


Kısa sap bağlama hakkında soru ve cevaplar


Kısa sap bağlama ölçüsü nedir?
39 İnç ve 19 perdelidir


Kısa sap bağlama en çok nerelerde kullanılır?
Halk müzikleri ezgilerinde tercih edilir


Satın aldığım kısa sap bağlama ne zaman bana ulaşır?
Kısa sap bağlama satın aldığınız zaman bizden, 1 iş günü içerisinde kargoya verilir ve devamındaki 2 iş günü içerisinde normal şartlarda sizlere ulaşır.


Satın aldığınız kısa sap sazın ödeme yöntemleri nelerdir?
Sitemiz üzerinden satın alacağınız kısa sap bağlama fiyatlarını 3d güvenlikli kredi kartı, eft ve havale ödeme yöntemleri ile satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Çerez Kullanımı